جمعه 25 می 12 | 20:25
رییس مرکز امور حقوقی بین‏ المللی ریاست جمهوری خبر داد:

تحریم‌های اتحادیه اروپا درباره شرکت کالای نفت توسط دادگاه اروپایی ابطال شد

دیوان عدالت اروپایی تصمیمات شورای اتحادیه اروپا راجع به تحریم‏‌های شرکت کالای نفت را ابطال و کمیسیون اروپایی را محکوم‌ به پرداخت هزینه‌های دادرسی کرد.


رییس مرکز امور حقوقی بین‏ المللی ریاست جمهوری با تشریح ابعاد مختلف موفقیت جمهوری اسلامی ایران در دعوای مطروحه علیه شورای اتحادیه اروپا گفت: در پی تشدید تحریم‏‌ها و اقدامات شورای اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران و برخی مؤسسات دولتی، عمومی، بانکی و مالی کشورمان که همسو با سیاست‌های دولت امریکا و جهت تحت فشار قرار دادن ایران برای دستیابی به فناوری صلح‏ آمیز هسته‏ای صورت گرفته است، اعتراضات متعددی از سوی اشخاص ایرانی مشمول تحریم‌ها درخصوص اقدامات مزبور نزد مراجع اداری و قضایی اتحادیه اروپا به عمل آمد.

مجید جعفرزاده ادامه داد: در این چارچوب شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت که یکی از شرکت‌های مشمول تحریم‏ های اتحادیه اروپائی است با هماهنگی و نظارت این مرکز به منظور ابطال این تصمیمات اقدام به طرح دعوی در دیوان عدالت اروپایی کرد.

رییس مرکز امور حقوقی بین‏ المللی نهاد ریاست جمهوری افزود: در لوایحی که از طریق برخی وکلای محلی به دیوان عدالت اروپائی ارائه شد، ضمن تأکید بر این موضوع که تصمیمات شورای اتحادیه اروپا بی‌پایه و اساس بوده و دلیلی جهت اثبات ادعا‌ها ارائه نشده است، بر اشتباه فاحش آن شورا در ارزیابی محتویات پرونده و عدم تحقیق و بررسی درخصوص تصمیم مربوطه و عدم رعایت حق دفاع خواهان تأکید و ابطال این تصمیمات از دیوان خواسته شد.

جعفرزاده در ادامه با تأکید بر دقت و سرعت همکاران خود در مرکز امور حقوقی بین ‏المللی افزود: دیوان عدالت اروپایی نه تنها در دعوی مطروحه دفاعیات شرکت ایرانی را پذیرفته و طی رأی مورخ ۲۵ آوریل ۲۰۱۲ تصمیمات شورای اتحادیه اروپا راجع به تحریم‏های شرکت کالای نفت را ابطال کرد بلکه کمیسیون اروپایی را محکوم‌ به پرداخت هزینه‌های دادرسی نیز کرده است.

رییس مرکز امور حقوقی بین‏‌المللی نهاد ریاست جمهوری با تأکید بر این نکته که این رأی در کنار آراء مشابه دیگر می‌‏تواند سرآغازی بر موفقیت‌های حقوقی در مراجع قضایی اروپا در راستای رفع تحریم‏های اعمال شده علیه دولت جمهوری اسلامی ایران باشد به تحلیل حقوقی رای صادره پرداخت و اظهار داشت: رأی دیوان عدالت اروپایی در این قضیه در بخش اول به توضیح تحریم‌های اعمال شده توسط اتحادیه اروپایی علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

در بخش دوم، دیوان به بررسی دفاعیات و مستندات ارائه شده توسط وکلای شرکت کالای نفت پرداخته است و در بخش سوم که اختصاص به صدور رأی دارد دیوان عدالت اروپایی خواسته شرکت یاد شده برای ابطال تصمیمات شورای اتحادیه اروپا راجع به آن شرکت را پذیرفته و به رفع تحریم‌ها و اقدامات محدود‌کننده علیه شرکت مذکور رأی داده است. دیوان عدالت اروپائی در خاتمه رأی، کمیسیون اروپا را به پرداخت هزینه دادرسی در حق شرکت کالای نفت محکوم نموده است.

جعفرزاده با قدردانی از زحمات همکاران خود در مرکز و تقدیراز هماهنگی شرکت ایرانی در پیشبرد دعوی مطروحه و با اظهار خرسندی از به رسمیت شناختن حق مشروع دولت ایران در یک دعوای حقوقی توسط یک مرجع قضایی اروپایی تصریح کرد: اقدامات اداری و حقوقی دیگری درخصوص تحریم‏‏‌ها بر اساس درخواست اشخاصی که مشول تحریم شده‌اند و تحت نظارت مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری نزد مراجع اداری و قضایی اتحادیه اروپا به منظور رفع تحریم‏‌ها در جریان می‌باشد که امید است به فضل الهی اقدامات و تلاشهای تمامی عوامل دست‏اندرکار منجربه احقاق حقوق دولت و ملت شریف ایران شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.