دوشنبه 28 ژوئن 10 | 18:08

باید‌ هر مظلومی احساس ‌کند با رجوع به دستگاه‌قضایی می‌تواند حق‌ را ‌بگیرد

یكی از این زمینه‌های امیدبخش، حضور شخصیتی عالِم، فاضل، مجتهد، آگاه، جوان، و دارای توانایی های بالا در رأس قوه قضاییه است كه در مدت كوتاه مسئولیت، آثار حضور ایشان آشكار شده است… یكی دیگر از مسائل مهم در قوه قضاییه به روز كردن ساختارها و مجموعه ساختار دیوانی دستگاه قضایی است.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه، دستگاه قضایی را یكی از بخشهای بسیار حساس نظام اسلامی دانستند و با تأكید بر لزوم حمایت همه دستگاههای كشور از قوه قضاییه، خاطرنشان كردند: یكی از وظایف مهم قوه قضاییه، خارج نشدن از جاده عدل و انصاف و تأثیرناپذیری از جو سازی های سیاسی، و حب و بغض ها در قضاوت و صدور احكام است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اعتقاد به گفته و التزام عملی به اعتقاد خود و نهراسیدن از خطر در مسیر هدف را از جمله ویژگیهای شهید مظلوم آیت الله بهشتی برشمردند و تأكید كردند: آن شهید عزیز، انسانی منطقی و پایبند به اصول و مبانی، و یك اصولگرای حقیقی بود كه بر سر اصول با هیچكس معامله نمی كرد.

برخی انسانها فقط سخن می گویند و عمل نمی كنند، برخی هم ضمن عمل به گفته خود، اما در مقابل حوادث، طوفانها، تمسخرها، طعنه زدنها، و دشمنی های غیرمنصفانه طاقت نمی آورند و این عمل را متوقف می كنند، و برخی هم بعد از این توقف، عقب گرد نیز می كنند.
آن انسانی اثرگذار و ماندگار است كه براساس اعتقاد جازم و خالص، بر سر گفته هایش می ایستد و برمبنای تصمیم شجاعانه و مؤمنانه، به عمل خود استمرار می دهد و این حركت را با صبری كه مایه محبت خداوند است، پیوند می زند.
اگرچه حادثه هفتم تیر سال 1360 در آن شرایط دشوار، حادثه ای تكان دهنده بود، اما تأثیر عظیم و سازنده ای برانقلاب اسلامی داشت.
تا زمانیكه فرهنگ شهادت در جامعه از جایگاه و منزلت بالایی برخوردار است، هیچ قدرتی اعم از قدرتهای استكباری فعلی و حتی قدرتهای قویتر از آنها، نخواهند توانست بر جمهوری اسلامی و ملت ایران فائق بیایند.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، قوه قضاییه را بخشی بسیار حساس از نظام اسلامی خواندند و با اشاره به زمینه های امیدبخش در این قوه، افزودند: یكی از این زمینه ها، حضور شخصیتی عالِم، فاضل، مجتهد، آگاه، جوان، و دارای توانایی های بالا در رأس قوه قضاییه است كه در مدت كوتاه مسئولیت، آثار حضور ایشان آشكار شده است.
در سطح قوه قضاییه نیز قضات فاضل، روشن بین، شجاع و درست كردار كم نیستند، كه همه این موارد از زمینه های امیدواری در دستگاه قضایی است. این زمینه های امید باید تبدیل به تحركی وسیع و جدی برای عملی شدن انتظارات، و رسیدن قوه قضاییه به جایگاه شایسته خود شود.

قوه قضاییه باید به جایگاهی برسد كه هر فرد مظلومی احساس كند با رجوع به دستگاه قضایی می تواند حق را بگیرد و مظلومیت خود را برطرف كنند.
باید آنقدر مراجعات دادخواهانه، با نتایج عادلانه و منصفانه همراه شوند كه احساس و امیدِ گرفتنِ حق و رفعِ مظلومیت، در همه مردم بوجود آید.

یكی دیگر از مسائل مهم در قوه قضاییه به روز كردن ساختارها و مجموعه ساختار دیوانی دستگاه قضایی است. تغییر مستمر ساختارها، به معنای گرفتن ثَبات از مجموعه سازمانی قوه قضاییه نیست بلكه باید همواره نگاه نقادانه به مجموعه ساختاری در كنار ثَبات و استقرار وجود داشته باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تجدید نظر در قوانین و مقررات داخل قوه قضاییه و برطرف كردن تعارض قوانین و اصلاح عدم انطباق رأی دادگاههای بدوی با دادگاههای بعدی را نیز از جمله نیازهای دستگاه قضایی خواندند و افزودند: یكی از مهمترین مسائل در قوه قضاییه كه از سخت ترین كارها به شمار می آید، تأثیرناپذیری از حب و بغض ها و جریان سازیهای سیاسی است.
یكی از خطرات بزرگ این است كه جوسازیهای سیاسی جناح های مختلف، روزنامه ها و رسانه های بیگانه بر مجرای صحیح قضاوت و چرخه رسیدگی به پرونده ها تأثیر بگذارد كه در این زمینه باید بدون تأثیرپذیری از احساسات، و دوستی ها و دشمنی ها، از جاده عدل، به هیچ طرف و سمتی خارج نشد.
در چنین حالتی مردم در مقابل تصمیم و رأی قوه قضاییه احساس اقتناع خواهند كرد و از نظر ذهنی راضی خواهند بود.

همه دستگاهها باید از قوه قضاییه حمایت كنند تا این قوه بتواند در این شرایط دشوار، به وظایف خود به درستی عمل كند كه نتیجه آن نیز كمك به حركت كشور در مسیر اهداف والا خواهد بود.

در ابتدای این دیدار آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه ضمن ارائه گزارشی از عملكرد 10 ماهه گفت: تهیه و تدوین برنامه پنجم قوه قضاییه، راه اندازی مؤسسه پژوهشی – آموزشی قضا در حوزه علمیه قم به منظور جذب و تربیت نیروی انسانی كارآمد، ارتقای سطح آموزش قضات، اهتمام برای ایجاد زمینه استقلال قاضی، استفاده از فن آوریهای نوین و تكمیل اقدامات قبلی، تهیه آیین نامه جدید نظارتِ دیوانعالی كشور، و لغو اِعمال گسترده ماده 18 آیین نامه اجرایی به منظور جلوگیری از اطاله دادرسی، از جمله اقدامات انجام گرفته در قوه قضاییه است.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به فتنه بعد از انتخابات سال گذشته و شكست فتنه گران خاطرنشان كرد: قوه قضاییه در مسیر مبارزه با اخلال گران در امنیت جامعه و همچنین مفسدان اقتصادی قاطعانه عمل خواهد كرد و در این مسیر كوتاه نخواهد آمد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.