چهارشنبه 23 می 12 | 08:12

اولین انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از دیکتاتور

مردم مصر امروز چهارشنبه برای شرکت در اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از سقوط حسنی مبارک دیکتاتور این کشور، پای صندوق های رای می روند. محمد مرسی و عبدالمنعم ابوالفتوح دو نامزد اسلام‌گرا بر اساس نظر سنجی‌ها از شانس بیشتری برخوردارند.


 در این انتخابات ۱۳ نامزد ریاست جمهوری در کارزار رقابت انتخاباتی شرکت می کنند که برای اولین بار رای مردم تعیین کننده سرنوشت سکان ریاست جمهوری خواهد بود.

تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مصر روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت پایان یافت، تا این کشور برای برگزاری انتخابات در ۲۳ و ۲۴ ماه جاری میلادی (۳و ۴ خرداد) آماده شود.

پیش بینی رقابت بین مرسی و ابوالفتوح

مطابق نظر سنجی‌ها در این انتخابات محمد مرسی نامزد اخوان المسلمین و عبدالمنعم ابوالفتوح از نامزدهای اسلامگرا شانس بیشتری برای پیروزی دارند.

دبیرکل سابق کمیته آزادی ها در اتحادیه وکلای مصری با بیان این که مردم کشورش دارای رویکرد اسلامی هستند، پیش بینی کرد که نامزدهای اسلامگرا مانند محمد مرسی و عبد المنعم ابو الفتوح اکثریت آرا را کسب کنند.

جمال تاج الدین در گفت وگو با شبکه خبری العالم، خاطرنشان کرد که در انتخابات ریاست جمهوری مصر یکی از دو نامزد اسلامگرا یعنی مرسی و ابوالفتوح پیروز خواهند شد.

در همین حال طبق نتایج نهایی شمارش آرا در حوزه‌های انتخابی خارج از مصر، محمد مرسی، نامزد حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی اخوان المسلمین با کسب ۳۷ درصد آرا در صدر قرار گرفته است.

پس از محمد مرسی، عبد المنعم أبو الفتوح، نامزد اسلام‌گرای مستقل با کسب ۲۷ درصد آرا جایگاه دوم و حمدین صباحى با ۱۴ درصد در جایگاه سوم قرار گرفت.

عمرو موسى و احمد شفیق، نامزد شورای نظامی وابسته به غرب جایگاه چهارم و پنجم را به دست آوردند.

از سوی دیگر نگرانی‌ها درباره احتمال تقلب توسط شورای نظامی مطرح است و بارها اخوان المسلمین و دیگر گروه های اسلامی در این باره هشدار داده اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.