دوشنبه 28 می 12 | 12:45
رئيس اتحاديه چايكاران:

به تولید چای در داخل بها داده نمی‌شود

تا زماني كه سود‌هاي ميلياردي از واردات غيررسمي چاي عايد وارد‌كنندگان می شود، نمي توان انتظار بهبود اوضاع را داشت.


 ایرج هوسمی ، رئیس اتحادیه چایکاران از کاهش ۲۰ درصدی تولید چای در سال جاری به دلیل عدم اعمال سیاست‌های حمایتی دولت خبر داد. وی نیاز بازار کشور به واردات چای را ۷۵ هزار تن اعلام کرد و گفت: به علت عدم اعمال سیاست‌های حمایتی دولت، تولید چای از ۷۵ هزار تن در سال‌های ۷۹ تا ۸۰ به ۲۵ هزار تن در سال جاری کاهش یافته است.

وی از‌‌ رها سازی باغات بزرگ چای توسط کشاورزان در سال جاری خبر داد و خاطرنشان ساخت: به دلیل اینکه برداشت چای برای کشاورزان دارای صرفه اقتصادی نیست، بسیاری از چایکاران ترجیح میهند برای کسب درآمد به کارهایی از قبیل دستفروشی در حاشیه کلان شهر‌ها بپردازند.

وی تصریح کرد: هم اکنون از حدود ۱۷۰ کارخانه فعال صنعت چای، حدود ۱۰ تا ۱۲ کارخانه بیرون از چارچوب سیاستگذاری‌های مسئولان با توجه و اتکا به سرمایه خود با خرید بهترین برگ سبز چای ایرانی محصولی با کیفیت بالا تولید کرده که بهترین طعم و ظاهر را به خریداران داخلی و جهانی هدیه می‌کنند.

هوسمی استاندارد‌ نبودن برداشت را متاثر از اقتصادی‌ نبودن قیمت چای ذکر کرد و خاطرنشان ساخت: تا زمانی که سود‌های میلیاردی از واردات غیررسمی چای عاید وارد‌کنندگان می‌شود و به تولید داخلی بها داده نشود، نمی‌توان انتظار بهبود اوضاع را داشت.

هوسمی ادامه داد: طی سال‌های اخیر نه هنگام خرید قیمت تضمینی تعیین شده و نه قیمت مناسبی برای آن لحاظ شده است، همچنین هیچگاه به موقع پول و دستمزد کشاورزان پرداخت نشده و تسهیلاتی هم برای اصلاح باغات چای اختصاص نمی‌یابد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.