صفحه اصلی آرشیو مرام‌نامه پیوندها تماس با ما
شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ | السبت 29 شعبان 1438 | Saturday, 27 May 2017
فرهنگی سیاسی بین‌الملل اجتماعی طنز حوزه و دانشگاه فضای مجازی چندرسانه‌ای کتابخانه جزوات مصاحبه پیشخوان یادداشت چهره‌ها پرونده‌ها
ارسال مطلب
شنبه ۰۴ آذر ۹۱ | ۰۸:۰۰

معرفی کتاب: عاشورا؛ ریشه‌ها، انگیزه‌ها، رویدادها و پیامدها + دانلود
محمد غفاری
این سال‌ها نگارش مقاتل‌ با نثری روان و قابل فهم برای عموم رواج زیادی دارد و این دسته از کتاب‌ها با استقبال بسیاری هم روبرو هستند؛ از این جمله کتاب «عاشورا» است، کتابی که در آن به ریشه‌ها، انگیزه‌ها، رویدادها و پیامدهای این واقعه پرداخته شده است. سعید داودی و مهدی رستم نژاد زیر نظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی این کتاب را نوشته‌اند و علاوه بر گزارش و روایت وقایع متفاوت، به تحلیل و بررسی کوتاهی از هر واقعه نیز می‌پردازد.

تریبون مستضعفین- محمد غفاری

تاریخ عاشورا به خون تحریر خواهد شد
روز قلم‌ها تیغه‌ی شمشیر خواهد شد

در طول تاریخ کم نبوده است قیام‌ها و جنگ‌های عظیمی که کشته‌ها و تبعات بسیاری داشته است اما هیچ حادثه‌ای تاریخی را نمی‌توان یافت که پیامدها و امتدادش در طول تاریخ به گستردگی واقعه‌ی عاشورا باشد؛ واقعه‌ای که پس از گذشت قرن‌ها از آن، هنوز زنده است و درس‌های فراوانی به همراه دارد. تاریخ نویسان متعددی به نگارش این واقعه پرداخته‌اند و آثار بسیاری در این زمینه می‌شناسیم که هرکدام ویژگی‌های مثبت و منفی خود را دارند اما همواره دسترسی به منابع معتبر و آگاهی از واقعیات حادثه‌ی عاشورا دغدغه‌ی اصلی تشنگان حقیقت و محبان حضرت سیدالشهدا(ع) است.

این سال‌ها نگارش مقاتل‌ با نثری روان و قابل فهم برای عموم رواج زیادی دارد و این دسته از کتاب‌ها با استقبال بسیاری هم روبرو هستند؛ از این جمله کتاب «عاشورا» است، کتابی که در آن به ریشه‌ها، انگیزه‌ها، رویدادها و پیامدهای این واقعه پرداخته شده است. سعید داودی و مهدی رستم نژاد زیر نظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی این کتاب را نوشته‌اند و علاوه بر گزارش و روایت وقایع متفاوت، به تحلیل و بررسی کوتاهی از هر واقعه نیز می‌پردازد. کتاب با مقدمه‌ای از آیت الله مکارم شیرازی شروع می‌شود و پس از آن در سخنان آغازین به شیوه‌ی تحقیق و نگارش کتاب و تقسیم بندی مطالب آن اشاره شده است.

عاشورا (ریشه‌ها، انگیزه‌ها، رویدادها و پیامدها) از شش بخش اصلی تشکیل شده است. در بخش نخست در شش فصل به شخصیت امام حسین(ع) و فلسفه‌ی عزاداری پرداخته شده است و در پایان بخش اول تحلیل صحیح در فلسفه‌ی عزاداری آمده است. ریشه‌های قیام عاشورا بخش دوم کتاب است و در هشت فصل دلایل وقوع عاشورا بررسی می‌شود. بخش سوم کتاب در سه فصل به انگیزه‌های قیام عاشورا می‌پردازد و رویدادهای قیام عاشورا بخش چهارم کتاب است و که از دو فصل نسبتا مفصل از مدینه تا کربلا و از کربلا تا مدینه تشکیل شده است. بخش پنجم آثار و پیامدهای قیام عاشورا را در سه فصل بررسی می‌کند و اشعار برگزیده فارسی و عربی بخش ششم کتاب است. فهرست‌ آیات، روایت، اشخاص و لقب‌ها، اماکن و منابع پایان بخش کتاب عاشورا (ریشه‌ها، انگیزه‌ها، رویدادها و پیامدها) می‌باشد.

کتاب عاشورا (ریشه‌ها، انگیزه‌ها، رویدادها و پیامدها) کتابی784 صفخه‌ای در قطع وزیری است و انتشارات امام علی بن ابی طالب(ع) در سال 1387 آن را منتشر کرده است و 6000 تومان قیمت دارد.

در صفحه‌ی 534 این کتاب می‌خوانیم:
«پس از شهادت امام ملائکه آسمان به شیون درآمدند و گفتند: خداوندا! این حسین برگزیده‌ی تو و فرزند پیامبر توست! خداوند تمثال مبارک حضرت قائم(عج) را به آن‌ها نشان داد و فرمود: با این قائم، از خون حسین انتقام خواهم گرفت.»

دانلود کتاب

 1. ناشناس
  ۲۰ بهمن ۱۳۹۳
  Thumb up
  0
   Thumb down
  0

  لینکتون که کار نمیکنه!!!!

پربازدیدترین‌ها

Sorry. No data so far.

نظرسنجی

برای براندازی آل سعود کدام اقدام مفیدتر است

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
تازه‌ترین اخبار
اخبار بیشتر
پربحث‌ترین‌ها

Sorry. No data so far.آرشیو