یکشنبه 27 می 12 | 15:10

«روز سوم» مصطفي محمدی بعد از ۱۳ سال چاپ شد

كتاب «روز سوم» نوشته مصطفي محمدي كه به زندگينامه شهيد محمود (عبدالله) نوريان، فرمانده گردان تخريب و يگان مهندسي رزمي لشكر 10 سيدالشهدا (ع) اختصاص دارد، به همت نشر فاتحان چاپ و بر پيشخان كتابفروشي‌ها قرار گرفته است.


«روز سوم» که مجموعه‌ای از خاطرات دوران دفاع مقدس است توسط انتشارات فاتحان به چاپ دوم رسید.

«روز سوم» شامل ۹۸ خاطره است. در قسمتی از مقدمه کتاب آمده است: در ارتش‌های دنیا، تخریب بخشی از یگان مهندسی‌ ـ رزمی است. در چنین یگانی کار پل‌سازی بر روی خشکی و رودخانه و مرداب، حفر تونل و معبر و ساخت سنگرهای انفرادی و گروهی، برپایی ساختمان‌های امن و قرارگاه‌های نظامی و از همه مهم‌تر تخریب میادین مین و استحکامات دشمن و همین طور کاشت میدان‌های می‌ن، از بزرگ‌ترین کارهاست، اما در دوران دفاع مقدس که بعد ارزشی و اعتقادی، ویژگی برتری به رزمندگان حاضر در صحنه‌ها می‌بخشید، تخریب همیشه سخت‌ترین‌ و حساسترین بخش دفاع به شمار می‌رفت.

«همه را خواب دیدم»، «هدفمندی»، «هیات عزاداری»، «حکومت نظامی»، «عشق به امام خمینی (ره)»، «پنجاه‌وهشتی»، «دانشگاه و جبهه»، «راز سر به مهر»، «ترحم»، «آرزوی شهادت»، «سربازان مملکت»، «شهید از زبان شهید»، «نقطه اتصال دو خاکریز»، «آخرین دیدار»، «امروز را به خاطر بسپار» و «ریاضت» عنوان‌های برخی از خاطرات کتاب «روز سوم»‌اند.

در قسمتی از کتاب از زبان «ابراهیم قاسمی» همرزم شهید نوریان آمده است: «بعثی‌ها زمستان ۱۳۶۲ توی بحبوحه عملیات سخت خیبر، جزایر سه‌گانه مجنون در منطقه هورالهویزه را بمباران شیمیایی کردند. کمتر رزمنده‌ای از گازهای سمی گریز داشت. حاج عبدالله هم دچار عوارض شیمیایی شد. از پیش هم دستش جراحت برداشته بود، با این حال به هیچ‌ وجه حاضر نمی‌شد منطقه درگیری را ترک کند و برای مداوا به عقب برگردد. این روحیه در مقاومت بقیه مصدومین شیمیایی گردان اثر گذاشت.»

در پایان کتاب ۵۰ قطعه از تصاویر شهید نوریان در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، به همراه اسناد و مدارک و وصیتنامه شهید گردآمده است.

چاپ دوم کتاب «روز سوم» بعد از ۱۳ سال در قطع رقعی و ۳۲۶ صفحه با بهای ۷۰ هزار ریال از سوی نشر فاتحان بر پیشخان کتابفروشی‌ها قرار گرفته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.