پنج‌شنبه 24 می 12 | 10:58

«لیله الرغائب» بهانه‌ای برای تولد دوباره

سید عبدالحیدر موسوی

نگاهی به آن‌چه میرزا جواد آقای ملکی تبریزی در المراقبات و صاحب مفاتیح الجنان در اعمال این ماه آورده‌اند بیان‌گر آنست که ماه رجب ماه استغفار و توبه به درگاه الهی است. اعجاب این ماه و اولین شب جمعه آن، وعده‌ی خدای متعال است به بخشایش تمام گناهان آدمی هرچه قدر که بزرگ باشد. یعنی تولد و آغازی دوباره برای بهتر زیستن.


تریبون مستضعفین- شب‌ آرزوها نامی بود که یک برنامه‌ی تلویزیونی برای اولین شب جمعه ماه رجب در نظر گرفت و به نوعی آن برنامه بود که این شب را وارد تقویم زندگی ایرانیان کرد. لیله‌الرغایب در سال‌های اخیر یکی از جشن‌های سیستم مخابراتی تبدیل شده است و حجم گسترده‌ای از پیامک‌ها با موضوعیت این شب رد و بدل می‌گردد.

اما به نظر نگارنده اعجاب‌انگیزی این ماه و این شب به استجابت دعا و بر آورده‌ شدن آرزوها نیست…

همانطور که خداوند تبارک وعده داده است هرکس در ماه رجب اطاعتش را نماید خواسته‌هایش را برآورده می‌نماید در اعمال این شب نیز آمده است که خداوند خواسته‌ها و حوائج کسانی که اعمال این شب را به جا بیاوردند را برآورده می‌نماید و لطف و رحمت خود را بر وی به کمال می‌رساند.

نگاهی به آن‌چه میرزا جواد آقای ملکی تبریزی در المراقبات و صاحب مفاتیح الجنان در اعمال این ماه آورده‌اند بیان‌گر آنست که ماه رجب ماه استغفار و توبه به درگاه الهی است. اعجاب این ماه و اولین شب جمعه آن، وعده‌ی خدای متعال است به بخشایش تمام گناهان آدمی هرچه قدر که بزرگ باشد. یعنی تولد و آغازی دوباره برای بهتر زیستن.

با این مقدمه روایتی را که میرزا جواد آقای ملکی تبریزی در المراقبات آورده‌اند را مرور می‌کنیم به امید آن‌که قدر فرصت‌ها را بدانیم و از توابین باشیم.

از پيامبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) روايت شده است كه فرمودند: از اولين شب جمعه در ماه رجب غافل نشويد. زيرا شبى است كه فرشتگان آن‌را ((ليلة الرغائب)) مى نامند. اين نامگذارى به اين جهت است كه هنگامى كه يك سوم از شب گذشت هيچ فرشته اى در آسمانها و زمين نمى ماند مگر اين كه در كعبه و اطراف آن جمع مى شوند. آنگاه خداوند بطور غيرمنتظره اى بر آنان وارد شده و مى فرمايد: اى فرشتگانم ! هر چه مى خواهيد از من درخواست كنيد.

فرشتگان عرض مى كنند: حاجات ما اين است كه از روزه داران رجب درگذرى.

خداوند مى فرمايد: اين كار را انجام دادم. (بهتر است كسى كه اين حديث را مى شنود، در اين شب ، زياد بر فرشتگان صلوات فرستاده تا تكليفى را كه آيه تحيت(نساء، آيه 86.) به عهده ما گذاشته باندازه توانايى انجام داده باشد)

سپس رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) فرمودند: كسى كه روز پنجشنبه اول رجب را روزه گرفته و سپس بين نماز مغرب و عشا دوازده ركعت نماز بجا آورده هر دو ركعت به يك سلام و در هر ركعتى سوره فاتحه يك بار، انا انزلناه فى ليلة القدر سه بار و قل هو الله احد را دوازده بار خوانده، و هنگامى كه نماز تمام شد، هفتاد بار بر من (با اين الفاظ) صلوات بفرستد: اللهم صل على محمد النبى الاءمى و على آله، سپس سجده كرده و در سجده هفتاد بار بگويد: سبوح قدوس رب الملائكة و الروح ؛ سپس سر خود را بلند كرده و بگويد: رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلى الاعظم آنگاه بار ديگر به سجده رفته و در سجده همان چيزى را بگويد كه در سجده اول گفت، سپس حاجت خود را از خدا بخواهد، ان شاءالله تعالى برآورده مى شود.

سپس رسول خدا فرمودند: قسم به كسى كه جانم در دست اوست؛ هيچ بنده يا كنيزى – از بندگان و كنيزان خدا – اين نماز را به جا نمى آورد، مگر اين كه خداوند گناهان او را مى بخشد گرچه گناهان او مثل كف دريا و بعدد شن و بوزن كوهها و بعدد برگهاى درختان باشد و روز قيامت هفتصد نفر از خويشاوندان خود را كه همگى سزاوار آتش ‍ باشند شفاعت مى كند و در شب اول قبر خداوند ثواب آن را به بهترين صورت، با روى گشاده و خندان و زبان فصيح براى او مى فرستد كه مى گويد: اى محبوب من! مژده بده؛ از هر سختى نجات پيدا كردى. مى پرسد: تو كيستى؟ رويى بهتر از روى تو نديده و بويى به خوشبويى تو مشامم نرسيده. جواب مى‌دهد: اى محبوب من! من ثواب آن نمازى هستم كه در فلان شب، فلان منطقه، فلان ماه و فلان سال بجا آوردى؛ امشب آمده‌ام تا حقت را ادا كرده، مونس تنهايى تو بوده و وحشتت را از بين ببرم ؛ و زمانى كه در شيپور دميده شود، در عرصه قيامت بر سرت سايه افكنم و تو هرگز هيچ خيرى را از جانب مولايت از دست نخواهى داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.