شنبه 26 می 12 | 11:38

آقای کرزای؛ از خم آبروی دشمن نترس و جرأتمندانه تصمیم بگیر

پیام برای رئیس جمهوری اسلامی افغانستان آقای حامدکرزی (در پیوند به پایگاه سازی امریکا در افغانستان و عقد پیمان استراتژیک با امریکا)


سایت حامیان قدس شریف طی نامه‌ای به حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان نکاتی را پیرامون عقد پیمان استراتژیک با ایالات متحده به وی یادآور شد.

متن کامل این نامه را در ادامه می‌خوانید:

جناب رئیس جمهور! حقیقت برای شما واضح است که افغانستان پس از تجاوز لشکرکشی آمریکا گرفتار بحران و معضلات بیشتر و پیچیده‌تر و غم انگیز‌تر از گذشته شده است و نیروهای آمریکایی که با شعار ظاهراً دلپذیر به کشور عزیز ما قدم گذاشتند هر روز جنایت می‌آفرینند و به بهانه‌های گونه گون این ملت مظلوم و بی‌گناه را زیرساطور استبداد و ستم خود قرار می‌دهند و پیوسته به خون ریزی و سفاکی می‌پردازند.

ما در جریان هستیم که شما ناتوان از آن هستید که این نیروهای وحشت آفرین و ستم روا را از بام جنایت‌گریشان پایین سازید، بارهابرایشان پیام دادید، ولی آن‌ها حرف‌های شما را نشنیدند و پیام شما را دست کم گرفتند و حاکمانه و ظالمانه با قضایا برخورد نمودند.

آقای رئیس جمهور! ملت مسلمان افغانستان شما را خادم این کشور و پاسدار ارزش‌ها، استقلال و حفظ حریت، خود ارادیت و تمامیت ارضی کشور خود می‌انگارند و توقع دارند که تمام پالیسی‌ها و استراتیژی‌های نظامی و سیاسی شما در مسیرمنافع این کشور و ملت در حرکت درآید و ضامن حیثیت اسلامی و سیاسی این کشور در تمام سطوح قرار گیرد و بادیدن فضای کشور و تجربه ده ساله این توقعشان درست از آب در نیامد و به یأس مبدل شد.

بلی جناب رئیس جمهور! شما خوب می‌دانید که در ضمیر پاک این ملت دغدغه آزاد زیستی و آزادی خواهی، بیگانه ستیزی وجود دارد و به همین خاطر بود که این ملت با استعمار انگلیس مبارزه کرد و با استعمارسرخ جماهیر شوروی مبارزه و جهاد نمود و امروز نیز این ملت سرشار از روحیه استقلال طلبی است و هیچگاه نمی‌خواهند که برسرنوشتشان دیگران حاکم شوند و کلید زندگیشان را به دست گیرند و تحمل چنین وضعیتی را ندارند.

شما دوستان آمریکایی خود را از این حقیقت آگاه سازید و بگویید که اگر مشتی چند از دین باختگان و غرب زده‌ها و دلبستگان منافع مادی و برده‌های قدرت و دالر علاقمند حضور شما در افغانستان باشند، اکثریت قاطع این ملت که فیصدی نود و نه (۹۹%) را تشکیل می‌دهد، مخالف حضور شما در افغانستان می‌باشند و این‌ها از جنایات و از قلدری‌‌هایتان آگاه هستند و می‌دانند که آمریکایی‌ها همواره با بهانه‌های مختلف امنیت و آرامش کشور‌ها را برهم زده و بر حریم آن‌ها تجاوز کرده و بعداً در آنجا‌ها گلیم همیشه بودن خود را هموار نموده و بدین وسیله برهژمونی سیاسی و نظامی خود به تقلا پرداخته و عطش کشورگشایی خود را اطفا کرده است.

