پنج‌شنبه 24 می 12 | 13:23

قالیباف: جنگ با بخش‌نامه اداره نمی‌شد

ما هیچوقت لشکرمان را با بخشنامه اداره نکردیم و بین همه ارتباطی برادرگونه و در عین حال بسیار منطقی و منطبق با سنت‌های الهی حاکم بود و به این دلیل برکت و خیر هم به همراه داشت و دیدیم که در عملیات‌هایی که به هر دلیل منیت و غرور بود سرمان به سنگ خورد و شکست خوردیم و هر جا مانند عملیات کربلای ۵ که فکر پیروزی هم نبود آنچنان راه باز می‌شد که فکر آن را هم نمی‌کردیم.


محمد باقر قالیباف، دیروز در گردهمایی پیشکسوتان امداد، بهداشت و درمان دفاع مقدس که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه رجب و سالروز آزادی خرمشهر، این روز را نقطه عطفی در تاریخ ایران اسلامی دانست و خطاب به رزمندگان حاضر در جلسه گفت: این پیروزی به دست شما و در لوای رهبری امام (ره) اتفاق افتاد.

قالیباف گفت: در دوران دفاع مقدس هر قدر رزمنده‌ها شجاع بودند اگر از پشت خط مهمات نمی‌رسید و مجروحان تخلیه نمی‌شدند، خط سقوط می‌کرد و نقشی که کادر درمانی در این مقطع داشتند بسیار مهم بود، هرچند همه آمده بودند تا جان خود را بدهند اما زمانی که عملیاتی شروع می‌شد رزمنده‌ها باید احساس می‌کردند که در نزدیک‌ترین محل، جان هموطن و همرزمشان که عزیز خانواده‌ای است باید حفظ شود و انصافا بخش مهمی از روحیه، مربوط به امکانات پشت خط بود که رزمندگان احساس کنند جان عزیزانشان نجات می‌یابد و همین موجب تقویت شجاعت آن‌ها در جنگ می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه کادر درمانی کشور چه در مدیریت و چه با حضور در میدان جنگ نقش بی‌بدیلی را در دوران دفاع مقدس ایفا کردند افزود: از این رو من بر خود وظیفه می‌دانم در هر محفلی به ویژه در جاهایی که جوانان هستند و آن روز‌ها را درک نکرده‌اند از این حضور مخلصانه و شجاعانه و آگاهانه بگویم و امیدوارم همانطور که این حضور موجب عزت امروز شما شده، ذخیره‌ای برای آخرت شما هم باشد.

شهردار تهران در ادامه خاطر نشان کرد: امروز اگر به کارنامه دفاع مقدس نگاه کنیم می‌بینیم که نقطه‌ای درخشان‌تر از آن عرصه نداریم و نه تنها در دوره انقلاب اسلامی بلکه در تاریخ گذشته ایران هم، برگ به این زرینی وجود ندارد که در یک نظام اسلامی و ولایی، این ملت اینگونه از کشور، نظام، آرمان‌ها و آب و خاک خود دفاع کنند، آن هم با دشمنانی که با آن شکل آمده بودند.

قالیباف با بیان خاطره‌ای از رشادت‌های شهدای آن دوران افزود: بر این باورم که در دوران دفاع مقدس آنچه که بر جبهه‌ها حاکم بود سنت‌های پایدار الهی بود و نه بخشنامه و امثال آنکه امروز گرفتار آن‌ها هستیم.

وی تصریح کرد: ما هیچوقت لشکرمان را با بخشنامه اداره نکردیم و بین همه ارتباطی برادرگونه و در عین حال بسیار منطقی و منطبق با سنت‌های الهی حاکم بود و به این دلیل برکت و خیر هم به همراه داشت و دیدیم که در عملیات‌هایی که به هر دلیل منیت و غرور بود سرمان به سنگ خورد و شکست خوردیم و هر جا مانند عملیات کربلای ۵ که فکر پیروزی هم نبود آنچنان راه باز می‌شد که فکر آن را هم نمی‌کردیم.

شهردار تهران خاطر نشان کرد: فضای معنوی و منطبق بر سنت‌های الهی آنچنان تاثیراتی بر جوانان آن روز داشت که گاهی خانواده آنان هم متعجب می‌شدند؛ در جبهه غیبت، دروغ و مال حرام خوردن نبود و محال بود دو برادر در مقابل هم بایستند و در موردی بحث کنند و تصور کنی که یکی دروغ می‌گوید و چنین چیزی حتی به فکر کسی هم خطور نمی‌کرد و نتیجه آن شد که این برگ زرین برای همیشه در تاریخ باقی ماند.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: اعتقاد دارم امروز هم در اداره کشور در همه عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نیازمند همین فرهنگ هستیم و اگر این فرهنگ نباشد هیچوقت کارمان به نتیجه نمی‌رسد.

