یکشنبه 04 جولای 10 | 17:30

مک كريستال: مردم افغانستان ما را اشغالگر می‌دانند

پايگاه اينترنتي بروكينگز واقعيت‌هاي پنهاني از استراتژي نظامي دولت اوباما را در افغانستان افشا كرد كه منجر به بركناري ژنرال مك كريستال از سمت فرماندهي كل نيروهاي خارجي در افغانستان شد.


هنوز يك هفته از زمان بركناري ژنرال چهار ستاره ارتش آمريكا به خاطر بازگويي حقايق جنگ در افغانستان نگذشته اما دلايل بركناري وي و اظهارات جنجالي اين فرمانده آمريكايي از وضعيت و شرايط جنگ در افغانستان همچنان در صدر اخبار رسانه‌هاي گروهي و نشريات بين‌المللي است.

يكي از نكات كليدي در مورد مسائل اخير افغانستان، تغيير فرمانده نيروهاي نظامي آمريكا و ناتو توسط اوباما است كه در طول 30 سال گذشته تنها در سه مورد اتفاق افتاده است.

پايگاه اينترنتي «بروكينز» در گزارشي با عنوان «افغانستان 2010» واقعيت‌هايي را از زبان ژنرال مك كريستال فرمانده سابق كل نيروهاي خارجي ناتو در افغانستان افشا كرده كه خشم اوباما را به حدي برانگيخت كه وي را از كار بركنار كرد.

بسياري از كارشناسان مسائل نظامي و تحليلگران امور جنگ دلايل اصلي بركناري “استنلي مك‌كريستال ” از سمت فرماندهي نظاميان خارجي در افغانستان را بيان حقايق 9 سال جنگ و درگيري در اين كشور اعلام كردند حقايقي كه خشم اوباما را برانگيخت.

ژنرال مك كريستال در گزارشي 66 صفحه‌اي از مسائل و چالش هاي آمريكا در افغانستان، از واقعيت‌هايي پرده برداشت كه منافع ناتو و آمريكايي‌ها در افغانستان را به خطر انداخت كه برخي نكات مهم آن عبارتند از:

– بعد از سالها كار در افغانستان، تازه فهميدم كه از افغانستان هيچ چيز نمي دانم.

– اوضاع كلي در افغانستان رو به وخامت است.

– ما نياز فوري به تغيير در استراتژي فكري و شيوه تفكر نيروهاي عملياتي غرب در افغانستان داريم.

– استراتژي جديد بايد مورد اعتماد و قابل تامل افغان ها باشد.

– ما خودمان را از مردم دور كرديم. ما نبايد به دست خودمان شكست بخوريم.

– هدف بايد اراده مردم افغانستان باشد. مردم بايد با ما همراهي كنند و از عمليات ما خوشحال شوند. نه اينكه ما را اشغالگر بخوانند.

بر اين اساس واضح است كه پس از انتقادات وي از سياستمداران آمريكايي به ويژه “جو بايدن ” معاون اوباما به خاطر عدم درك مسائل افغانستان و قرباني كردن سربازان در اين كشور بدون رسيدن به هيچ هدف و دستاوردي مجبور به استعفا شود.

بر اساس اعلام پايگاه اينترنتي بروكينگز كه اتاق فكر كاخ سفيد محسوب مي‌شود، در حال حاضر بيش از 119 هزار نيروي نظامي در افغانستان حضور دارند كه از اين تعداد نيروهاي آمريكايي 78 هزار نيرو را تشكيل مي دهند.

آمريكا تاكنون بيش از 1100 نيروي خود را از سال 2001 در افغانستان از دست داده است و با توجه به افزايش تعداد نيروها و افزايش خشونت ها و اعتراضات به علت اشغال اين كشور، احتمالاً اين آمارها افزايش پيدا خواهد كرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.