دوشنبه 28 می 12 | 14:30
بمناسبت یکصد و چهارمین سالگرد کشف نفت در مسجدسلیمان

آقای وزیر! پاییتخت نفتی‌مان منتظر اقدام انقلابی شماست

ارسلان ظاهری بیرگانی

شهری که نه «طرح جامع» داشت و نه «اصول شهرسازی» در آن رعایت شده بود، خیلی زود کارش گره خورد و قفل کرد….


ارسلان ظاهری بیرگانی- پنجم خرداد را در حالی پشت سر گذاشتیم که یکصد و چهار سال از کشف نفت در شهر مسجدسلیمان هم گذشت.

واقعیت این است که مسجدسلیمان امروز، دارد روزهای بعد از «کُما» ی خود را سپری می‌کند.

مسجدسلیمانی که بعد از کشف «طلای سیاه» در یکصد و چهار سال قبل، وارد عصر طلائی خود شده بود و رسیدن به نفت در آن نوید تولد «تمدنی جدید» را می‌داد، دیری نپایید که رفته رفته به دوران جدیدی پای نهاد به نام «دوران افول»!

حفر اولین چاه نفت خاورمیانه آن‌هم در عمق ۳۶۰ متری زمین در این منطقه نفت خیزسلسله جبال زاگرس و سرزمین‌های قوم غیور بختیاری سبب شد تا عشایر کوچ رو و با صلابت بختیاری، آهسته آهسته رسم و رسوم کوچ نشینی خود را‌‌ رها کرده و برای اشتغال در شرکت نفت به مسجدسلیمان بیایند.

چپاول وحشیانه چاه‌های نفت این منطقه نفت خیز توسط انگلیس استعمارگر و تزریق روحیه مصرف گرائی و آسان طلبی در بین مردمان این دیار، خود زمینه بیش از پیش این افول ویرانگر را فراهم کرد!

نفت این «شهر اولین‌ها» که روزگاری «چرخهٔ اقتصاد اروپا» را به گردش درآورده و «طی دو جنگ نیروی دریایی انگلیس» را نجات داده بود، حالا دیگر ذره ذره و بشکه بشکه ته کشیده بود و آنچه نصیب ساکنان‌اش می‌شد «بوی نفت بود و بوی گاز!».

با گذر ایام، تنفس شهر به شماره می‌افتاد و «اولین‌ها» اندک اندک جای خود را می‌داد به «آخرین‌ها»!

نشت نفت و گاز در مناطقی از شهر حالا معضل دیگری بود بر پیکر نیمه جان و خسته مسجدسلیمان!

دولت آقای هاشمی که بر سر کار می‌آید، ترجیح می‌دهد گروهی از کار‌شناسان را مامور پاسخگوئی به این سوال کند که «آیا اصلاً مسجدسلیمان قابل سکونت است یا خیر؟».

تحقیقات این گروه کار‌شناس در‌‌ همان سال‌های ۶۸ و ۶۹ منتج می‌شود، به مصوبه‌ای رویائی و غیر واقعی توسط «دولت سازندگی!» که؛ «بدلیل عدم کنترل نشت نفت و گاز، شهر مسجدسلیمان باید به مکانی دیگر منتقل شود! ».

دولت‌مردان آن زمان، با وعدهٔ «ساختن یک شهر جدید» به نوعی صورت مسئله را پاک کردند و سال‌های متمادی از ورود امکانات، خدمات و بودجه‌ها به شهر «اولین چاه نفت خاورمیانه» جلوگیری کردند و این سرآغاز دوران دیگری بود که به جرأت می‌توان گفت برای دو دهه شهر را به یک کُمای طولانی فرو برد.

مصوبه‌ای که هیچ‌گاه رنگ «اجراء» به خود نگرفت، نه شهر جدیدی ساخته شد و نه جابجائی صورت پذیرفت!

شهری که نه «طرح جامع» داشت و نه «اصول شهرسازی» در آن رعایت شده بود، خیلی زود کارش گره خورد و قفل کرد و مردمانش هم به میزان استطاعت، آرام آرام کوچ دوباره آغاز کردند و راهی مناطقی همچون؛ اصفهان، شاهین شهر، کرج، اهواز، شهرکرد و… شدند و شاید کسی فکر هم نمی‌کرد روزی برسد که مسجدسلیمان، با کاهش جمعیت مواجه شود.

ساکنان بیش از ۱۰۰۰ روستای محروم و مظلوم حومه شهر نیز که در روستا از ابتدائی‌ترین امکانات همچون برق و گاز و آب و بهداشت و جاده و مدرسه و… بی‌نصیب بودند به ناچار به سوی مسجدسلیمان فرار (!) کردند، غافل از اینکه از «روستای کوچک» خود به «روستای بزرگی به نام مسجدسلیمان» نقل مکان می‌کردند و این خود یعنی شروع مشکلات و معضلات دوباره!

هشت سال دولت اصلاحات هم چندان رهاوردی برای مردمان نجیب و کم توقع این شهر نیمه جان نداشت و ندای محرومیت این شهر هزار شهید در زیر پای «گفتگوی تمدن‌ها» ی آقای خاتمی له شد!

به سال‌های آخر دولت آقای خاتمی که نزدیک می‌شدیم، تازه زمزمه‌هایی مبنی غیرعملی بودن «جابجایی شهرمسجدسلیمان» به گوش می‌رسید!

