چهارشنبه 23 می 12 | 16:00

سبحانی: مشکل اقتصاد ما عدم اجرای اصول قانون اساسی است

در مجالس پس از دوران جنگ تحمیلی، عمدتا قوانینی مصوب شدند که از جوهری لیبرالیستی برخوردار بودند و جوهر لیبرالیستی نیز از نظر من یعنی یک نظام سیاسی مبتنی بر اصالت فرد و سود و رقابت و با محوریت نظام بازار آزاد.


دکتر حسن سبحانی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی و عضو جریان اصولگرای مستقل در توضیح پیرامون اظهارنظر خود مبنی بر اینکه «نمایندگان مجلس در مواجهه با تفکر سرمایه داری اعتماد به نفس لازم را ندارند»، گفت: فعالیت نمایندگان در قوانینی که می‌گذارند متبلور می‌شود و ما چنانچه قوانین برنامه و بودجه‌ای و برخی مصوبات اقتصادی مجلس را در سال‌های اخیر بررسی نماییم به این نتیجه منطقی می‌رسیم که ساز و کارهای مورد انتخاب نمایندگان، ساز و کارهای سرمایه داری است.

وی در همین زمینه افزود: در مجالس پس از دوران جنگ تحمیلی، عمدتا قوانینی مصوب شدند که از جوهری لیبرالیستی برخوردار بودند و جوهر لیبرالیستی نیز از نظر من یعنی یک نظام سیاسی مبتنی بر اصالت فرد و سود و رقابت و با محوریت نظام بازار آزاد. نماینده مردم دامغان در ادامه  الگوی مورد نیاز ایران را الگویی دانست که متاثر ازاصول اقتصادی قانون اساسی باشد و در همین زمینه افزود: الگویی که ما نیاز داریم الگویی است که ضمن لحاظ کردن ویژگی‌های جامعه ایران، از یک پشتوانه قوی اقتصادی مبنی بر اصل قانون اساسی به عنوان میثاق ملت برخوردار باشد که متاسفانه این الگو در سال‌های گذشته اجرایی نشده است. سبحانی اشکالات امروز اقتصاد ایران و معضلات اقتصادی کشور را از عدم اجرای اصول اقتصادی قانون اساسی و حاکم شدن جوهر لیبرالیستی در اقتصاد دانست و گفت: معتقدم که تاکنون بسیاری از اصول قانون اساسی ما اجرا نشده است که اگر این اصول اجرا می‌شد، امروز اقتصاد ایران با این مشکلات، دست و پنجه نرم نمی‌کرد.

وی افزود: ذیل اصل ۴۴ می‌گوید که قلمرو و شرایط فعالیت‌ها را قانون معین خواهد کرد در حالی که من معتقدم اصولا این قانون نوشته نشده است و به همین علت است که ما در اجرایی کردن اصول اقتصادی مبتنی بر قانون اساسی، با مشکل جدی مواجهیم.

لا زم به ذکر است دکتر حسن سبحانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلا می‌چندی پیش در گفت‌و‌گویی، نداشتن اعتماد به نفس لا زم برای دگر اندیشی و خروج از پارادایم تفکر سرمایه داری را در بین نمایندگان، از مشکلات موجود در مجالس اخیر دانسته و اضافه کرده بود: مجالس ما با حالتی متصلب مواجهند که اگر حرکتی به غیراز طراحی لیبرالیستی انجام شود، همه می‌گویند محکوم به شکست است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.