سه‌شنبه 22 می 12 | 13:25

اختلاف اولاند و اوباما؛ نیروهای فرانسوی از افغانستان خارج می‌شوند

اختلاف میان آمریکا و فرانسه برای خروج از افغانستان شدت گرفته است. در پی تاکید رئیس جمهور جدید فرانسه مبنی بر تخلیه خاک افغانستان از نظامیان فرانسوی تا پایان سال میلادی جاری، آمریکا پیغام داده که فرانسه باید تا سال ۲۰۱۴ در افغانستان بماند.


روزنامه فیگارو که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری فرانسه از سارکوزی حمایت می‌کرد، در مصاحبه‌ای از قول جیم تاوسند معاون وزارت دفاع آمریکا نوشت: «متحدین باید با هم از افغانستان خارج شوند. فرانسوا اولاند وعده خروج از افغانستان تا پایان امسال را در زمان تبلیغات و مبارزات انتخاباتی داده است اما الان او باید با وعده‌هایش در زمین واقعی مواجه شود. پیغامی که امیدوارم اجلاس شیکاگو داشته باشد این است ما با هم وارد شدیم و با هم خارج می‌شویم من فکر می‌کنم رئیس جمهور اولاند در مورد نیروهای جنگی صحبت کرده است و نه تمامی نیرو‌ها اوست که باید تصمیم بگیرد اما او باید بر روی این موضوع که فرانسه قرار است چه نقشی در ناتو بازی کند بیشتر فکر کند.»

باراک اوباما در نشست اخیر خود در شیکاگو گفته است: هنوز کارهای زیادی باقی مانده که باید در افغانستان انجام دهیم و چالش‌های بزرگی در انتظار ماست. سران ناتو باید منابعشان را کنار هم بگذارند. ما روزهای سختی پیش رو داریم.

اولاند روزجمعه اعلام کرد طبق وعده‌ای که به مردم در انتخابات داده، ۳۵۰۰ نظامی فرانسوی را تا پایان سال ۲۰۱۲ از خاک افغانستان خارج می‌کند. وی مجددا در نشست ناتو بر این تصمیم خود تاکید کرد.

سارکوزی که از پیروزی در انتخابات و بازگشت به ریاست جمهوری فرانسه بازماند، متحد تندرو آمریکا به شمار می‌رفت و در خوش خدمتی به آمریکا از برخی جهات حتی از دولت انگلیس هم جلو زده بود!

به گزارش دویچه وله نتایج یک نظرسنجی در ماه گذشته نشان می‌دهد ۸۴ درصد مردم فرانسه خواستار خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان هستند.

علاوه بر فرانسه، سران چند کشور دیگر اروپایی عضو ناتو تحت فشار افکار عمومی کشورهای خود برای تسریع در خروج از افغانستان هستند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.