انتخابات ریاست جمهوری نهم و آراء قاطع مردم به احمدی‌نژاد و برتری او بر رغیب قدرتمندش خود گواه این موضوع بود که ملت به دنبال «مردی است از جنس مردم».

دولت تازه نفس احمدی‌نژاد در‌‌ همان گام اول و پس از سفر استانی به خوزستان، عملا مصوبه دولت سازندگی را لغو کرد و تنها جابجائی پنج نقطه آلوده به نفت و گاز (پشت برج، نفتون، نمره یک، نمره ۸ و سی برنج) را از تصویب گذراند و احمدی‌نژاد در سفر خود به مسجدسلیمان قول داد تا برای حل برخی از معضلات سی ساله شهر همچون معضل آب، گاز شیرین و… گام اساسی بردارد. سال ۱۳۸۷ فرا می‌رسد و حالا یکصد سال از کشف نفت در این دیار می‌گذرد، دولت نهم، وزارت نفت را مکلف می‌کند تا در قالب اجرای یکصد پروژه عمرانی و عام المنفعه بخشی از «دین» خود را به مسجدسلیمان ادا کند.

هیأت دولت همچنین طی مصوبه‌ای اندیکا و لالی (از توابع مسجدسلیمان) را به «شهرستان» ارتقاء می‌دهد.

عنایت رهبری معظم انقلاب در سال ۸۸ به روستاهای حومه شهرهای لالی، اندیکا و مسجدسلیمان در نوع خود جالب توجه بود و در قالب طرحی با نام «برکت» صد‌ها پروژه عام المنفعه راه‌سازی، انتقال آب و برق، ساخت مدرسه، خانه بهداشت، مسجد و… با هزینه‌ای بالغ بر صد و هشتاد میلیارد تومان برای عشایر غیور بختیاری ساخته شد.

روستاییان حالا به زندگی در روستا راغب‌تر شده‌اند و این خود مانع از آمدنشان به حاشیه شهر‌ها خصوصاً مسجدسلیمان می‌شود.

علائم حیاتی و بارقه‌های امید و میل به زندگی در شهر نیز به تدریج رو به افزایش گذاشت و این را از ساخت و ساز‌های در سطح شهر می‌شد فهمید، حال می‌توان گفت که مسجدسلیمان بعد از یک دوره طولانی از کُما خارج شده است!

براستی که مسجدسلیمان امروز به مراقبت ویژه و توجه جدی نیازمند است.

و اما سخنی با مسئولان محترم کشور بویژه وزیر محترم نفت جناب آقای مهندس قاسمی:

۱- جناب آقای قاسمی، مردم محروم و در عین حال نجیب شهر هزار شهید مسجدسلیمان، انتظار دارند که حضرتعالی بعنوان وزیر نفت در اولین فرصت سری به این «پایتخت نفتی ایران» بزنید و از نزدیک مشکلاتشان را به نظاره بنشینید.

۲- مسجدسلیمان حق بزرگی بر گردن صنعت نفت ایران دارد، چراکه هم اکنون و با گذشت چند دهه از تولید نفت و گاز، بازهم روزانه قریب به ۱۴۵ هزار بشکه نفت و ۱۲۰ میلیون فوت مکعب گاز (خوراک اصلی پتروشیمی ماهشهر) از ۵۴۰ حلقه چاه نفت (۳۲۰ حلقه فعال) و چند صد حلقه چاه گاز در این شهر بهره برداری می‌شود، پس حقیقتاً اوضاع امروز زیبنده این شهر نیست!

۳- شهری که بعد از یکصد سال (!) کلیات «طرح جامع» آن در چندسال گذشته تصویب شده است، امروز از نداشتن «طرح تفصیلی»، تمام نشدن مباحث پروژه‌های زیر ساختی مانند گاز و… رنج وافر می‌برد، که اصلیترین علت آن عدم تعیین حریم چاه‌ها و لوله‌های نفت توسط شرکت نفت است و این موضوع به یک مانع جدی برای پیشرفت و آینده شهر تبدیل شده است، لذا به نظر می‌رسد تنها با دخالت و ورود شخص وزیر محترم این معضل حل شدنی است و بس!

۴- امروزه در هر خانواده‌ای در مسجدسلیمان، از یک تا چند جوان بیکار حسرت روزهای از دست رفته و آینده‌شان را می‌خورند، جوانان رشید و با استعدادی که از فرط بیکاری یا مجبورند شغل خود را در شهرهای دور دست و دور از خانه و کاشانه‌شان جستجو کنند و یا متاسفانه گرفتار بلای خانمان سوز اعتیاد و… شده‌اند، امروز اولویت دار‌ترین مشکل شهر مسجد سلیمان و حومه، موضوع مهم «اشتغال» است، درست است که مبحث بیکاری یک معضل کشوری است اما در اینجا به حد یک بحران رسیده است و نیازمند یک تدبیر فوری است، پس حداقل انتظار مردم از شما این است که بعنوان وزیر محترم نفت زمینه‌ای را فراهم کنید تا کارخانه پتروشیمی مسجدسلیمان که عده‌ای سال‌ها وعده آمدنش را داده‌اند، هرچه سریع‌تر وارد فاز عملیاتی خود شود و نیروهای مستعد و توانمند و بومی منطقه در آن بکارگیری شوند!

آقای وزیر مردم شهر مسجدسلیمان پایتخت نفتی ایران منتظر اقدام انقلابی و بسیجی شما هستند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.