شنبه ۰۹ اردیبهشت ۹۱ | ۱۰:۳۴

اعتیاد به اینترنت و زندگی جزیره‌ای

زیاده روی در استفاده از اینترنت برای سلامت فکری و فیزیکی کاربر خطرناک بوده و در مقابل سبب کاهش دامنه روابط اجتماعی افراد با دنیای واقعی می‌شود.


فناوری‌های نوین تا چند سال پیش نقش زیادی را در زندگی اجتماعی ایفا نمی‌کرد و تعامل میان افراد دستخوش فضاهای مجازی نبود اما در حال حاضر استفاده افراطی از اینترنت به ویژه در میان جوانان مشهدی ارتباط بین آن‌ها را کاهش داده و از آن‌ها انسانهایی جزیره‌ای ساخته است.

از هنگامی که اینترنت وارد زندگی آحاد جامعه شده مزایا و معایب بسیاری را به همراه آورده که شاید بهره گیری از تکنولوژی، دسترسی آسان به اطلاعات مختلف و انجام بسیاری از کارهای بانکی گوشه‌ای از مزایا آن باشد.

اما در طرف دیگر ماجرا معایب استفاده از فضاهای سایبری قرار دارد چرا که بدون شک از اوایل قرن بیستم با توسعه و گسترش فناروی‌های نوین میزان ارتباط میان افراد کاهش یافته و در حال حاضر سیر افراطی در اینترنت سبب گوشه گیری، انزوای اجتماعی و بر هم خوردن تعامل در خانواده‌ها شده است.

کاهش میانگین گفتگوی اعضای خانواده

بر اساس آمار‌ها استفاده نادرست و اعتیاد گونه از اینترنت سبب شده میانگین گفتگوی اعضای خانواده‌های مشهدی در شبانه روز به کمتر از ۲۰ دقیقه برسد که این زمان برای تعامل و ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر بسیار کم و محدود است.

یک جامعه‌شناس در رابطه با نقش فناروی‌های نوین در کاهش ارتباط افراد خانواده با یکدیگر اظهار می‌کند: فناروی‌های نوین همچون اینترنت در کاهش ارتباط افراد جامعه با اعضای خانواده نقش پر رنگی دارد و کمبود ارتباط مستقیم افراد یک خانواده و اعضای اجتماع با یکدیگر گویای این مطلب است.

غلام حسین اورعی می‌افزاید: استفاده صحیح و کنترل شده از فضاهای مجازی همچون اینترنت در نوع خود مثبت است اما زمانی این وضع نگران کننده می‌شود که اعتیاد به این فضا‌ها انسان را از زندگی عادی خود دور و منزوی کند.

عدم آگاهی و اعتیاد اینترنتی جوانان

وی ادامه می‌دهد: بسیاری از جوانان و نوجوانان مشهد به دلیل نداشتن آگاهی نسبت به کارکرد این فضا‌ها وعدم کنترل صحیح خانواده‌ها با ورود به اینترنت دچار نوعی سردرگمی و اعتیاد اینترنتی می‌شوند و تمام زندگیشان تحت الشعاع استفاده نادرست از فضاهای مجازی قرار می‌گیرد.

این جامعه‌ شناس یادآور می‌شود: در شرایط کنونی اکثر خانواده‌ها نیز نمی‌توانند جوان و نوجوان خود را در مسیر استفاده صحیح و به موقع از فضاهای مجازی قرار دهند چرا که از‌‌ همان ابتدا ورود اینترنت به زندگی اشخاص، تعریف مشخصی برای این فضا‌ها توسط صاحب نظران و کار‌شناسان ارائه نشد و تنها به بیان چند کارکرد معمول این فضا اشاره‌ای شد.

عدم ارائه تعریف صحیح از اینترنت توسط صاحب نظران

وی می‌افزاید: همچنین بسیار اتفاق افتاده که افراد در دوران نوجوانی و اوایل جوانی به دلیل استفاده زیاد و خارج از قاعده اینترنت، دچار بحران‌های فراوان روحی و روانی غیر قابل انکار می‌شوند که این امر نیز ناشی ازعدم تعریف دقیق اینترنت توسط صاحب نظران است.

این جامعه‌ شناس تصریح می‌کند: از هنگامی که اینترنت نقش نادرست و اعتیاد گونه را در زندگی اشخاص ایفا کرده جای بسیاری از خلاء‌های زندگی افراد مختلف جامعه مانند یک مسکن، درمان و پرشده و در عین حال شکاف بزرگی نیز میان روابط اجتماعی و خانوادگی افراد ایجاد کرده است.

