جمعه 25 می 12 | 19:08

نکته هایی درباره مرجعیت تقلید

رضا تاران

واقعیت آن است کسی که بتواند این جایگاه را از میان هزاران عالم کسب کند قطعا فردی نخبه و باتجربه است، ساختار دفتر مراجع بگونه‌ای است که آن‌ها با ارتباطهای گسترده مردمی اطلاعات وسیعی از کشور دارند، مراجع تقلید از مشاورین زبده‌ای که عمدتا از شاگردان آن‌ها هستند بهره‌مند می‌شوند و مهم اینکه خود صاحب فکر ونظر هستند


 رضا تاران – مراجع تقلید چگونه انتخاب می‌شوند؟ چرا برخی از سیاسیون به دیدار مراجع تقلید می‌روند؟ چرا برخی دوست دارند مراجع را افرادی ساده نشان دهند؟ کدام مراجع محبوبیت مردمی بیشتری دارند؟

۱-مراجع تقلید چگونه انتخاب می‌شوند؟ شاید از میان هزاران نفری که وارد حوزه‌های علمیه می‌شوند تنها تعداد بسیار محدودی هستند که جایگاه مرجعیت تقلید را کسب می‌کنند آنچه تاریخ حوزه نشان می‌دهد این است که انتخاب مراجع بر اساس شایستگی علمی و تقوای آن‌ها بوده است، این شایستگیهای علمی بسیار پیچیده و دقیق است و برای رسیدن عمری طولانی و البته تلاشی طاقت فرسا می‌طلبد، این خصلت‌ها و ویژگی‌ها از طریق علما و فضلا تشخیص داده شده و بمرور به مردم معرفی می‌شود، علما بعد از تشخیص مرجع تقلید، سعی می‌کنند به ایشان در پیشبرد اهداف اسلامی کمک کنند. از سوی دیگر حاکمان سعی می‌کنند تا در انتخاب مراجع تقلید دخالت کنند تا فرد نزدیک بخود را در جایگاه مرجعیت ببینند، در صورتی که چند مرجع وجود داشته باشند حکومت سعی می‌کنندبا حمایت از یکی دونفر از نزدیکان خود آن‌ها را تقویت کنند تا در صورتی که مراجع واقعی در مقابل حکومت مقاومت کردند حکومت از طریق مراجع ساخته شده در مقابل آن‌ها واکنش نشان دهد.

۲-چرا برخی مراجع را ساده اندیش نشان می‌دهند؟ شاید این کلمات برای شما هم آشنا باشد: متاسفانه مراجع را اطرافیان اداره می‌کنند، فرزندان برخی از مراجع به آن‌ها خط می‌دهند، متاسفانه برخی از مراجع قم نشسته‌اند و نمی‌دانند چه خبر است. هدف این کلمات چیست؟ واقعیت آن است کسی که بتواند این جایگاه را از میان هزاران عالم کسب کند قطعا فردی نخبه و باتجربه است، ساختار دفتر مراجع بگونه‌ای است که آن‌ها با ارتباطهای گسترده مردمی اطلاعات وسیعی از کشور دارند، مراجع تقلید از مشاورین زبده‌ای که عمدتا از شاگردان آن‌ها هستند بهره‌مند می‌شوند و مهم اینکه خود صاحب فکر ونظر هستند از این رو تصمیمات آن‌ها با درنظر گرفتن شئونات اسلامی و اجتماعی گرفته می‌شود. اما کسانی که از قدرت اجتماعی و سیاسی مراجع آگاهی دارند دوست دارند با حرفهایی که می‌زنند نشان دهند نظرات مراجع در زمینه سیاسی اجتماعی اعتباری ندارد تا در زمانهای حساس که مراجع واکنش نشان می‌دهند مردم از آن‌ها پیروی نکنند این عمل عمدتا انگیزه‌های سیاسی داشته و در راستای گاهش قدرت اجتماعی و سیاسی مراجع انجام می‌گیرد.

۳-چرا برخی از سیاسیون به دیدار مراجع می‌روند؟ برخی ازسیاسیون علاقه شخصی به مراجع تقلید دارند و با اعتقاد کامل به دیدار آن‌ها می‌روند وخود را موظف می‌دانند تا در زمینه برخی از مسائل گزارشی خدمت مراجع ارائه کنند و از راهنمایی آن‌ها استفاده کنند، اما اکثر این دیدار‌ها برای سیاسیون در راستای مشروعیت سازی خود انجام می‌گیرد، سیاسیون با دیدار از چند مرجع تقلید و گرفتن عکس و گزارشی آن می‌توانند مقلدین میلیونی مراجع را بسمت و سوی خود جلب کنند. جالب این است که پس از خداحافظی این مسولین از محضر مراجع توصیه‌ها در‌‌ همان جا دفن می‌شود.

۴- کدام مراجع پیش مردم محبوبترند؟ همه مراجع تقلید مورد احترام مردم هستند اما برخی محبوبترند تجربه نشان داده است که مراجعی که مشکلات مردم را بهتر درک می‌کنند محبوبیت بهتری دارند نمونه ایشان را می‌توان در باره امام خمینی ره مشاهده کرد، برخی از مراجع فقط مسائل مذهبی به معنای خاص را دنبال می‌کنند برای برخی از ایشان مهم نیست که گرانی با مردم چه می‌کند مهم نیست که تصادفات جاده‌ای در سال جان هزاران نفر را می‌گیرد، مهم نیست که از هرچند ازدواج یکی به طلاق منتهی می‌شود، مهم نیست که به عده‌ای ظلم شود یانه بلکه مهم این است که موی دختران بیرون نباشد مهم است که…

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.