سه‌شنبه 29 ژوئن 10 | 14:42

اگر استوانه یا مخروط یا مکعب‌های نظام حضور داشته باشند، صحیح است

آیا شخص حقوقی که علی الاصاله حق وقف اموال مخلوط خود را ندارد، حق وقف اموال مخلوط خود را دارد؟ در فرض فوق، بستگی به ترکیب هيست امنا دارد . اگر در هیئت امنای شخص حقوقی، استوانه یا مخروط یا مکعب های نظام حضور داشته باشند، حق همه کار دارد.


موسسه تحقیقات فقهی-حقوقی «کارآمد روزآمد پویا» در پاسخ سوالات فقهی – حقوقی جمعی از مدیران، نمایندگان و قضات فاغ التحصیل  دانشگاه آزاد اسلامی، پاسخ هایی ارائه کرده است. این پاسخ‌های تحقیقی و عالمانه، برای حل معضلات پیش آمده پیرامون وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی بسیار کارساز و روشنگر ارائه داده است.

نظر شما را به این سوالات و پاسخ های آن جلب می کنیم:

با توجه به این که وقف یک عمل عبادی است، آیا برای صحت آن قصد قربت لازم است؟

خیر. اگر بیم تلف شدن مال یا افتادن آن به دست غیر باشد، همین قصد کافی استو قصد قربت نیاز نیست.

آیا کسی که حق تصرف در مال مخلوط‌ (اعم از شخصی و بیت‌المال) و هزینه کردن آن در مصارف انتخاباتی را دارد، حق وقف کردن این مال را هم دارد؟

دارد. به نحو اولی دارد.

آیا شخص حقوقی که علی الاصاله حق وقف اموال مخلوط خود را ندارد، حق وقف اموال مخلوط خود را دارد؟

در فرض فوق، بستگی به ترکیب هيست امنا دارد . اگر در هیئت امنای شخص حقوقی، استوانه یا مخروط یا مکعب های نظام حضور داشته باشند، نه تنها حق وقف دارد، بلکه حق همه کار دارد. اعتراض به این وقف جایز نیست و شخص معترض حکم مرتد فطری را دارد.

با توجه به آن که اساسنامه دانشگاه آزاد، در مورد حق وقف اموال این دانشگاه ساکت است، آیا وقف اموال ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی دانشگاه آزاد توسط مدیران آن جایز است؟

سکوت علامت رضاست. در ضمن بر فرض۲۵۰ هزار میلیارد بودن اموال ، جایز بلکه واحب است.

با توجه به آن که در مقام شک در صحت یا بطلان عقد معامله یا وقف ، از جهت شک در اهلیت مالک برای وقف و نه در اصل معامله، نمی توان اصالت صحت یا استصحاب جاری کرد و باید اصل را بر عدم شرط (اهلیت) نهاد، آیا وقف اموال دانشگاه آزاد صحیح است؟

سخت نگیرید بابا. صحیحی است. حالش را ببرید.

هفته نامه پنجره

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.