دوشنبه 28 می 12 | 10:15

خوابگاه‌های فرسوده دانشجویی و آرامشی که نیست!

نیمه دم اسفندماه سال 90 بود که رئیس دانشگاه تهران در نشستی خبری اعلام کرد؛ با توجه به قدمت بیش از 60 ساله خوابگاه‌های این دانشگاه، وقوع زلزله 3 ریشتری نیز خسارت جدی به این خوابگاه‌ها وارد می‌کند. این حرف، اگرچه در فضایی عادی مطرح شد اما نشان از یک حقیقت تلخ داشت، خوابگاه‌های دانشجویی که قرار است مامنی برای آسایش و سکونت دانشجویان باشد، امروزه به دلیل عمر بالا و فرسودگی ساختمان‌ها، به دلهره‌ای عمومی تبدیل شده است.


ساختمان خوابگاه‌های دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه‌های بزرگ و قدیمی‌کشور با مشکل فرسودگی روبرو است که به اذعان یکی از روسای این دانشگاه‌ها حتی این ساختمان نمی‌توانند در مقابل زلزله‌های با ریشتر پایین نیز مقاومت کرده و احتمال خرابی آن‌ها بسیار زیاد است. فرسودگی ساختمان خوابگاه‌های دانشجویی موجب می‌شود تا دانشجویان علاوه بر رنج دوری از خانواده همواره رنج کمبود امکانات و مشکلات تجهیزاتی را نیز در شهر محل تحصیل خود به دوش کشند.

علیرضا رهایی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز  با تاکید بر اینکه بیشتر ساختمان‌های خوابگاهی این دانشگاه قدیمی‌و به طور خاص برای این نوع کاربری ساخته نشده‌اند، گفت: غالب دانشگاه‌های با سابقه کشور دارای ساختمان‌ها و خوابگاه‌هایی با عمر بالا هستند، که این امر موجب می‌شود این نوع ساختمان‌ها از نظر عملکردی، شرایط مطلوبی نداشته باشند.

وی با اشاره اینکه بیشتر ساختمان خوابگاه‌های این دانشگاه فرسوده و قدیمی‌است، افزود: تنها ۲۰ درصد خوابگاه‌های این دانشگاه نوساز هستند و شرایط ایمنی قابل قبولی دارند این درحالی است که اکثر ساختمان‌های مربوط به خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه با کاربری خوابگاهی ساخته نشده‌اند و بعد از به تملک درآمدن از سوی دانشگاه برای این منظور انتخاب شده‌اند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید می‌کند: به دلیل کمبود اعتبار، مقاوم‌سازی و بهسازی خوابگاه‌های دانشجویی مورد کم توجهی قرار گرفته که لازم است بهسازی و مقاوم‌سازی ساختمان‌های قدیمی‌دانشگاه‌های کشور نیز مانند موضوع بهسازی مدارس مورد توجه قرار گیرد تا این ساختمان‌ها به حداقل عملکرد قابل قبول ارتقا یابند.

در حال حاضر حدود چهار میلیون و ۱۱۷ هزار دانشجو در سراسر کشور وجود دارد که یک‌چهارم آن‌ها به خوابگاه‌ها نیاز جدی دارند این درحالی است که طبق آمارهای اعلام شده از سوی مسئولین وزارت علوم در مجموع ۶۵۰ خوابگاه دانشجویی در سراسر کشور فعال است که ظرفیت این خوابگاه‌ها تنها ۲۱۰ هزار نفر است.

با توجه به اینکه دانشگاه علامه طباطبایی دارای ۱۶ خوابگاه دانشجویی است، صدرالدین شریعتی، رئیس این دانشگاه  گفت: عمر برخی از خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه به قبل از انقلاب می‌رسد که این امر نشان دهنده قدمت بالای خوابگاه‌های این دانشگاه است.

وی با اشاره به درصد بالای استهلاک خوابگاه‌ها، افزود: بودجه دانشگاه‌ها محدود است و برای مقاوم‌سازی و تقویت ساختمان‌های خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌ها نیازمند بودجه مستقل هستند.

دانشگاه صنعتی شیراز نیز جزء دانشگاه‌های بزرگ و با سابقه کشور به شمار می‌رود که درحال حاضر این دانشگاه نیز مانند دیگر دانشگاه‌های بزرگ کشور از مشکل فرسودگی و قدیمی‌بودن تمامی‌خوابگاه‌های خود رنج می‌برد که رئیس این دانشگاه اجرای قانون برون سپاری را یکی از راه‌های رفع این مشکل می‌داند.

شاهرخ جم، رئیس دانشگاه صنعتی شیراز، نیز معتقد است: به دلیل قدمت این دانشگاه تمامی‌خوابگاه‌های دانشگاه صنعتی شیراز از مشکل فرسودگی رنج می‌برند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی درحال حاضر انگیزه برای ورود به موضوع خوابگاه‌های دانشجویی را ندارد، تصریح کرد: صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم باید ترتیبی اتخاذ کند تا برون‌سپاری خوابگاه‌های این دانشگاه سریع‌تر انجام شود و خوابگاه‌ها از طریق بخش خصوصی اداره شوند.

مجید قاسمی، رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: این دانشگاه دارای ۱۲ خوابگاه است که تنها دو خوابگاه این دانشگاه دارای ساختمان قدیمی‌است که به نظر می‌رسد با واگذاری خوابگاه‌ها به بخش خصوصی و اجرای برون سپاری خوابگاه مشکلات تجهیز و نوسازی خوابگاه‌ها برطرف شود.

وی افزود: با توجه به اینکه قرار است طی ۵ سال خوابگاه‌های دانشجویی به بخش خصوصی واگذار شود و دانشگاه‌ها از مسئولیت خوابگاه‌ها‌‌ رها شوند، به نظر می‌رسد که بودجه‌های فعلی دانشگاه‌ها برای رفع مشکلات خوابگاه‌ها کافی است.

این درحالی است که محمود ملاباشی، رئیس سازمان امور دانشجویان  از تدوین آیین‌نامه واگذاری خوابگاه‌های دانشجویی براساس «برنامه مصوب برون‌سپاری خدمات دانشجویی» خبرداد و گفت: این آیین نامه طی دو ماه آینده برای اجرا ابلاغ می‌شود.

وی افزود: فاز اول برنامه برون‌سپاری خدمات دانشجویی از سال گذشته آغاز شده است و فازهای بعدی این برنامه نیز تا پایان برنامه پنجم اجرا می‌شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان بیان داشت: در برنامه برون‌سپاری خدمات دانشجویی برنامه خوابگاه‌های دانشگاه‌ها در حال حاضر و در آینده پیش‌بینی شده است.

به نظر می‌رسد علاوه بر اجرای فاز اول برنامه برون سپاری خدمات دانشجویی در سال گذشته اما همچنان خوابگاه‌های دانشجویی به فراموشی سپرده شده و مشکلاتی چون نبود تجهیزات، فرسودگی، عدم ایمنی در مقابل زلزله و عمر بالای ساختمان‌های خوابگاهی دلایل موجهی برای اقدام سریع و به هنگام مسئولین نیست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.