یکشنبه 27 ژوئن 10 | 14:47

فرمانده ناتو در افغانستان پس از انتقاد از اوباما اخراج شد

باراک اوباما، رئيس جمهور امريکا، فرمانده ارشد نيروهاي امريکايي مستقر در افغانستان را بر سر مناقشه درباره انتقادهاي وي از مقامات کاخ سفيد، اخراج کرد. ژنرال استنلي مک‌کريستال، فرمانده نيروهاي تحت امر امريکا در افغانستان در مصاحبه با مجله رولينگ استون، رؤساي غيرنظامي خود را بي‌عرضه و متحدان امريکايي آن‎ها را بزدل دانسته بود. پس از انتشار خبراظهارات تمسخرآميز ژنرال مک‌کريستال، وي به سرعت از سوي رئيس‌جمهور به کاخ سفيد احضار شد. رابرت گيبز، سخنگوي کاخ سفيد گفت: “اوباما پس از خواندن اظهارات مک‌کريستال به شدت عصباني شد.”


باراک اوباما، رئيس جمهور امريکا، فرمانده ارشد نيروهاي امريکايي مستقر در افغانستان را بر سر مناقشه درباره انتقادهاي وي از مقامات کاخ سفيد، اخراج کرد.
ژنرال استنلي مک‌کريستال، فرمانده نيروهاي تحت امر امريکا در افغانستان در مصاحبه با مجله رولينگ استون، رؤساي غيرنظامي خود را بي‌عرضه و متحدان امريکايي آن‎ها را بزدل دانسته بود.

پس از انتشار خبراظهارات تمسخرآميز ژنرال مک‌کريستال، وي به سرعت از سوي رئيس‌جمهور به کاخ سفيد احضار شد.
رابرت گيبز، سخنگوي کاخ سفيد گفت: “اوباما پس از خواندن اظهارات مک‌کريستال به شدت عصباني شد.”
اين در حالي است که بسياري از تحليلگران سياسي، جو بايدن، معاون رياست‌جمهوري امريکا را به دليل انتقادهاي شديد از عملکرد ژنرال مک‌کريستال، فرمانده ارشد نيروهاي امريکا در افغانستان هدف اصلي اين تمسخرها دانسته‌اند.
جو بايدن از ابتدا با برنامه نظامي مک‌کريستال در جنگ افغانستان مخالف بوده و بر اعمال رويکرد محافظه‌کارانه‌تري که هدف آن نابودي رهبران طالبان است، تاکيد داشته است. برخلاف جو بايدن، مک‌کريستال رويکرد نظامي گسترده‌تري را که مستلزم اعزام نيروي نظامي بيشتر به افغانستان است به اجرا گذاشته است.
مک‌کريستال در اظهاراتي انتقادآميز که قرار است متن کامل آن، جمعه 25ژوئن در قالب مقاله‌اي با عنوان “ژنرال فراري” در مجله رولينگ استون منتشر شود، گفت: احساس مي‌کند کارل ايکنبري، سفير امريکا در افغانستان هنگام مناظره کاخ سفيد درباره تقاضاي افزايش نيرو در اين کشور، به وي خيانت کرده است وي همچنين در انتقادي غيرمستقيم از رئيس جمهور امريکا، وي را “آشفته و مرعوب” دانست.
