شنبه 26 می 12 | 10:30
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور:

انحلال خانه سینما قطعی است

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به لازم الاجرا بودن احکام شورای فرهنگ عمومی گفت: انحلال خانه سینما قطعی و لازم الاجرا است، متاسفانه در مدیریت‌های خانه سینما به مصوبه شورای فرهنگ عمومی کم توجهی کردند.


مهندس منصور واعظی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور درباره حکم صادر شده از سوی دیوان عدالت اداری برای خانه سینما و وضعیت فعلی خانه سینما گفت: مصوبه انحلال شورای فرهنگ عمومی مربوط به دی ماه ۹۰ است. اساسنامه خانه سینما در سال‌های حدود ۷۲ یا ۷۳ به تصویب شورای فرهنگ عمومی رسیده است در‌‌ همان اساسنامه مصوب شده در شورا، بندی لحاظ شده است که هر نوع تغییری در اساسنامه باید به تصویب شورای فرهنگ عمومی برسد. درچند نوبت هیئت مدیره خانه سینما اقدام به تغییراتی در مواد این اساسنامه کردند اما پیشنهادات خودشان را برای تصویب شورای فرهنگ عمومی ارایه ندادند.

وی در ادامه گفت: حدود یک سال قبل به خانه سینما اعلام کردم اگر این پیشنهادات و تغییرات را ارایه ندهند و به تصویب شورا نرسد خانه سینما از حیز انتفاع ساقط و منحل خواهد شد اما متاسفانه اقدامی نشد خصوصا در آخرین تغییری که در متن اساسنامه مصوب شده در شورای فرهنگ عمومی از سوی خانه سینما داده شد؛ ماده‌ای بود با این مضمون بود که هر نوع تغییری در اساسنامه باید به تصویب شورای فرهنگ عمومی برسد، که هیئت مدیره خانه سینما این ماده رااز متن اساسنامه حذف کرد به همین خاطر این مسئله در دستور کار شورای فرهنگ عمومی قرار گرفت و شورا فرهنگ عمومی خانه سینما را منحل اعلام کرد.

وی درباره لازم الاجرا بودن مصوبات شورای فرهنگ عمومی گفت: تصمیمی که از سوی شورای فرهنگ عمومی درباره انحلال خانه سینما اتخاذ کرد، شاید نیاز به ورود وزارت ارشاد برای انحلال این خانه نبود، زیرا احکامی که شورای فرهنگ عمومی صادر می‌کند تنها شورای‌عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند نقض کند و دستگاه دیگری برای نقض مصوبات شورای فرهنگ عمومی کشور پیش‌بینی نشده است. این احکام، احکام قطعی است و باید اجرا شود.

حکم شورای فرهنگ عمومی لازم الاجراست

وی در ادامه گفت: آقای منتظری هم تصریح فرمودند که حکم شورای فرهنگ عمومی قطعی است و خانه سینما منحل است درست هم همین است که ایشان فرمودند. آنچه که یکی دو روز گذشته دیوان عدالت اداری اعلام کرد ناظر بر تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که جزء اختیارات دیوان عدالت اداری است که به مصوبات دستگاه‌های دولتی نظارت داشته و ورود پیدا کند. اما در مورد شورای فرهنگ عمومی این گونه نیست. در‌‌ همان حکم صادر شده نیز قاضی محترم تصریح فرمودند که به مصوبه شورای فرهنگ عمومی ورود پیدا نمی‌کنند وآقای منتظری نیز امروز این مطلب را اعلام کردند. به هرحال از نظر شورای فرهنگ عمومی این حکم قطعی و لازم الاجرا است.

شورای فرهنگ عمومی به دنبال حمایت از سینماگران است

مهندس واعظی در ادامه خاطر نشان کرد: البته من در‌‌ همان برج ده سال گذشته که شورای فرهنگ عمومی این تصمیم را اتخاذ کرد، اعلام کردم که شورای فرهنگ عمومی به دنبال حمایت از سینماگران عزیز و تقویت سینمای کشوراست. اعلام کردم آمادگی داریم پیشنهادهای اهالی سینما را دریافت ‌کنیم و نظرات آن‌ها را ‌ در جهت تسهیل تولید فیلم در کشور می‌شنویم. در حال حاضر هم عرض می‌کنم ما آمادگی داریم درخواست‌های اهالی محترم سینما را بشنویم و تسهیلاتی فراهم کنیم تا با امنیت خاطر فعالیت هنری خود را انجام دهند.

وی در پاسخ به این سوال که مصوبه شورای فرهنگ عمومی در مورد خانه سینما لازم الاجراست، گفت: انحلال خانه سینما قطعی است و ما اعلام کردیم پیشنهاداتان را ارایه دهید که متاسفانه اقدامی در این باره صورت نگرفت. ما در شورای فرهنگ عمومی در مسیر تقویت سینمای ملی کشور و حمایت از سینماگران عزیز کشور گام برمی‌داریم آنچه که متاسفانه در مدیریت‌های خانه سینما گذشت به مصوبه شورای فرهنگ عمومی کم توجهی کردند که درست نبود. امیدوارم مسیر اصلاح وضعیت فراهم شود و در خدمت عزیزان خواهیم بود تا با کمک خودشان تشکل‌های صنفی و فرهنگی مورد نظر اهالی سینما را شکل دهیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.