صفحه اصلی آرشیو مرام‌نامه پیوندها تماس با ما
سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ | الثلاثاء 28 جماد ثاني 1438 | Tuesday, 28 Mar 2017
فرهنگی سیاسی بین‌الملل اجتماعی طنز حوزه و دانشگاه فضای مجازی چندرسانه‌ای کتابخانه جزوات مصاحبه پیشخوان یادداشت چهره‌ها پرونده‌ها
ارسال مطلب
شنبه ۱۵ اسفند ۹۴ | ۱۴:۴۱

سود ۱۵۰ میلیارد تومانی قاچاق میوه درجیب چه کسانی رفت؟
سود ۱۵۰ میلیارد تومانی قاچاق میوه باعث شده است که هیچ مسئولی توانایی مقابله با آن را نداشته باشد، و جلوگیری از ورود آن را به گردن دیگری اندازند.

به گزارش تریبون، گلستانی زاده معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیشتر اظهار کرده بود، در ۹ ماهه نخست امسال ۱۵ هزار تن میوه قاچاق کشف شده است.با توجه به سه برابر بودن قیمت میوه های وارداتی از مرزها تا میوه فروشی های داخل ایران، و مقدار زیاد قاچاق، می توان به سودهای هنگفتی که در این بخش وجود دارد پی برد. به طور میانگین اگر قیمت هر کیلو میوه خارجی در بازار ۱۵ هزار تومان باشد، در این میان هر کیلو ۱۰ هزار تومان نصیب قاچاقچیان شده که در مجموع ۱۵۰۰۰ تن میوه مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان نصیب این باندها می شود.

از سوی دیگر، حجم واردات این میوه ها آنقدر زیاد است که نمی توان به راحتی نام قاچاق روی آنها گذاشت. وقتی هم در مورد نظارت بر میوه های وارداتی سراغ نهاد و ارگانی می روید، مسئولیت جلوگیری از ورود میوه های قاچاق را به یکدیگر پاس می دهند. سوال مهم اینجاست که چگونه انواع میوه با این حجم بالا وارد کشور می شوند در حالی که مجوز قانونی ندارند.
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، در خصوص قاچاق میوه به کشور گفت: از دست بنده چه کاری ساخته است من ماموری ندارم که با آنها مقابله کند دستگاه های مربوطه باید این موضوع را پیگیری کنند.

در حالی که وی ادامه داد، با توجه به تراز غذایی منفی در تلاشیم که در چارچوب اقتصاد مقاومتی با پشتیبانی و حمایت دولت این تراز را به صفر برسانیم، تناقضی آشکار به چشم می خورد که اگرمبارزه با قاچاق میوه در دست او نیست چگونه می تواند اقتصاد مقاومتی را اجرا و تراز غذایی را مثبت کند. مگر این کار را با واردات انجام دهد که مخالف اقتصاد مقاومتی است، اگر هم منظورش با حمایت از تولید داخلی باشد باز با عدم توانایی او در مبارزه با قاچاق کالا و ورشکستگی کشاورزان داخلی با ورود قاچاق فراوان میوه این کار شدنی نیست.

حجتی با بیان اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا متولی این امر است گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا اظهاراتی مبنی بر این داشت که این میوه ها از آسمان می‌آید و یا از مرزها که اگر از مرزها وارد شود چه کسی این امر را انجام میدهد.
گویی هر مشکلی که در کشور رسانه ای شود و حساسیت مردم را برانگیزد، حالا بگذریم که خیلی از مشکلات سرپوش گذاشته می شود، مسئولان با پاس کاری و انداختن توپ به زمین یکدیگر، از خود سلب مسئولیت کنند، به یک عادت تبدیل شده است.

در این میان سودهای کلانی که به جیب عده ای معدود از قاچاقچیان می شود و انحصاری شدن واردات باعث شده آنها هر موقع دلشان خواست وارد کنند و هر زمانی هم خواستند به بازار عرضه کنند و نه تنها قیمت تعدیل نمی‌شود بلکه سود کلان هم به جیب می‌زنند.
نکته قابل توجه و تاسف انگیز این که پول های حاصل از گردش مالی میوه، عمدتاً به جای آن که متوجه تولیدکنندگان شود، به جیب دلال ها سرازیر می شود. در واقع ، در چرخه بازار میوه ، دو سر طیف، یعنی کشاورزان و مصرف کنندگان، بیشترین فشار را متحمل می شوند و واسطه ها، برندگان نهایی این بازار هستند.

منبع: تسنیم

ثبت نظر

نام:

رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین‌ها

Sorry. No data so far.

نظرسنجی

برای براندازی آل سعود کدام اقدام مفیدتر است

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
تازه‌ترین اخبار
اخبار بیشتر
پربحث‌ترین‌ها

Sorry. No data so far.آرشیو