دوشنبه 21 می 12 | 17:05

استقلال مجازی مرگ تسلط آمریکا در فضای مجازی است

عضو شورای عالی فضای مجازی درباره اهمیت تشکیل شورای فضای مجازی، گفت: اگر کشوری در دنیا بخواهد تحت سلطه امریکا نباشد باید در بخش فضای مجازی مستقل باشد و یک دیتاسنتر قوی در کشور ایجاد کند.


محمد سرافراز، معاون برون مرزی صدا و سیما در گفت‌و‌گو با ایرنا با بیان اینکه آمریکا در دهه‌های گذشته از طریق سلاح هسته‌ای، فناوری های برتر و غیره سلطه خود را بر جهان حفظ کرده و همچنان ادامه دارد، افزود: سلاح‌های هسته‌ای و تکنولوژی‌های روز که نشان دهنده قدرت علمی و فناوری آمریکاست دیگر نمی‌تواند بیانگر این باشد که کشور یادشده در آینده هم به قدرت مسلط جهان تبدیل شود.

عضو شورای عالی فضای مجازی یادآور شد: آنچه می‌تواند این قدرت را برای آمریکا حفظ کند قدرت پردازش اطلاعات در آینده بوده که از طریق دسترسی و مدیریت اطلاعات است.

اهمیت تشکیل شورای فضای مجازی

وی درباره اهمیت تشکیل شورای فضای مجازی، گفت: اکنون مرکز اینترنت دنیا در امریکا قرار دارد، به همین دلیل امریکا به اطلاعات شخصی، اجتماعی، سیاسی، مالی، فرهنگی و… تمام کشورهای دنیا دسترسی دارد و این کشور اگر بتواند تسلط خود در دنیا را ادامه دهد تنها با همین قدرت است. در نتیجه اهمیت تشکیل شورای فضای مجازی که اسفندماه سال گذشته از طرف مقام معظم رهبری ابلاغ شد در همین زمینه است.

سرافراز تاکید کرد: اگر کشوری در دنیا نخواهد تحت سلطه امریکا برود باید در همین قسمت مستقل شده و حرفی برای گفتن داشته باشد. کشور‌ها باید ضمن اینکه از مزایای چنین قدرتی بهره‌مند می‌شوند از معایب و مشکلاتی که وابستگی به سیستم برای آن بوجود می‌آورد، جلوگیری کنند.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: تشکیل شورای عالی فضای مجازی از اقدامات بسیار مهمی بوده که با عزم ملی ایجاد شد و اگر تصمیمات قاطع و به موقعی اتخاذ کند برای آینده کشور حائز اهمیت است.

وی توضیح داد: رهبر معظم انقلاب آثار چشمگیر شبکه جهانی اینترنت در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، لزوم برنامه ریزی و هماهنگی به منظور صیانت از آسیب‌های ناشی از آن، و بهره گیری حداکثری از فرصت‌ها در جهت ارایه خدمات گسترده و مفید به مردم را از دلایل اصلی ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی عنوان کردند. شورای عالی فضای مجازی وظیفه دارد مرکزی بنام مرکز ملّی فضای مجازی کشور ایجاد کند.

مدیر سیمای برون مرزی تاکید کرد: متاسفانه تاکنون شورای عالی فضای مجازی دو جلسه بیشتر نداشته است و رییس مرکز ملی فضای مجازی که می‌تواند تاثیرات بسیار مهمی در کشور بگذارد، هنوز مشخص نشده است.

مدیر شبکه پرس تی وی، تاکید کرد: اگر مرکز ملی فضای مجازی شکل گیرد و یک دیتاسنتر قوی در کشور ایجاد شود، تمام دستگاه‌های حکومتی و نه تنها دولتی بلکه دولت، قوای سه گانه، دستگاه‌های رسانه‌ای، امنیتی و… همه به این دیتا سن‌تر عظیم متصل باشند و می‌توان خدمات بسیار قابل توجهی به مردم ارائه کرد.

وی ادامه داد: در این صورت مردم برای بسیاری از موارد نیازی ندارند که ساعت‌ها وقت صرف کنند. شبکه ملی اطلاعات می‌تواند تسهیلات مختلفی را برای مردم ایجاد کند که امیدوارم هرچه زود‌تر این شرایط فراهم شود تا تصمیمات به موقعی در کشور اتخاذ شود.

سرافراز با بیان اینکه ریاست شورای عالی فضای مجازی با رییس جمهور است، تاکید کرد: شورای عالی فضای مجازی متشکل از افراد حقیقی و حقوقی است که ۷ نفر با فرمان مقام معظم رهبری به صورت حقیقی و تا ۲۰ نفر به صورت حقوقی که مسوولیت‌های مختلفی را در بخش‌های مختلف کشور دارند، در آن عضویت دارند.

وی ادامه داد: این شورا باید مرکزی ملی فضای مجازی را تاسیس کند که از طریق شورا رییس مرکز پیشنهاد می‌شود و شورا کار سیاستگذاری را انجام می‌دهد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.