چهارشنبه 23 می 12 | 17:10

پپسی‌کولا روی کره ماه؛ چه بر سر باور‌هایمان می‌آید؟

این رویداد از نظر تکنولوژیک اتفاقی حیرت انگیز محسوب می‌شود اما از نظر ارزشهای انسانی، اتفاقی هولناک است.


بر اساس اخبار منتشر شده بر روی بسیاری از سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های تلویزیونی، روز ۱۶ خرداد راس ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران و به مدت ۱۵ دقیقه، لوگوی پپسی کولا بر روی ماه قرار می‌گیرد که در ایران و منطقه خاورمیانه به وضوح قابل رویت است.

در پی انتشار این خبر جالب توجه،  به سراغ تعدادی از اساتید دانشگاه و صاحبنظران عرصه تبلیغات استان رفتیم تا از نظرات آنان در خصوص این رویداد عجیب و خارق العاده آگاه شویم.

فرهاد ابوالفتحی، از مدرسین رشته‌های تبلیغات و روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد فرهنگ و هنر کرمانشاه، در این خصوص ، گفت: این رویداد از نظر تکنولوژیک اتفاقی حیرت انگیز محسوب می‌شود اما از نظر ارزشهای انسانی، اتفاقی هولناک است.

وی افزود: اینکه چنین رویدادی از نظر دنیای تکنولوژیک انجام می‌گیرد، نمی‌توان از آن گریزی داشت چرا که دنیای تکنولوژیک بدون توقف، لحظه به لحظه مسیر شگفت انگیز خود را با سرعت هرچه تمام‌تر می‌پیماید.

ابوالفتحی اظهار داشت: نکته قابل تامل این رویداد، اتفاق هولناکی است که برای باورهای مردم پیش می‌آید، چرا که بر اساس اغلب فرهنگ‌های جوامع مختلف، ماه نمادی از قداست است لذا مخدوش کردن چهره آن برای مردم اتفاقی باورنکردنی و هولناک به شمار می‌آید.

این مدرس رشته تبلیغات و روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد فرهنگ و هنر استان کرمانشاه، گفت: در فرهنگ ما ایرانیان و برای بچه‌ها، از ماه به تعبیری تحت عنوان مهتاب خانم یاد می‌شود که چنین شخصیتی در اذهان کودکان ما نمادی از مهربانی، لطافت و ظرافت است، لذا اگر این نماد فرهنگی جای خود را به یک بیلبورد تبلیغاتی دهد که هر شب لوگویی متفاوت بر روی آن قرار گیرد، چه بر سر باور‌هایمان می‌آید؟

وی ادامه داد: این بسیار اتفاق هولناکی است که ما از هر چیز (حتی پدیده‌های طبیعی مثل ماه) برای مصرف گرایی جامعه استفاده کنیم.

ابوالفتحی تصریح کرد: با ادامه یافتن چنین روندی، ماه کم کم به صورت یک ملعبه در اختیار سرمایه داری مدرن قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: در شرایط کنونی شاهدیم که تبلیغات به سمت انحطاط جوامع پیش می‌رود و آگهی جای آگاهی را گرفته است.

این مدرس دانشگاه اظهار داشت: بروز این رویداد شاید در برخی از کشورهای عربی و در میان طبقه ناآگاه و کم آگاه جامعه باعث افزایش مصرف این کالا شود اما آن چیزی که بیشتر از هرچیز دیگر خود را نشان خواهد داد، حیرت انسان و نگرانی از فروپاشی فرهنگ هاست.

  1. اصفهاني
    27 می 2012

    موضوع، مفهوم نيست
    چون من چيزي در سايت هاي خبري نديدم. يه لينكي از اصل خبر ميداديد ببينيم چيكار ميخوان بكنند؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.