آقای کرزی! نیاز به تذکار ما نیست، که چهره دوستان آمریکاییتان را فاش نماییم، اما این حقیقت را با صراحت برایتان می‌گوییم که همکاری با کفار و دوستی با آن‌ها و زمینه سازی برای توسعه یابی دامنه ستمگری و طغیانشان بزرگ‌ترین جرم و گناه است که خداوند انسان مسلمان را از آن منع نموده است و پیوسته از تنیدن رشته دوستی و رفاقت و همکاری با یهود و نصاری ما را برحذر نموده است، الله متعال، ذاتی که همه ما به سوی وی می‌رویم و از تک تک کردار، رفتار و گفتار، مورد محاسبه و بازخواست قرار می‌گیریم، این موضوع را تقبیح نموده است و ما را از آن هشدار داده است، شما به چند آیه پروردگار متوجه شوید. خداوند ج می‌فرماید: لاَّ یَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْکَافِرِینَ أَوْلِیَاء مِن دُوْنِ الْمُؤْمِنِینَ وَمَن یَفْعَلْ ذَلِکَ فَلَیْسَ مِنَ اللّهِ فِی شَیْءٍ إِلاَّ أَن تَتَّقُواْ مِنْهُمْ تُقَاةً وَیُحَذِّرُکُمُ اللّهُ نَفْسَهُ وَإِلَى اللّهِ الْمَصِیرُ. (آل عمران آیه ۲۸)

ترجمه: مؤمنان نباید کافران را به جاى مؤمنان به دوستى بگیرند و هر که چنین کند در هیچ چیز [او را] از [دوستى] خدا [بهره‏اى] نیست مگر اینکه از آنان به نوعى تقیه کند و خداوند (ج) شما را از [عقوبت] خود مى‏ترساند و بازگشت [همه] به سوى خداست.

ابن جریرطبری در تحت این آیه می‌نویسد: معنی و مفهوم آیت این است که مؤمنان کافران را برای خود پشتوانه، حامی و کارساز و کمک رسان قرار مدهند و بر ضد دین خود با آن‌ها دوست نشوند و بر ضد مسلمانان از آن‌ها پشتیبانی و حمایت نکنند که اسرار مؤمنین را برای آن‌ها کشف و آشکار می‌گردانند هر کسی به چنین کاری دست بزند (فلیس من الله فی شئی) یعنی در این صورت از خداوند بیزار است و خداوند از او بیزار است. (تفسیرطبری ج ۶ ص ۳۱۳)

همچنان خداوند جل جلاله می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْیَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِیَاء بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاء بَعْضٍ وَمَن یَتَوَلَّهُم مِّنکُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ. (سوره مائده آیه ۵۱)

ترجمه: اى کسانى که ایمان آورده‏اید یهود و نصارى را دوستان [خود] مگیرید [که] بعضى از آنان دوستان بعضى دیگراند و هر کس از شما آن‌ها را به دوستى گیرد از آنان خواهد بود آرى خدا گروه ستمگران را راه نمى‏نماید.

بازهم مراجعه می‌کنیم به تفسیر این آیه از دیدگاه‌های مفسربزرگ امام طبری، ایشان در تفسیر این آیه می‌نگارد: بهتر وصائب این است که به ظاهر آیت حکم کرده، آن را جنبه عمومیت بدهیم. وی رحمه الله می‌نویسد: اما این آیت بدون شک در باره منافقی نازل شده است که با یهود و نصارا دوستی می‌کرد و می‌ترسید به او آسیبی برسد، زیرا، آیت بعدی همین معنی را افاده می‌کند و آن عبارت ازهمین قول خداوند است: فَتَرَى الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِم مَّرَضٌ یُسَارِعُونَ فِیهِمْ یَقُولُونَ نَخْشَى أَن تُصِیبَنَا دَآئِرَةٌ… یعنی مى‏بینى کسانى که در دل‌هایشان بیمارى است در [دوستى] با آنان شتاب مى‏ورزند مى‏گویند مى‏ترسیم به ما حادثه ناگوارى برسد…

این آیه مؤمنان را منع می‌کند که یهود و نصارا را برای خود حامی بگیرند و برضد اهل ایمان با آن‌ها همکاری نمایند و همپیمان و متحد شوند. و کسی که مسلمانان را گذاشته با یهود و نصارا دوست و هم صف شود و بدون شک که در قطار یهود و نصارا حساب می‌گردد. (طبری ج ۶ ص ۲۷۶)

