دوشنبه 28 می 12 | 11:26

یاد و خاطره رزمندگان موشکی ایران در کتاب «پاییز ۶۳»

«پاییز ۶۳» سرگذشت مردان بلند بالایی است که در روزگار تنهایی و مظلومیت، گمنام جنگیدند. در این کتاب تلاش شده بخشی از حماسه‌های بی‌نظیر فرماندهی موشکی سپاه با تلفیق خاطرات شهید حسن مقدم و همرزمانش باز آفرینی شود.


خاطرات رزمندگان موشکی ایران با تلفیق خاطرات شهید حسن طهرانی مقدم در کتابی با عنوان «پاییز ۶۳» به چاپ رسید.

این کتاب به خاطرات رزمندگان موشکی ایران در روزهای جنگ و سفر آن‌ها به سوریه جهت دیدن آموزش‌های لازم جهت ساخت موشک، پرداخته است.

بنا به گفته رضا قلی‌زاده، نویسنده کتاب، در مقدمه کتاب این کتاب تلاشی است هر چند اندک، تا ما با زندگی سراسر تلاش و مشقت بار رزمندگان موشکی در دیار غربت و در روزهای سخت آموزش آشنا شویم. کتاب «پاییز ۶۳» سرگذشت مردان بلند بالایی است که در روزگار تنهایی و مظلومیت، گمنام جنگیدند. در این کتاب تلاش شده بخشی از حماسه‌های بی‌نظیر فرماندهی موشکی سپاه با تلفیق خاطرات شهید حسن مقدم و همرزمانش باز آفرینی شود.

برای اولین بار است که به خاطرات رزمندگان و شهدای این بخش از دفاع مقدس مورد توجه قرار گرفته و کتابی در مورد آن‌ها نوشته می‌شود. در مقدمه این کتاب به طور مختصر به چند سال اول جنگ و حملات موشکی نیروهای بعثی به شهرهای ایران و عدم اجازه امام (ره) برای مقابله به مثل اشاره شده است. در اواخر سال ۱۳۶۲ با اجازه امام (ره) اولین حمله موشکی با اطلاع رسانی از پیش به عراق انجام می‌شود و یک سال بعد از آن اولین گروه برای یادگیری دوره‌های موشکی وارد سوریه می‌شود.

گروه نام برده به سرپرستی شهید حسن طهرانی مقدم، به مدت سه ماه در سوریه به آموزش ساخت موشک مشغول می‌شوند و در پایان این دوره ساخت موشک‌های «اسکاد» و «فراگ ۷» را فرا می‌گیرند.

در بخشی از کتاب در خصوص خاطرات این رزمندگان آمده است:

«روز بازگشت رزمندگان اسلام برای سوری‌ها، روز عزا بود. برایشان سخت می‌آمد که از نیروهای جوان و شاداب و پر انگیزه جدا شوند. افسران ایرانی در سایه آموزه‌های دینی، در این مدت رفتار شایسته‌ای از خود نشان دادند. سوری‌ها مثل براده‌های آهن، جذب آهن ربای روح بلند ایرانی‌ها شده بودند و بی‌اختیار به سویشان کشیده می‌شدند؛ از فرمانده اشان بگیر تا نیروی ساده. در طول آموزش، سوری‌ها چیز زیادی از ایران‌‌ها یاد گرفته بودند؛ سحر خیزی، عبادت، ایثار، پشتکار و اعتماد به نفس و….»

کتاب «پاییز ۶۳» به همت انتشارات نیلوفران در ۲۰۰۰ نسخه و به قیمت ۳۵۰۰ تومان منتشر شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.