یکشنبه 22 آوریل 12 | 14:37

دژاکام: هیچ‌جای دنیا ذکر منبع در خبرگزاری‌ها اجباری نیست

یک کارشناس رسانه درباره مقررات جدیدی که در آئین‌نامه مصوب دولت برای خبرگزاری‌ها وضع شده است، گفت: هیچ جای دنیا رسم بر این نیست که خبرگزاری‌ها حتماً منبع خبر را ذکر کنند، رسانه نباید زیر بار این مصوبه غلط بروند.


تقی دژاکام اظهار داشت: در آئین‌نامه مصوب دولت برای خبرگزاری‌ها آمده است که ذکر منابع در اخبار خبرگزاری‌ها الزامی است، در حالی که باید بین خبر خبرگزاری‌ها و مطبوعات تفاوت وجود داشته باشد.

وی در ادامه افزود: خبرگزاری‌ها تولیدکننده اصلی اخبار هستند و مطبوعات به عنوان مصرف کننده این اخبار محسوب می‌شوند در نتیجه ذکر منبع برای مطبوعات الزامی می‌تواند باشد اما برای خبرگزاری‌ها که مدام در حال تولید خبر و تهیه خوراک برای سایر رسانه‌ها هستند، نیازی به ذکر منبع وجود ندارد.

این کار‌شناس رسانه تصریح کرد: تولیدکننده‌های خبر که در واقع خبرگزاری‌ها هستند خودشان، منبع محسوب می‌شوند و دیگر نیازی به ذکر منبع نباید داشته باشند.

دژاکام با بیان اینکه این مصوبه به نوعی محدود کردن خبرگزاری‌ها به شمار می‌رود، گفت: ملاک برای انتشار خبر، صحت، روشنی و پاسخ به تمام سؤالات مهم مصرف‌کنندگان خبر است، اگر این نکات رعایت شود مانعی نیست که خبر بدون منبع هم ذکر شود.

وی در پاسخ به اینکه در شرایط کنونی با این مصوبه دولت، رسانه‌ها چگونه باید عمل کنند، گفت: رسانه‌ها باید مخالفت کنند و زیر بار این مصوبه غلط نروند.

این کار‌شناس رسانه تأکید کرد: هیچ جای دنیا چنین چیزی رسم نیست که حتماً منبع خبر در خبرگزاری‌ها ذکر شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.