خداوند (ج) می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ آبَاءکُمْ وَإِخْوَانَکُمْ أَوْلِیَاء إَنِ اسْتَحَبُّواْ الْکُفْرَ عَلَى الإِیمَانِ وَمَن یَتَوَلَّهُم مِّنکُمْ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ. (سوره توبه آیه ۲۳)

ترجمه: اى کسانى که ایمان آورده‏اید اگر پدرانتان و برادرانتان کفر را بر ایمان ترجیح دهند [آنان را] به دوستى مگیرید و هر کس از میان شما آنان را به دوستى گیرد آنان‌‌ همان ستمکارانند.

قرطبی در تفسیر این آیه می‌نگارد: ظاهراین آیت خطاب به تمام مؤمنین است و این حکم تا قیامت در رابطه به مقاطعه با کافران و عدم موالات میان مؤمنان و کافران ادامه دارد. ابن عباس (رض) می‌گوید: این شخص (کسی که کفار را به موالات می‌گیرد) مانند آن‌ها مشرک است زیرا کسی که به شرک راضی شود خود مشرک می‌گردد. (تفسیرقرطبی ج۸ ص ۹۳)

فتواهای علمای احناف پیرامون این آیات:

احمد بن علی الرازی ابوبکر جصاص در احکام القران می‌نویسد: خداوندجل جلاله مؤمنان را از موالات کافران و همکاری با آن‌ها و کمک خواستن از آن‌ها منع فرموده که نباید برای آن‌ها صلاحیت بدهند و باید از آن‌ها اعلان بیزاری کرده و از تعظیم آن‌ها دست بردارند و برایشان تکریم بجا نیاورند. (ج ۳ ص ۱۳۰)

عبدالله بن احمد ابوالبرکات نسفی حنفی در تفسیر خود می‌نویسد: قرآن کریم مسلمانان را از موالات با کافران باز می‌دارد و می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْیَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِیَاء بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاء… یعنی با کافران دوستی نکنید به این مفهوم که به آن‌ها کمک برسانید و یا از آن‌ها کمک بخواهید و با آن‌ها برادری بر قرار کنید و طوری معاشرت با آن‌ها نمایید که با مؤمنان می‌کنید. از تمام این‌ها خدا (ج) شما را منع کرده است.

این عین عبارات از فقهای دیگراحناف و همچنان فقهای مذهب شافعی و مالکی و حنبلی نیز نقل شده است که از آن صرف نظر می‌کنیم.

آقای حامد کرزی! این حدیث را توصیه می‌کنم که همیشه همانند تابلوی زیبا فراچشم خود قرار بدهید: المرء مع من احب یوم القیامة. یعنی انسان در روز قیامت با کسانی یکجا حشر می‌گردد که در دنیا با وی رشته دوستی خود را تنیده باشد. همچنان رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم می‌فرماید: من اعان علی ظالم و هو یعلم انه ظالم فقد خرج من الاسلام. یعنی کسی که ظالم را کمک نماید و بداند که او ظالم و ستمگر است، همانا از اسلام بیرون می‌گردد. یعنی لباس اسلام از تن او خارج می‌گردد و او بی‌دین می‌شود. آیا شما نمی‌دانید که آمریکا ظالم است؟!!

رئیس جمهور! این آیات پروردگار، ذاتی که به وی عقیده داری، آویزهٔ گوش خود قرار بده و در روشنایی آن‌ها با آمریکا به تعامل ب‌پرداز و از موالات با کفار اجتناب کن.

چه بهتر که پابند و ملتزم امر پروردگار خود باشیم و از خم آبروی دشمن نترسیم و جرأتمندانه تصمیم گیریم.

رئیس جمهور! شما خود دقت کنید که آمریکا به خاطر چه می‌خواهد که در افغانستان پایگاه سازی نظامی نماید، از این موضوع چه اراده دارد؟ به افغانستان کمک می‌کند؟ هرگز. شما در دیگرکشورهای که آمریکا پایگاه داشته است، معلومات دارید که برای خود آن کشور‌ها چه قدر جفا کرده است و بحران آفریده است و هرگز برای آن‌ها کمکی نکرده است واگر توقع رود که برکاستی بحران افغانستان پایگاه‌‌هایشان کمک می‌کند، این اشتباه است، کارکرد ده ساله‌شان برای ما واضح است که جز برتشدید بحران و کشتار، دیگر کمکی بر نفع کشور ما نکرده است و هیچ گره از مشکل کشور را حل نکرده‌اند. اگر ازاین پایگاه‌ها انتظارداشته باشیم که ثبات سیاسی و امنیتی را در افغانستان تأمین می‌گردانند و جلو مداخلات کشورهای همجوار و منطقه را سد می‌گردانند یا تصور شود که موجودیت نیروهای آمریکایی ضامن تحقق نظام‌های مردمی و دموکراسی است، این تصور و چنین نوع برداشت از تأثیرگذاری این پایگاه‌ها با درنظرداشت وضعیتی که در کشورهای میزبان پایگاه‌های آمریکا برقرار است، اشتباه این تحلیل و این برداشت ثابت می‌گردد.

کار‌شناسان سیاسی باورمند‌اند که حضور نظامی آمریکا در افغانستان بر آزادی، فرهنگ و دین و آئین افغان‌ها اثرات منفی بسیاری به جای می‌گذارد و برروابط آن با کشورهای همسایه و تعامل با جهان را زیرفشار و زیرتأثیرخود قرار می‌دهد.

همچنان پایگاه‌ها اکثرا مراکز نقض حقوق بشر و میدان ستمگری قرار گرفته است گردیده است در حال حاضر پایگاه خلیج گوانتانامو، زندان ابوغریب و زندانی‌های که توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان کنترول می‌گردند، انواع و گونه‌های مختلف شکنجه‌ها و عذاب‌ها را علیه‌شان تطبیق می‌دهند و مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند و حق انسانی و حیثیت بشریشان پایمال می‌گردد، شما یکبار داستان‌های که دراین مورد، از سوی محبوسین‌‌ رها شده ازآنجا‌ها را بخوانش بگیرید، از بربریت و وحشت آفرینی آمریکا یی‌ها درآنجا‌ها موی در بدنتان راست می‌گردد و بنگاه‌های نشراتی و رسانه یی پیوسته از این حقایق پرده برداشته‌اند و صورت حال خشن و اسفبار و توهین آمیز به بشریت را انعکاس داده‌اند و فنون مختلف خشن در بازجویی‌ها و تحقیقات از قبیل خشونت جنسی، ضرب و شتم، بی‌خوابی و غرق کردن و برق دادن و… بکاربرده می‌شود.

بنابراین، پایگاه سازی در افغانستان از سوی ایالات متحده آمریکا، به طور حتم در بطن خود چنین معضلات و مصائب دارد و درپی خود تبعات ناگوار و وحشت زا و بحران آفرین را بار می‌آورد، دورنمی رویم، همین وضعیت کنونی محبس بگرام و گوانتانامو و ابوغریب براین قضیه شاهد است.

حرف اخیر:

آقای رئیس جمهور! شما به حیث رئیس دولت افغانستان، مکلفیت دارید که در این رابطه به نفع کشور وملت و بر اساس ارشادات قرآن کریم و فرمایشات پیامبر گرامی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم تصمیم اتخاذ نمایید و هیچگاه از آمریکا هراس نداشته باشید و لویه جرگهٔ که خواسته می‌شود، نباید لویه جرگه فرمایشی باشد که هر فرد به دالرخریده شود و این معاهده ننگین را امضا کنند و برای همیشه شما و نماینده‌های ملت به عنوان افراد معامله گر و منفور تاریخ در تاریخ افغانستان و جهان ثبت شوید و نسل‌های پسین این ملت برایتان نفرین بفرستند.

زینهار!خداوند اعمال ما را می بیند

با عرض حرمت

مولوی محمد مختارمفلح

رهبرنهضت اسلامی افغانستان و رئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

بهار1390

کابل افغانستان

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.