یکشنبه 04 جولای 10 | 11:23

اظهارات جالب هاشمی!

مسئولان در دولت و قوای مقننه و قضائیه و سایر دستگاه‌ها، مراکز و نهادها باید تلاش کنند از حرکات افراطی، تندروی‌ها و دعواهای بی‌نتیجه و بی‌اثر سیاسی و جناحی و باندی جلوگیری کنند.


آقای هاشمی رفسنجانی در جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مسئولان در دولت و قوای مقننه و قضائیه و سایر دستگاه‌ها، مراکز و نهادها باید تلاش کنند از حرکات افراطی، تندروی‌ها و دعواهای بی‌نتیجه و بی‌اثر سیاسی و جناحی و باندی جلوگیری کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با محکوم کردن اهانت به ساحت مجلس شورای اسلامی و رئیس آن گفت: انتظار می‌رود مراقبت شود حرکات نسنجیده و افراطی گروه خاصی موجب تضعیف قوای سه‌گانه، نهادهای رسمی و مسئولان در کشور نشود و همه به وظایفمان به خوبی عمل کنیم.
آقای هاشمی رفسنجانی در شرایطی انتقادات به رئیس مجلس را محکوم کرده و منتقدان را افراطی نامیده است که به گفته تحلیلگران سیاسی و بخشی از نمایندگان مجلس علت قرار گرفتن خانه ملت و آقای لاریجانی در معرض این انتقادات سناریویی بود که آقای هاشمی و نزدیکانش برای مجلس طراحی کردند.

چنانچه حیدری دستنایی، عضو کمیسیون آموزش مجلس که به همراه 11 عضو کمیسیون متبوعش در اعتراض به عملکرد علی عباسپور، رئیس این کمیسیون استعفا داده است، می گوید: جاسبی با دادن وعده و قول هایی، عمدتا نمایندگان اصلاح طلب و اصولگرایان منتقد دولت را که در راس آن رئیس کمیسیون آموزش است، وادار به دور زدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی کرد.

وی در گفت وگو با شبکه ایران با اشاره به اینکه در مسائل مربوط به مصوبه اخیر مجلس، نزدیکان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نقش مهمی را داشتند، آنان را عامل فریب مجلس دانست و تصریح کرد: در این زمینه می توان به نقش جاسبی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندگان کارگزاران در مجلس اشاره کرد.

البته “فریب مجلس” عبارتی بود که آقای لاریجانی پس از اذعان به ایرادت قانونی مصوبه جنجالی مجلس درباره تایید وقف اموال دانشگاه آزاد به زبان آورد اما هرگز از فریب دهندگان نامی نبرد تا اینکه حیدری دستنایی آنان را “نزدیکان رئیس مجمع تشخیص مصلحت” معرفی کرد.

اشاره این نماینده مجلس به اصرار آقای هاشمی، رئیس دانشگاه آزاد و دیگر حامیان آنان بر وقف اموال 250 هزار میلیارد تومانی دانشگاه آزاد بود؛ موضوعی که اساسنامه جدید دانشگاه آزاد از غیر قانونی بودن آن حکایت می کرد.

به منظور عبور از این اساسنامه بود که رئیس دانشگاه آزاد به همراه عباسپور، برادر خانمش، رایزنی گسترده ای را در مجلس آغاز کردند که منجر به تصویب طرح بی اعتبار کردن اساسنامه جدید دانشگاه آزاد شد.

این رویداد، با موجی از انتقادات بویژه در جامعه دانشگاهی مواجه شد. اقدام مجلس هدف اصلی اعتراضات بود اما نگاه اصلی منتقدان معطوف به مسئولان دانشگاه آزاد و رویکرد خلاف قانون آنان بود.

در واقع منتقدان معتقدند که فشارهای سیاسی مسئولان دانشگاه آزاد و لابی های آنان زمینه متهم شدن مجلس و امضاکنندگان آن مصوبه جنجالی را فراهم آورد.

با این همه، آقای هاشمی امروز با چشم پوشی بر نقش خود و نزدیکانش در آغاز موج انتقاد از مجلس و رئیس آن، در موضع “میانجی” به محکوم کردن منتقدان پرداخت و آنان را موجب تضعیف قوای سه‌گانه دانست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.