دوشنبه 28 می 12 | 12:31

محمد مرسی؛ نامزد ساده‌زیست و شگفتی‌ساز مصر

محمد مرسی از جمله قدیمی‌ترین منتقدان قرارداد صدور گاز مصر به رژیم اسرائیل به شمار می‌آید. او همواره از دستانی سخن می‌گفت که در پارلمان و دولت مصر در خدمت آمریکا بودند و تلاش‌های خود را بر تضعیف الازهر و آموزه‌های دینی و مذهبی در مصر متمرکز کرده بودند.


شمارش آرای دور نخست انتخابات ریاست جمهوری مصر با مشارکت بیش از نیمی از مردم به پایان رسید و «محمد مُرسی» نامزد مردمی و اسلامگرای مصری به عنوان پیشتاز این انتخابات به همراه احمد شفیق، نامزد مورد حمایت حسنی مبارک، غرب و عربستان سعودی، به دور دوم راه یافتند.

هیچ کس تصور نمی‌کرد که «محمد مرسی»، ‌ رئیس حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی جماعت اخوان المسلمون به عنوان نامزد این جماعت در انتخابات ریاست جمهوری مصر معرفی شود و از آن شگفت انگیز‌تر اینکه کسی تصور نمی‌کرد که مرسی بیشترین آرا را از آن خود کند؛ امری که دستاویزی شده تا غربگرایان و حامیان آن‌ها به بهانه‌های واهی به خیابان‌ها بریزند و از شب شنبه جاری، در برخی مناطق آشوب به پا کنند.

اما مُرسی که صداوسیمای کشورمان این روز‌ها به اشتباه از وی با نام «المِرسی!» یاد می‌کند، فعالیت‌های گسترده‌ و قابل توجهی داشته که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ رئیس حزب آزادی و عدالت و عضو سابق دفتر ارشاد جماعت اخوان المسلمون و از رهبران سیاسی این گروه

ـ نماینده پارلمان الشعب مصر در دوره ۲۰۰۰ – ۲۰۰۵ میلادی

– رئیس بخش مواد‌شناسی دانشکده مهندسی «الزقازیق»

– دانش آموخته دوره کار‌شناسی مهندسی دانشگاه قاهره در سال ۱۹۷۵ میلادی و کار‌شناسی ارشد مهندسی فلزات از دانشگاه قاهره در سال ۱۹۷۸ میلادی و دکترای مهندسی از دانشگاه جنوب کالیفرنیا در سال ۱۹۸۲ میلادی.

– استادیار دانشکده مهندسی دانشگاه قاهره، استادیار دانشگاه جنوب کالیفرنیا و استادیار دانشگاه نورس ریج کالیفرنیا در سال‌های ۱۹۸۲ – ۱۹۸۵

– استاد و رئیس بخش مهندسی مواد در دانشکده مهندسی «الزقازیق» در سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۰ میلادی

– عضو کمیته مقاومت در برابر صهیونیسم در استان الشرقیه

– عضو کنگره بین المللی احزاب و گروه‌های سیاسی و سندیکاهای صنفی

– عضو مؤسس کمیته مصری «مقاومت در برابر پروژه صهیونیسم»

– منتخب شورای جماعت اخوان المسلمون در سی‌ام آوریل ۲۰۱۱ به عنوان رئیس حزب آزادی و عدالت

مصری‌ها چگونه مرسی را شناختند؟

با این حال، همه در جماعت به «خیرت الشاطر» یکی دیگر از رهبران برجسته اخوان المسلمون چشم دوخته بودند که رسماً به عنوان نامزد جماعت در انتخابات ریاست جمهوری مصر معرفی شده بود و شاید اگر الشاطر رد صلاحیت نمی‌شد کمتر کسی از مردم عادی مصر را می‌توانستی بیابی که محمد مُرسی را آن گونه بشناسند که اکنون با وی آشنا شده‌اند.

بسیاری ۱۲ سال فعالیت چشمگیر و قابل توجه «محمد مرسی» در جماعت و تحقق موفقیت‌های بسیار در این جماعت را یکی از دلایل این انتخاب می‌دانند.

وفاداری بی‌مثال سازمانی وی و حفظ اسرار جماعت و توانایی گفتاری و مذاکره و گفت‌و‌گوی وی، همواره طرف مقابل را به سرعت شیفته خود کرده و قانع می‌کند. نمونه بارز آن در مذاکره با دستگاه‌های امنیتی مصر در زمان حسنی مبارک، رئیس جمهوری مخلوع مصر و شورای عالی نظامی حاکم بر مصر پس از انقلاب با شکوه ۲۵ ژانویه قابل ملاحظه است که موجب شد تا جماعت، پس از احتمال رد صلاحیت الشاطر، وی را به عنوان نامزد ذخیره معرفی کنند و در عمل پس از رد صلاحیت الشاطر و حذف وی از گردونه رقابت‌ها، مرسی به عنوان نامزد رسمی جماعت اخوان المسلمون و حزب آزادی و عدالت در انتخابات ریاست جمهوری مصر معرفی شد.

