دوشنبه 28 می 12 | 12:40

جاسوسي از ايران؛ اين‌بار به روش تركيه!

اخیرا سفارت ترکیه در تهران به برقراری ارتباط با برخی فعالان پان ترک دانشجویی كرده و در صدد است تا تعدادی از دانشجویان و فعالان پان ترک را به منظور ادامه تحصیل در کشور ترکیه جذب كند.


پس از مشخص شدن فعالیت سفارت انگلیس در تهران برای جذب دانشجویان به بهانه بورسیه و آموزش جاسوسی به آن‌ها، ترکیه هم به جمع فعالین ضد ایرانی پیوست.

طبق اخبار منابع موثق، اخیرا سفارت ترکیه در تهران اقدام به برقراری ارتباط با برخی فعالین پان ترک دانشجویی نموده و در صدد است تا تعدادی از دانشجویان و فعالین پان ترک را به منظور ادامه تحصیل در کشور ترکیه جذب و به آن‌ها بورسیه اعطا نماید.

خاطر نشان می‌سازد پان ترکیسم، ایدئولوژی ملی گرا و جنبشی سیاسی ـ فرهنگی است که خواهان وحدت فرهنگی، زبانی و سیاسی تمامی ترکهایی بوده که براساس زبانهای خویشاوند، تبار، تاریخ و سنن مشترک قابل شناسایی‌اند.

براساس این اندیشه، ترک زبانان مسلمان، بویژه آنان که در ترکیه، قبرس، شبه جزیرة بالکان، اتحاد شوروی سابق، عراق، ایران، افغانستان و ترکستان شرقی (سین کیانگ) زندگی می‌کنند، اجزای یک ملت بزرگ به شمار می‌آیند و همة آنان باید به رهبری ترکیه در یک دولت متحد شوند.

خبر‌ها حاکی از آن است که این سفارتخانه از طریق یک کتاب فروشی در حوالی میدان انقلاب اقدام به برقراری تماس تلفنی با برخی فعالین دانشجویی نموده و مقدمات جذب آن‌ها را فراهم می‌آورد.

البته این گروه‌ها سعی دارند بیشتر دانشجویانی را که گرایش‌های قومی دارند جذب کنند.

پس از دو دور مصاحبه قرار است افراد جذب شده پس از اخذ مدرک در ترکیه به ایران باز گردند و با هماهنگی سفارت ترکیه فعالیت نمایند.

به نظر می‌رسد پس از تغییر مواضع سیاسی دولتمردان ترکیه در مقابل ایران و بیداری اسلامی فعالیت مذکور با حجم گسترده تری در دستور کار این کشور باشد.

این در حالی است که برخی کشور‌ها سعی در جذب دانشجویان ایرانی در مقاطع مختلف نظیر نمایشگاه کتاب و غیره دارند.

برخی از کشورهای آسیایی و بعضا اروپایی در نمایشگاه کتاب امسال تهران تلاش می‌کردند دانشجویان ایرانی را با گرایش‌های خاص، برای بورسیه به کشور مورد نظر خود جذب کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.