یکشنبه 04 جولای 10 | 18:00

ماجرای مجسمه‌های تهران و بی‌آبرویی جدید «کلمه» و «جرس»

بار دیگر آن را کار نیروهای بسیجی می‌داند و جای دیگر ادعا می‌کند با توجه به حکم حرام بودن مجسمه سازی، جمع آوری مجسمه‌ها از سطح شهر تهران، با دستور مقامات در حال انجام است.


تریبون مستضعفین- چندی پیش، پس از ماجرای سرقت زنجیره‌ای مجسمه‌های پایتخت، بازار شایعات و حرف و حدیث پیرامون آن داغ بود. در این بین برخی ادعاها واقعا تعجب برانگیز و حتی خنده‌دار می‌نمود.

سایت‌های دروغ پراکن حامی جریان فتنه در یک ساله‌ی اخیر نیز، طبق عادت معمول که سعی می‌کنند در مورد همه چیز اظهار نظر کنند، در این مورد نیز ساکت ننشسته و دلایلی را برای توجیه چرایی سرقت مجسمه‌های تهران مطرح کردند.

یکی از این نمونه اظهار نظرهای جالب در سایت منتسب به میرحسین موسوی مطرح شد. کلمه در مطلبی دزدیده شدن مجسمه‌ها را کار نیروهای خودسر می‌داند و آن را ربط می‌هد به حکم حرمت مجسمه‌سازی در اسلام، و آن را کاری زیر نظر مسئولین عالی نظام می‌شمارد.

از سوی دیگر، سایت جرس که حیات آن وابسته به تولید دورغ و شایعات است، در مورد مجسمه‌های مسروقه حدود ۱۰ مطلب منتشر کرده است، که انواع و اقسام سناریوها و حدس‌ها را مطرح می‌کند!

این سایت به عنوان مثال این اتفاق را ربط می‌هد به برخورد رهبر با مجسمه‌ای که در نمایشگاه کتاب امسال بوده است و مدعی می‌شود این دو مقوله، یعنی واکنش منفی رهبری نسبت به مجسمه‌های هخامنشی، و ناپدید شدن مجسمه‌‌های شهر تهران هر دو از یک جا آب می‌خورد. بار دیگر آن را کار نیروهای بسیجی می‌داند و جای دیگر ادعا می‌کند با توجه به حکم حرام بودن مجسمه سازی، جمع آوری مجسمه‌ها از سطح شهر تهران، با دستور مقامات در حال انجام است.

اما با تمام این حرف و حدیث‌ها، روز گذشته فارس نیوز خبر از بازسازی ۶ مجسمه از مجسمه‌های سرقت شده داد.

به گزارش فارس، شش مجسمه استاد معين اثر جعفر نجيبي، صنيع خاتم اثر حميد شانس،‌ستارخان و باقرخان از آثار شهريار ضرابي،‌نيم تنه انتزاعي اثر مرحوم مددي و مجسمه شهيد دادمان دوباره ساخته و در جايگاه قبلي خود نصب شدند.

اين آثار كه دقيقاً بر اساس همان آثار سرقت شده دوباره ساخته شده‌اند، هم‌اكنون در جايگاه‌هاي قبلي خود نصب شده‌اند.

قابل ذکر است سازمان زيباسازي شهرداري تهران به دنبال سرقت 12 مجسمه برنزي از شهر تهران، تصميم گرفت همه اين آثار را دوباره بسازد و به جايگاه قبلي بازگرداند كه هم‌اكنون شش اثر ساخته و نصب شده‌اند و روند ساخت دو اثر ديگر نيز ادامه دارد و قرار است مابقي آثار سرقت شده نيز بر اساس اولويت ساخته و نصب شوند.

برچسب‌ها: ، ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.