مرسی عملا پس از مراجعت از آمریکا به جماعت اخوان المسلمون پیوست، جایی در ایالت «نورس ریدج» در ایالت کالیفرنیای آن تا سال ۱۹۸۵ تدریس می‌کرد.

مرسی و سیاست داخلی مصر

سال ۲۰۰۰ میلادی را باید سال آغاز فعالیت‌های سیاسی مرسی برشمرد که طی آن وارد کارزار انتخابات پارلمانی الشعب مصر از استان الشرقیه شد و توانست با فاصله بسیار از دیگر نامزدهای جماعت پیشی گرفته و وارد پارلمان شود و این موفقیت را تا حدود بسیار زیادی مدیون سخن‌وری و توانایی گفتاریش در قانع کردن طرف مقابل بود.

همین موجب شد تا دفتر ارشاد جماعت اخوان المسلمون محمد مرسی را به عنوان نماینده فراکسیون اخوان در پارلمان انتخاب کند که ۱۷ نماینده را در برمی‌گرفت و همین عاملی شد تا وی بیش از پیش به اعضای دفتر ارشاد جماعت نزدیک شود، به ویژه آنکه جماعت دریافته بود که توانایی بسیار وی در قانع کردن طرف مقابل می‌تواند، سپری در برابر تجاوزات و تعدی‌های رژیم مبارک علیه اخوان المسلمون به وجود آورد.

روابط تنگاتنگ مرسی با دفتر ارشاد تا حدود بسیار زیادی موجب شد تا وی مسؤولیت تبلیغات و اطلاع رسانی دفتر ارشاد در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ را برعهده گیرد و به این ترتیب تمام فعالیت‌ها و امور تبلیغاتی جماعت به وی سپرده شد.

در جریان انقلاب ۲۵ ژانویه با شکوه مردم مصر نیز محمد مُرسی، مسؤولیت گفت‌و‌گو و مذاکره با سرلشکر «عمر سلیمان» معاون حسنی مبارک را به عهده گیرد و این موضوعی است که اخیراً «محمد حبیب» معاون سابق رهبر جماعت اخوان المسلمون از آن پرده برداشت و هم او بود که بنا به دلایل و دیدگاه خاصش با خروج جماعت از میدان التحریر، میعادگاه انقلابیون مصر موافقت کرد، ‌ اما جوانان جماعت این خواسته را رد کردند.

با تأسیس حزب «آزادی و عدالت» نخستین حزب سیاسی جماعت اخوان المسلمون، مجلس شورای جماعت «مرسی» را به عنوان رئیس آن برگزید. با این حال بسیاری بر این باورند، مرسی فاقد آن شخصیت کاریزمایی است که در «خیرت الشاطر» قابل ملاحظه است و مردم مصر احساس می‌کنند که بهتر است حزب آزادی و عدالت به ریاست مرسی از جماعت جدا شده و به طور مستقل عمل کند و همین موجب شده تا برخی از مصری‌ها از نفوذ و سلطه دفتر ارشاد بر این حزب سخن بگویند.

به رغم همه موانع، مرسی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر از سوی اخوان المسلمون معرفی شد تا شاید به سان ۱۲ سال پیش که موجب پای گذاشتن اخوانی‌ها به پارلمان مصر شد، این‌بار نخستین اخوانی باشد که به ریاست جمهوری مصر برسد.

در ۲۲ آوریل گذشته هزاران نفر در استادیوم «المنصوره» گردهم آمدند تا در آنجا جماعت اخوان المسلمون نامزدی «محمد مرسی» در انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کند.

پس از مقدمه‌ای کوتاه در تمجید از مرسی که از سوی یکی از اعضای جماعت بیان شد، وی خطاب به به حاضران در استادیوم گفت: «همه ید واحده‌ای در برابر ظلم و جور باید باشیم و ان شاء الله که مرسی در انتخابات پیروز خواهد شد» و همه جمعیت یکصدا همین را در ورزشگاه تکرار کردند.

این خلاصه‌ای از روند نامزدی محمد مرسی بود و این روند بود که او را واداشت تا ساعتی پیش از اتمام مهلت نام‌نویسی نامزد‌ها، با مدارک نام نویسی در کمیته عالی انتخابات مصر حاضر شود و در انتخابات ریاست جمهوری مصر نام بنویسد.

محمد مرسی در آگوست سال ۱۹۵۱ میلادی در روستای «العدوة» در استان الشرقیه در خانواده‌ای متوسط چشم به جهان گشود. مهندسی را در دانشگاه قاهره خواند و با رتبه ممتاز دانش آموخته شد تا کار‌شناسی ارشد و دکترای خود را از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمریکا در سال ۱۹۸۲ میلادی بگیرد.

