شنبه 26 ژوئن 10 | 11:28

اعتصاب سراسري بخش‌هاي مختلف فرانسه را مختل کرد

اين اعتصاب ها که به دعوت اتحاديه هاي بزرگ کارمندي و کارگري فرانسه صورت گرفته براساس نخستين خبرهاي رسيده در سازمان ها و نهادهاي مختلف آموزشي و اقتصادي نظير راه آهن، آموزش و پرورش، مترو و حمل و نقل هوايي به شدت دنبال شده است. براساس اين گزارش دربرخي از بخش ها بين 50 تا 75درصد از کارکنان ازجمله رانندگان قطارهاي مترو دست از کار کشيدند


اعتصاب سراسري که از صبح پنجشنبه با فراخوان اتحاديه هاي کارگري و کارمندي فرانسه در اعتراض به اصلاحات در قوانين بازنشستگي آغاز شده بخش هاي مختلف اين کشور را مختل کرده است.

به گزارش ايرنا، اين اعتصاب ها که به دعوت اتحاديه هاي بزرگ کارمندي و کارگري فرانسه صورت گرفته براساس نخستين خبرهاي رسيده در سازمان ها و نهادهاي مختلف آموزشي و اقتصادي نظير راه آهن، آموزش و پرورش، مترو و حمل و نقل هوايي به شدت دنبال شده است.

براساس اين گزارش دربرخي از بخش ها بين 50 تا 75درصد از کارکنان ازجمله رانندگان قطارهاي مترو دست از کار کشيدند و اين امر سبب اختلال شديد در ناوگان حمل و نقل ريلي بين شهري و حومه شهرهاي بزرگ فرانسه شده است.

اعتصاب امروز که با تظاهرات دربيش از65 شهرفرانسه همراه است دراعتراض به طرح اصلاحي دولت فرانسه در قوانين بازنشستگي صورت مي گيرد.

دولت فرانسه درنظر دارد سن بازنشستگي را از60 سال تا سال 2018ميلادي به 62 سال برساند.

اين طرح از اصلاحات بزرگ دولت نيکلا سارکوزي و وعده هاي انتخاباتي او است اما اينک به دليل بحران مالي و کسر بودجه دولت و فشار اتحاديه اروپا براي کاهش کسر بودجه ازاهميت دوچنداني براي دولت فرانسه برخوردار است.

رييس جمهوري فرانسه که در اين زمينه ازسوي اتحاديه ها و افکارعمومي زير فشار قرار دارد چاره اي جز اجراي ان حتي به صورت محدودتر ازآنچه وعده کرده بود، ندارد.

دولت فرانسه اعلام کرده است که دراين اصلاحات، تغيير در مشاغل سخت را فعلا در دستور کار ندارد و اميد دارد که اين تفکيک در برنامه اصلاحات بتواند تا حدي موج اعتراض هاي عمومي را کاهش دهد.

درسال 1995ميلادي دولت دست راستي فرانسه به رياست ژاک شيراک و به نخست وزيري الن ژوپه قصد داشت قانون بازنشستگي را براي تمامي اقشار تغيير دهد ولي با اعتصاب شديد يک ماهه لوکوموتيو رانان که شغل انان از مشاغل سخت محسوب مي شود روبرو شد و در نتيجه دولت ژوپه سقوط کرد.

رييس جمهوري وقت فرانسه با اعلام انتخابات زودرس مجلس، اکثريت را از دست داد و ناگزير شد به مدت پنج سال دولت همزيستي با سوسياليست ها را که خود ازمخالفان سياست هاي دولت راست هستند، تشکيل دهد.

تازه ترين نظرسنجي از مردم فرانسه نشان مي دهد که 56 درصد آنان مخالف اصلاحات پيشنهادي دولت در قوانين بازنشستگي هستند.

حضورمردم فرانسه درتظاهرات امروز و درصد اعتصاب کنندگان مي تواند از مولفه هاي اصلي براي عقب نشيني دولت از اين تصميم باشد.

اخبار رسيده ازحضور پرشمار معترضان در تظاهرات سراسري حکايت دارد و اعتصابها نيز به نحو چشمگيري دنبال شده است.

لايحه دولت براي اصلاحات بازنشستگي قرار است پس از تصويب در شوراي وزيران بزودي در مجلس ملي فرانسه مطرح شود.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.