وی افزود: امروز در سیستم اداری اگر خوب کار کنیم باید از قبل پاداش و ترفیع آن هماهنگ باشد، هشت ساعت کار اداری خود را که انجام نمی‌دهیم هیچ، ۱۲۰ ساعت اضافه کاری هم می‌خواهیم و می‌گیریم؛ ماموریت نرفته را هم رفته می‌گیریم و در زمان اداری کار شخصی انجام می‌دهیم و نتیجه آن را به خانواده خود می‌دهیم. در ‌‌نهایت زمانی که آسیب اجتماعی به سراغمان آمد و بچه‌مان حرفمان را گوش نداد می‌گوییم جامعه اشکال دارد؛ من نمی‌گویم در جامعه اشکال نیست اما مال حرام از حلقوم هر که پایین رفت اثر وضعی خود را دارد و کاری ندارد که آنچه شغلی داشته باشد و خدا تفاوتی در آن قائل نیست.

شهردار تهران خاطر نشان کرد: در حدیث داریم که پرسیده‌اند می‌شود کسی مسلمان باشد و نماز بخواند و روزه بگیرد اما مسلمان نباشد که حضرت در پاسخ فرموده بله کسی که دروغ بگوید، خیانت در امانت کند و خلف وعده کند؛ مسلمان بودن به نماز و روزه نیست.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: امروز بعد از دوران دفاع مقدس مایی که در جبهه بوده‌ایم حق نداریم بر کسی منت بگذاریم و اگر دیگران احترامی قائل هستند از بزرگواریشان است؛ ما چه حقی داریم فخر فروشی کنیم و البته کسانی هم که در جبهه‌ها نبودند حق ندارند جزو میراث خواران جنگ قرار گیرند.

وی با اشاره به سخنی از شهید مصطفی چمران که «در دوران دفاع مقدس شیپور جنگ مرز بین مرد و نامرد را مشخص کرد»، گفت: کسی که جبهه نرفته و مجاهدت نکرده و آزمایش و امتحان پس نداده آن هم در جبهه‌ای که رفتنش واجب کفایی بود، حق ندارند جزو میراث‌خواران جنگ باشند در این میان کسانی هم مانند آیت الله تهرانی با کهولت سن که امکان راه رفتن نداشتند پای برهنه می‌آمدند و مقام معظم رهبری نیز که آن زمان رئیس جمهور بودند با آن همه مسئولیت و مشغله کاری به جبهه می‌آمدند تا اینکه امام بر ایشان جبهه را حرام کردند اما باز هم در روزهای آخر به جبهه بازگشتند.

وی تصریح کرد: با این وجود می‌بینیم بسیاری که آن زمان غایب بودند که البته اشکالی ندارد و ما نمی‌توانیم بگوییم که چرا غایب بودند، امروز جزو میراث خواران جنگ شده‌اند؛ این دیگر ظلم است.

قالیباف خاطرنشان کرد: بعضی وقت‌ها چفیه را به گونه‌ای می‌بندند که اصلا فلسفه آن را نمی‌دانند، آن‌هایی که با این چفیه‌ها روزی نه زخم خود را بسته‌اند و نه زخم همسنگرشان را، آن را سفره نانشان نکرده‌اند، شال کمرشان نکرده‌اند، آتل دستشان نکرده‌اند، نرده بانی نکرده‌اند که با آن رزمنده‌ای را از کانال بیرون آورند، روی آن نماز نخوانده‌اند، روانداز و زیر اندازش نکرده‌اند، به جای ماسک شیمیایی از آن استفاده نکرده‌اند و…؛ اما امروز حاضر هستند از آن سوء استفاده کنند و حتی اگر جایی کسی از آن استفاده کند می‌گویند خیلی منافقی که هرجا لازم باشد چفیه می‌اندازی و هرجا لازم نباشد نمی‌اندازی و همه این‌ها به خاطر پررویی‌های امروز ماست.

شهردار تهران در ادامه گفت: امروز آن چیزی که ما را نجات می‌دهد آن است که همه دست به دست هم دهیم تا میراث‌دار دفاع مقدس باشیم نه میراث‌خوار آن.

وی با تاکید بر اینکه امروز اگر به مناسبت فتح خرمشهر دور هم جمع می‌شویم باید با تمام وجود آن را درک کنیم، افزود: در کشور و در بعد مادی و رشد معنوی، امروز و در این مقطع از تاریخ راه سعادت ما حفظ فرهنگ جهاد و شهادت و فرهنگ بسیجی است که تولید شده در دوران دفاع مقدس باشد و این به جهت علمی و با تئوری نیز قابل اثبات است.

قالیباف ادامه داد: من بر این باورم که فرهنگ دفاع مقدس عمیق‌تر از انقلاب اسلامی است و انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس تعمیق پیدا کرد و این بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی امروز ماست و یقین دارم که در همه عرصه‌های پزشکی، فنی و مهندسی، مدیریت، اقتصادی و اجتماعی این فرهنگ است که ما را نجات می‌دهد.

وی در ادامه گفت: در انقلاب اسلامی همه حرف ما این بود که بگوییم اگر اسلام مستقر و ساری و جاری شود مطمئن باشید که ما دنیا و آخرت شما را تضمین می‌کنیم و این مهم‌ترین حرف ما بود که امروز هم پای آن ایستادیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.