آن گونه که در پایگاه اطلاع رسانی اخوان المسلمون از مرسی یاد شده است، ‌ او در دانشگاه «نورس ریج» کالیفرنیا در ابتدای دهه هشتاد استادیار بود و اواسط این دهه برای تدریس در دانشگاه «الزقازیق» به مصر باز گشت.

از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد، نام وی به عنوان یکی از اعضای بسیار فعال جماعت اخوان المسلمون مطرح می‌شود و در سال ۲۰۰۲ میلادی با محکوم کردن دولت وقت مصر به خاطر حادثه قطار «الصعید» و حمایت روزنامه‌ها از اقدام وی، مصر یکباره وی را می‌شناسد تا در پارلمان ۲۰۰۰ به عنوان بهترین نماینده پارلمان جهان انتخاب شود.

از آن زمان بود که وی با «خیرت الشاطر» از رهبران برجسته اخوان المسلمون آشنا شد و سرشت آرام وی و فرمانبرداری از جماعت موجب شد تا از حمایت‌های الشاطر و جماعت بهره‌مند شود.

«عبدالرحمن عیاش» از اعضای سابق اخوان المسلمون در این‌باره تأکید می‌کند که «اطاعت و اعتماد» مهم‌ترین خصوصیاتی بود که الشاطر بر آن تأکید داشت و این‌ها به خوبی در مرسی دیده می‌شد.

اگر بخواهیم از فعالیت‌های سیاسی مرسی در پارلمان مصر بگوییم، ‌ باید از اقدامات او در برملا کردن فساد حکومتی یاد کنیم؛ همچنین وی از جمله منادیان اصلاحات سیاسی در پارلمان بود و همواره خواستار ممانعت از حضور احزاب سیاسی بدنام در پارلمان و دادن اختیارات و بودجه بیشتر به شوراهای شهر‌ها و رفع حالت فوق العاده و تمام قید و بندهای تحمیل شده بر مطبوعات و سندیکاهای سیاسی دانشجویی بود.

محمد مرسی همچنین از جمله قدیمی‌ترین منتقدان قرارداد صدور گاز مصر به رژیم اسرائیل به شمار می‌آید. او همواره از دستانی سخن می‌گفت که در پارلمان و دولت مصر در خدمت آمریکا بودند و تلاش‌های خود را بر تضعیف الازهر و آموزه‌های دینی و مذهبی در مصر متمرکز کرده بودند.

دوستان مرسی چه کسانی هستند؟

دوستان نزدیک محمد مرسی، مهندس‏ «‏خیرت‏ ‏الشاطر» ‏نامزد سابق اخوان و «محمد بدیع» رهبر جماعت اخوان المسلمون و «محمد ‏سعد‏ ‏الکتاتنی» رئیس پارلمان ملی مصر هستند‏‏ اما مرسی علاوه بر این دوستان صمیمی، روابط نزدیکی با تمام اعضای جماعت از جمله «عبدالمنعم ابوالفتوح» نامزد دور اول انتخابات مصر دارد و با وجود برخی اختلاف دیدگاه‌ها با این حال با یکدیگر در ارتباطند؛ وقتی ابوالفتوح مورد حمله و تعرض افراد نا‌شناس قرار گرفت، مرسی از جمله نخستین کسانی بود که با وی تماس گرفت تا از سلامت او اطمینان خاطر یابد.

نامزد ساده زیست و مردمی

مرسی می‌گوید که به سان هر مصری دیگری زندگی خود را سپری می‌کند؛ در آپارتمانی ساده زندگی می‌کند و اوقات فراغت خود را مانند بسیاری از مصری‌ها به سواحل شمالی مصر در «اسکندریه» و «مطروح» و «العین الساخنه» می‌رود و در روز جمعه همه خانواده گرد هم جمع می‌شوند.

هنگامی که مُرسی در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۵ میلادی نماینده پارلمان الشعب بود، تمام امتیازات قانونی از جمله منزل مسکونی و خودروی شخصی را رد کرد و خود را فقط وکیل و نماینده «مردم» مصر معرفی و تأکید کرد که به پارلمان راه یافته تا مدافع حقوق آن‌ها باشد.

اهالی الزقازیق او را فرد دلسوزی می‌دانند و می‌گویند که او همواره جویای حال مردم محل است و ممکن نیست مشکلی برای اهالی منطقه پیش آید و مهندس محمد تا جایی که در توان داشته باشد آن را رفع نکند، به همین دلیل محبوبیت خاصی در الزقازیق دارد و در این محل کسی نیست که او را نشناسد.

دفتر کارش صرف نظر از محل کار، محلی برای رفع مشکلات مردم و کمک به آن‌ها نیز هست. همواره با مردم در ارتباط است و بر حضور در مسجد محل برای ادای نماز و به ویژه نماز جمعه تأکید و توجه بسیار دارد و به تواضع و فروتنی و درستکاری بین مردم محل معروف است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.