معاونان مک کريستال نيز در اين مقاله، جو بايدن، معاون رئيس جمهور امريکا را به تمسخر گرفته و گفته‌اند، وي از باراک اوباما “مأيوس” شده است.
مک‌کريستال با اين حرکت، خشم و انتقاد مقامات عالي‌رتبه دولت امريکا را برانگيخت و درخواست و فشارهاي آن‌ها را براي برکناري وي موجب شد.
در پي بروز تنش در کاخ سفيد و تقابل ژنرال استنلي مک‌کريستال با اوباما، کارل ‌تئودور ‌زو‌گوتنبرگ، وزير دفاع آلمان، از عملکرد اين ژنرال امريکايي حمايت کرد.
ژنرال مک‌کريستال، فرمانده ارشد نيروهاي امريکا در افغانستان در پي اظهارات تمسخرآميز خود درباره مقامات ارشد دولت امريکا از جمله اوباما در گفت‌وگو با مجله “رولينگ استون” سه‌شنبه(1 تير) به شدت مورد حمله لفظي مقامات امريکايي قرار گرفته است.
بنابرگزارش خبرگزاري فرانسه، کارل ‌تئودور ‌زو‌گوتنبرگ، وزير دفاع آلمان، که کشورش مقام سوم را از نظر اعزام نيروي نظامي در افغانستان داراست، با پشتيباني از عملکرد مک‌کريستال گفت، من احترام ويژه‌اي براي ژنرال مک‌کريستال قائل هستم و ما همکاري ‌خوبي با يکديگر داشته‌ايم.
در همين حال، کارل بلت، وزير امورخارجه سوئد نيز پشتيباني خود را نسبت به عملکرد ژنرال مک‌کريستال اعلام کرده است.
خبر انتشار اين اظهارات و عصبانيت مقامات کاخ سفيد، دقيقا زماني منتشر شد که نيروهاي ناتو در افغانستان براي ادامه عمليات خود در مناطق جنوبي اين کشور به شدت نيازمند حضور فرمانده هستند.
وزير دفاع آلمان اظهار داشت، در حالي که موقعيت فرمانده ارشد نيروهاي تحت امر امريکا در افغانستان متزلزل است، اين نيروها به شدت به حضور فرمانده‌اي با وضعيت باثبات‌تر در اين کشور نيازمند هستند.
در اين مقاله که “ژنرال فراري” نام دارد و به قلم مايکل هستينگز به رشته تحرير درآمده است، از زبان ژنرال مک‌کريستال نوشته شده است که وي پس از اولين ديدار خود با اوباما پس از روي کارآمدنش، او را بسيار ناآماده يافته و به‌شدت مأيوس شد.
بخشي از مقاله ژنرال فراري به قلم مايکل هستينگز به اين شرح است:

ژنرال “استنلي مك‌كريستال “، فرمانده نظاميان آمريكايي در افغانستان در يكي از اتاق هتل چهار ستاره‌ “وست‌مينستر ” در پاريس بود. وي به اين دليل به فرانسه رفته بود كه راهبرد جديد جنگ خود را به متحدان ناتو ارائه كند.
قرار بود مك‌كريستال در ضيافت شامي با حضور يك وزير فرانسوي شركت كند.
يكي از مشاوران مك‌كريستال مي‌گويد: پاريس ضد مك‌كريستال‌ترين شهري است كه مي‌توان تصور كرد.
مك‌كريستال در رابطه با ضيافت شام آن شب گفت: ترجيح مي‌دهم كه يك اتاق پر از آدم مرا با لگد بيرون بيندازند تا اينكه به اين ضيافت شام بروم.
وي پس از چند لحظه مكث و سكوت گفت: متاسفانه، هيچ كس در اين اتاق نمي‌تواند اين كار را انجام دهد.
مك‌كريستال پاييز گذشته در يك جلسه پرسش و پاسخ در لندن راهبرد مبارزه با تروريسم جوزف بايدن، معاون اول رئيس جمهور آمريكا مخالفت كرده و آن را كوته‌بينانه خواند. مك‌كريستال گفت كه اين راهبرد منجر به ايجاد هرج و مرج خواهد شد.
اين اظهارات باعث شد كه اوباما مك‌كريستال را فراخوانده و در هواپيماي اير فورس وان ديدار كند. پيام به مك‌كريستال واضح بود: خفه شو.
مك‌كريستال قرار بود در پاريس سخنراني كند. وي يادداشتهاي سخنراني را بررسي مي‌كرد.
وي در حالي كه لبخند مي‌زد، گفت: شما از من درباره بايدن مي‌پرسيد؟ بايدن چه كسي است؟
بر اساس اين گزارش، با وجود اينكه مك‌كريستال در انتخابات رياست جمهوري به اوباما راي داد، وي و رئيس جمهور جديد آمريكا از همان ابتدا در ارتباط با هم ناكام ماندند. مك‌كريستال براي اولين بار با اوباما در جلسه رئيس جمهور آمريكا با تعدادي از مقامات نظامي ارشد آمريكا در پنتاگون ديدار كرد. منابع مطلع اعلام كردند كه مك‌كريستال فكر مي‌‌كرد كه اوباما در اين جلسه راحت نبوده و به واسطه حضور مقامات نظامي در يك اتاق ترسيده بود.
اولين ديدار يك به يك اوباما با مك كريستال چهار ماه بعد در كاخ سفيد برگزار شد كه دست كمي از جلسه اول نداشت. يكي از مشاوران مك‌كريستال گفت: اوباما هيچ چيز درباره او (مك‌كريستال) نمي‌دانست. اينكه وي كيست. اينجا يك نفر بود كه قرار بود جنگ لعنتي را اداره كند. جناب رئيس خيلي نااميد بود.
مك‌كريستال پس از وارد شدن به افغانستان در ژوئن گذشته، مرور خط مشي خود را كه “رابرت گيتس “، وزير دفاع دستور داده بود، انجام داد.
يك گزارش در مطبوعات پخش شد كه جمع‌بندي آن اين بود: اگر ما 40 هزار سرباز ديگر اعزام نكنيم، در آستانه شكست ماموريت خود قرار خواهيم گرفت.
اهالي كاخ سفيد خشمگين بودند. آنها احساس مي‌كردند كه مك‌كريستال با مطرح كردن اتهاماتي نظير داشتن ضعف در زمينه امنيت ملي در تلاش براي ترساندن اوباما بود. اين رقابت بين اوباما و پنتاگون بود.
مك‌كريستال با اشاره به بررسي راهبرد افغانستان در پاييز گذشته گفت: آن زمان براي من دردناك بود. من يك موقعيت غيرقابل ارائه را ارئه كردم.
“داگلاس مك‌گرگور “، سرهنگ بازنشسته و منتقد اصلي سياست مبارزه با ناآرامي كه در وست پوينت همراه با مك‌كريستال شركت كرد، گفت: كل راهبرد “كوين ” يك تقلب است كه عليه مردم آمريكا بكار گرفته شده است.
مك‌كريستال با اشاره به كاركنان و تيم خود كه افرادي خبره و داراي سابقه كارهاي جاسوسي، سياسي و … هستند، مي‌گويد: من براي آنها مي‌ميرم. و آنها نيز براي من مي‌ميرند.
بر اساس اين گزارش، بخشي از مشكل اين است كه بودجه پنتاگون از 600 ميليارد دلار در سال فراتر مي‌رود، اما اين در حالي است كه بودجه وزارت خارجه فقط 50 ميليارد دلار است. اما بخشي از مشكل شخصي است. تيم مك‌كريستال تمايل دارد درباره افراد ارشد در دولت اوباما بد حرف بزند.
يكي از معاونان مك‌كريستال “جيم جونز “، مشاور امنيت ملي كاخ سفيد را “دلقكي ” مي‌خواند كه هنوز در سال 1985 گير كرده است.
هيلاري كلينتون تنها كسي است كه تيم مك‌كريستال ديدگاه خوبي را درباره وي دارد.
يكي از مشاوران مك‌كريستال گفت: كلينتون در زمان تهيه بازبيني راهبرد از مك‌كريستال حمايت مي‌كرد.
يكي از افراد تيم مك‌كريستال با اشاره به “ريچارد هالبروك “، سفير آمريكا در افغانستان مي‌گويد: رئيس مي‌گويد كه او (هالبروك) مثل يك حيوان زخمي است.
مك‌كريستال در سفر پاريس خود تلفن همراه خود را بررسي كرد و گفت: اوه، نه يك ايميل ديگر از طرف هالبروك. من حتي نمي‌خواهم آن را باز كنم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.