سیاست‌های فرهنگی جامعه باید با تکنولوژی منطبق شود

وی با اشاره به استفاده افراطی از اینترنت در مشهد بیان می‌کند: مطابق برخی از گزارش‌های ارائه شده استفاده افراطی و خارج از برنامه از اینترنت در پایتخت معنوی سبب کاهش روابط خانوادگی، احساس تعلق، همیاری و کمک شده پس بهتر است که با ارائه تعریف دقیق و صحیح فضای مجازی از علم روز و اطلاعات مفید این فضا به درستی بهره گرفته شود.

یک کار‌شناس علوم ارتباطات نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: اگر ما تکنولوژی را وارد زندگی شخصی می‌کنیم باید در این زمینه آموزش‌های لازم را بدهیم و سیاست‌های فرهنگی جامعه را با مسائل روز تطبیق دهیم تا کمتر شاهد آسیب‌پذیری در این باره باشیم.

کاهش فرهنگ پذیری جوانان مشهد به دلیل استفاده بی‌رویه از اینترنت

شاهین صیاد ادامه می‌دهد: استفاده بی‌رویه و تعریف نشده از اینترنت فرهنگ پذیری را در میان جوانان مشهدی کاهش داده و همچنین سبب شده که میزان مشارکت، کارگروهی و حس هم دردی این جوانان نسبت به جامعه نیز کاسته شود.

وی می‌افزاید: معمولا کاربران اینترنت در مشهد تابع ضابطه و قانون در استفاده از این فضا نیستند و حتی بسیاری مواقع نیز اوقات فراغت خود را بدون برنامه ریزی در اینترنت سپری می‌کنند.

استفاده زیاد از اینترنت کاهش دامنه روابط اجتماعی را به دنبال دارد

صیاد تاکید می‌کند: زیاده روی در استفاده از اینترنت برای سلامت فکری و فیزیکی کاربر خطرناک بوده و در مقابل سبب کاهش دامنه روابط اجتماعی افراد با دنیای واقعی می‌شود.

یک روان‌شناس نیز با بیان اینکه اینترنت فضای مناسبی برای دریافت اطلاعات و آگاهی‌های لازم است، می‌گوید: بدون شک این فضای مجازی بسیار مفید است اما نوع وشیوه استفاده و بهره گیری از این فضا بسیار مهم است.

ناهید زرگرانی می‌افزاید: اینترنت امکانات بسیار گسترده‌ای دارد که اگر به شکل صحیح از آن استفاده شود سبب افزایش سطح علمی و اطلاعاتی فرد می‌شود.

این روان‌شناس ادامه می‌دهد: آشنایی با دنیای مجازی از جمله اینترنت زمینه ساز تغییر و تحول درزندگی بشر بوده و هرچه شناخت و آشنایی از این فضا‌ها بیشتر باشد نحوه استفاده از این فناوری نیز راهبردی و مطلوب‌تر خواهد بود.

بر اساس این گزارش باید گفت، نقش اینترنت برای افزایش آگاهی‌ها و اطلاعات افراد جامعه مفید وغیرقابل انکار بوده اما لازم است راه برای استفاده مناسب‌تر از این فضا هموار شود زیرا روشن است که اینترنت با همه فوایدی که دارد اگر درست و به اندازه استفاده نشود به عنوان تهدیدی جدی محسوب می‌شود.

استفاده از اینترنت نیازمند فرهنگ سازی است

به هر حال اینترنت با تمام مزایا و فراگیری خود پیامدهایی هم دارد که به نظر می‌رسد باید ضمن فرهنگسازی برای استفاده درست از این فضای الکترونیکی، تلاش شود تا اعتیاد اینترنتی در میان افراد جامعه شکل نگیرد چرا که کانون گرم خانواده‌ها را به راحتی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کار‌شناسان باید با تأکید بر استفاده صحیح و به موقع از ارتباطات مجازی و ارئه تعریفی دقیق و کار‌شناسانه افراد مختلف جامعه به ویژه جوانان را، با علم روز و آموخته‌های این فضای بی‌کران آشنا کنند تا هر روز شاهد گسترش و توسعه درست فضای مجازی در شهر مشهد باشیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: