شنبه 26 می 12 | 10:51
نمایندگان تشکل هاي دانشجويي:

امتیاز دادن به غرب به امید رفع تحریم‌ها بلاهت است

نمایندگان تشکل هاي دانشجويي درباره نشست بغداد تصريح كردند: حتي به قیمت ادامه تحریم‌ها از دستاوردهای‌هسته‌ای پاسداری می‌کنيم.


محمد رضایتی، دبیر سیاسی انجمن مستقل، مهدی خوجگی، سخنگوی جنبش عدالتخواه و محمد جواد نیک روش، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق در خصوص ایستادگی ایران در مذاکرات بغداد  سخن گفتند.

رضایتی: حتی به قیمت ادامه تحریم‌ها از دستاوردهای‌هسته‌ای پاسداری می‌کنیم

محمد رضایتی  با اشاره به تفاوت موضع ایران و غرب در مذاکرات بغداد گفت: بر اساس آنچه تا کنون شاهد بوده‌ایم، غرب در مذاکرات بغداد با وجود ارائه بسته پیشنهادی، امتیازی برای تحت فشار قرار دادن ایران ندارد و در مقابل کشور ما از موضع قدرت در این مذاکرات حضور یافته است.

وی افزود: با توجه به سابقه ۱+۵ در مذاکرات گذشته، آن‌ها می‌کوشند با فرسایشی کردن مذاکرات به نحوی تحولات داخلی ایران را برای بدست آوردن امتیاز مدیریت کنند.

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با اشاره به نیاز آمریکا در موفقیت مذاکرات به نفع طرف غربی گفت: با توجه به انتخابات پیش رو در آمریکا، تیم اوباما برای دستیابی به پیروزی هنوز نتوانسته به شعارهایی که داده بود، بخصوص در مورد توقف فعالیت هسته‌ای ایران دست یابد و نتوانست با اعمال فشار بر کشورهای دیگر برای همراهی با تحریم‌های سنگین یکجانبه، موفقیتی کسب کند.

رضایتی تاکید کرد: شرایط به گونه‌ای پیش رفت که نه تنها تحریم‌ها نتیجه بخش نبود، بلکه ایران توانست به سوخت ۲۰ درصد نیز دست یابد؛ این در شرایطی به وجود آمد که آن‌ها سر ماجرای رادیودارو‌ها و سوخت راکتور تهران مدعی بودند و با کنایه به ایران می‌گفتند که شما نمی‌توانید به این سوخت دست یابید.

وی با اشاره به تاثیر مثبت تحریم‌ها بر ایران گفت: ولی با این شرایط ما توانستیم در کمتر از دو سال به سوخت ۲۰ درصد دست پیدا کنیم و این‌ها در شرایطی بود که تحریم‌ها وجود داشت، بنابراین اکنون این بهانه که تحریم‌ها در حال فلج کردن ایران است و آن‌ها تحریم‌ها را بر می‌دارند تا ایران از حق خودش کوتاه بیاید، مسئله بیخودی است؛ چرا که ما چیزی را از دست نداده‌ایم که بخواهیم امتیازی بدهیم و از حق خودمان کوتاه بیاییم.

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل افزود: تحریم‌ها به آن معنا که آن‌ها می‌گفتند تا کنون برای ما هزینه آور نبوده و برخلاف تصور آن‌ها که می‌گفتند تحریم‌ها فلج کننده است، اما مایه پیشرفت ما بوده و فرصتی شده تا دانشمندان ایرانی روی پای خود بایستند.

رضایتی با اشاره به مطالبه ملت از تیم مذاکره کننده ایران گفت: ملت ایران به هیچ عنوان از آنچه در طول این تحریم‌ها بدست آورده، کوتاه نخواهد آمد و حتی در مقابل ادامه این تحریم‌ها حاضر به دادن امتیاز نیست.

خوجگی: به قیمت بی‌نتیجه بودن مذاکرات خط قرمز‌ها را حفظ می‌کنیم

مهدی خوجگی نیز با اشاره به میزان تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران گفت: باید به این نکته توجه داشت که حقیقتاً چه میزان از مشکلات اقتصادی کشور مربوط به تحریم‌هاست، اگر چه تحریم‌ها بی‌تأثیر نبوده‌اند، اما باید دید نقش عوامل داخلی چه میزان است و حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود شرایط داخلی و عملکرد مسئولان چگونه خواهد بود.

سخنگوی جنبش عدالتخواه دانشجویی افزود: اگر کسی به دنبال این است که فضای اقتصادی داخل بهبود یابد، اولویت اول این است که فکری به حال عملکرد مسئولان بکند.

وی تأکید کرد: این توجیه که بخواهیم به بهانه بهبود فضای اقتصادی به غرب امتیاز بدهیم، در واقع فرصت طلبی افرادی است که استکبارستیز نیستند.

خوجگی با اشاره به لزوم نگاه انقلابی به مذاکرات گفت: هر کس که با منطق انقلابی عمل کند و رفتار غرب را در ۳۰ سال گذشته رصد نماید، می‌داند که هر زمانی که ملت یک قدم عقب گذاشته آن‌ها ده قدم جلو آمده‌اند و هیچ ‌گاه در خواسته‌هایشان توقفی حاصل نشده است.

سخنگوی جنبش عدالتخواه دانشجویی افزود: این بلاهت است که بخواهیم به بهانه رفع تحریم‌ها به غرب امتیاز بدهیم.

وی با اشاره به امتیازاتی که غرب به دنبال آن است، گفت: در ۳۰ سال گذشته از جمله مسائلی که ما به دنبال آن بوده‌ایم و برای ما امتیاز محسوب می‌شود، مسئله انرژی هسته‌ای یا شعارهایی است که برای غرب گران تمام شده است.

خوجگی ‌افزود: ‌دشمن با برخی ویژگی‌های ما از جمله استکبارستیزی مشکل دارد؛ این در حالی است که از دست دادن این شعار‌ها از میان رفتن هویت ماست.

سخنگوی جنبش عدالتخواه دانشجویی با اشاره به انتظار ملت ایران از تیم مذاکره کننده با توجه به مسئله بیداری اسلام در جهان گفت: انتظار ما از نمایندگان ملت ایران، با توجه به جبهه‌بندی مستکبران و مستضعفان، این است که با زیرکی خاص خودشان خط و مرزهای اساسی ملت ایران را که در ۳۰ سال گذشته برایشان هزینه داده‌ایم، حفظ کنند.

وی با اشاره به خط قرمزهای ملت گفت: بحث مذاکره با آمریکا از جمله این خط قرمزهاست، بنابراین تا آمریکا از خوی استکباری خود دست برندارد و از ملت ایران بابت جنایت‌های گذشته عذرخواهی نکند مطمئناً ایران کوتاه نخواهد آمد.

خوجگی افزود: مسئله پیوستن ایران به پروتکل الحاقی و عقب‌نشینی در بحث فناوری هسته‌ای از جمله دیگر خط قرمز‌های ملت ایران است و اگر قرار بود ما به چنین پیشرفت‌های دست پیدا نکنیم نیازی به این مذاکرات نبود.

سخنگوی جنبش عدالتخواه دانشجویی تأکید کرد: ‌خواسته اصلی ما از تیم مذاکره کننده این است که حتی اگر مذاکرات بی‌نتیجه بماند از خط قرمز‌ها کوتاه نیاییم؛ چرا که در صورت بی‌نتیجه بودن مذاکرات شرایط مانند ۳۰ سال قبل خواهد بود که آمریکا تهدید می‌کرد و ایران به پیش می‌رفت و غرب مجبور بود در مقابل ایران کرنش کند.

نیک روش: غرب باید بداند که آزموده را آزمودن خطاست

همچنین محمدجواد نیک‌روش با اشاره به برخی صحبت‌ها مبنی بر کوتاه آمدن ایران در مذاکرات گفت: تمام قرائن حاکی از آن است که ایران در مذاکرات پیشرو است؛ البته تحریم‌ها شرایط سختی را برای ما ایجاد کرده، اما بیش از ۳۳ سال است که این سختی‌ها را تجربه می‌کنیم.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) افزود: در این ۳۳ سال رو به جلو بوده‌ایم و بسیاری از مشکلاتمان کاهش یافته که البته روز به روز هم پیشرفت‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله علم و فناوری با وجود تحریم‌ها بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به برخی از تحلیل‌ها در خصوص دادن امتیاز به غرب به هر قیمتی گفت: اساساً این تحلیل غلط است و کسانی که به این تحلیل‌ها دامن می‌زنند یا جاهل هستند یا مغرض و معاندند؛ گره ‌زدن همه مسائل، بخصوص با فضایی که پس از دور اول مذاکرات استانبول در رسانه‌ها پیش آمد، به مذاکرات منطقی نیست.

نیک‌روش عنوان کرد: ‌اگر بخواهیم یک بار دیگر شرایط را مرور کنیم، می‌بینیم که غرب می‌پذیرد در روزی مثل سوم خرداد که نشانه حماسه، اقتدار و فتح در ایران است، پای میز مذاکره بیاید و در کشوری مانند عراق که روابط حسنه‌ای با ما دارد، مذاکرات را ادامه دهد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) تأکید کرد: این وضعیت حاکی از آن است که ایران در موضع قدرت قرار دارد و از سویی غرب نمی‌تواند تحریم دیگری بر ایران اعمال کند.

وی با اشاره به حجم گسترده تحریم‌ها علیه ایران گفت: آیا چیزی بیش از این می‌تواند وجود داشته باشد، بنابراین ما در مذاکرات چیزی برای از دست دادن نداریم و البته انکار هم نمی‌کنیم که تحریم‌ها مشکلاتی برای ما به وجود نیاورده ‌است.

نیک‌روش افزود: اما آن‌گونه که عده‌ای می‌گویند، مردم از انقلاب نبریده‌اند و تا اینجا نیز پیشرفت‌های هسته‌ای با مقاومت ملت بدست آمده است؛ ما فراموش نمی‌کنیم آن دوره‌های را که فشارهای خیلی جدی بر کشور وجود داشت و برخی از مسئولان تا حدی وا داده‌ بودند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) تأکید کرد: اما مردم محکم بر مطالبات خود ایستادند و همین مطلب باعث شد که مذاکرات سعدآباد در سال ۸۲ به نفع ایران تمام شود؛ به طوری که دانشجویان به عنوان نمایندگان ملت با تجمع خود در آن سال، معادله را بر هم زدند.

وی با تأکید بر توجه غرب به روند گذشته گفت: غرب باید بداند که آزموده را آزمودن خطاست، بنابراین بهتر است مسیری را که این چند سال پیش گرفته تغییر دهد؛ اگر چه غرب ثابت کرده که قابل اعتماد نیست.

نیک‌روش افزود: البته نباید این فضا حاکم باشد که منتظر باشیم با ادامه مذاکرات مثلاً قیمت سیب‌زمینی در بازار تغییر کند؛ این در حالی است که اساساً با این پیچ تاریخی که اکنون با آن مواجه هستیم، وضعیت کلی جهان وضعیت باثباتی نیست.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) با تاکید بر لزوم نگاه عمیق به مسائل گفت: باید مسائل را کلان‌تر تحلیل کنیم؛ قطعاً با تحلیل کلان به این نتیجه خواهیم رسید که با وجود تأثیرگذاری جدی این مذاکرات، اما بسیاری مسائل صرفاً به این قضیه وابسته نیست.

وی در خصوص عملکرد تیم مذاکره کننده ایران گفت: تیم مذاکره کننده فعلی نشان داده که گام‌های محکمی برمی‌دارد؛ به حدی که فرد را وادار به عقب‌نشینی می‌کند.

نیک روش با اشاره به فضای رسانه‌ای غرب گفت: مسلماً ملت ایران تحت تأثیر فضای تبلیغاتی قرار نمی‌گیرد، بنابراین غرب هم خون مردم ایران را به جوش نیاورد و بداند که هر موقع و به هر دلیلی شرایط به نفع آن‌ها شود، مردم باز هم مثل آن سال‌های حماسه نقش آفرینی خواهند کرد و معادلات بین‌المللی را برهم خواهند زد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) تاکید کرد: امروز دیگر غربی‌ها باید به این نتیجه رسیده باشند که ما چرخش جدی را در فضای سیاسی-اجتماعی کشور داریم؛ مردم ما در مفهوم امت پیوند وسیعی با مفاهیم ارزشی امام امت دارند، بنابراین آن‌ها نمی‌توانند با تحریم و تهدید خواسته‌هایشان را به ملت تحمیل کنند.

وی گفت: انتظار داریم این روند رو به رشد در کشور با سرعت بیشتری پیگیری شود و قطعاً یکی از مطالبات جدی ما بحث انرژی هسته‌ای است که بار‌ها مقام معظم رهبری تأکید کرده‌اند، این موضوع مسئله‌ای نیست که ما بخواهیم راجع ‌به اصلش مذاکره کنیم.

نیک روش با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: ما پایبند به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای هستیم و به دنبال سلاح هسته‌ای که آن‌ها در فضای نظامی القا می‌کنند، نخواهیم بود.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) تاکید کرد: کسانی که اهل تحلیل هستند، شرایط را به خوبی درک خواهند کرد و می‌دانند که شرایط فعلی به نفع غرب نیست؛ به قول شهید آوینی عالم در محاصره حقیقت است.

وی در پایان تاکید کرد: این پیچ تاریخی را نیز با استقامت و صبر مردم پشت سر خواهیم گذاشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.