دوشنبه 28 می 12 | 18:35

گونتر گراس در «رسوایی» با اروپا تسویه حساب کرد

«رسوايي اروپا» تازه‌ترین شعر سروده شده توسط گونتر گراس نویسنده آلمانی برنده نوبل ادبی واکنش‌های مختلفی را در میان سیاستمداران و روشنفکران برانگیخته است.


گونتر کریش باوم رییس کمیسیون اروپا در بوندستاگ در گفتگو با رادیو فرهنگ آلمان گفت: در مجموع دیگر به هیچ وجه نباید گون‌تر گراس را جدی گرفت. گراس در انتقاداتی که نسبت به سیاست اروپا در قبال یونان در شعر خود مطرح کرده، واقعیات را کاملا از نظر دور نگه داشته است.

کریش باوم در ادامه افزود: به یونان به شکل وسیعی کمک شد که البته این کمک‌ها در این اواخر نه از طرف دولت‌ها بلکه از کیف پول شهروندان انجام گرفت که کاری مفید هم بود؛ البته اگر احتمالا گون‌تر گراس کمی عمیق‌تر به این موقعیت می‌پرداخت متوجه این موضوع می‌شد.

این در حالی است که دیگر سیاستمداران و همکاران این نویسنده آشکارا از هر گونه اظهار نظری در مورد شعر تازه گراس خودداری کرده‌اند. در اینترنت نیز کاربران واکنش‌های مختلفی را نسبت به این شعر نشان داده‌اند.

علاوه بر این مقاله‌ای در نشریه فرانکفور‌تر آلگماینه زونتاگز سایتونگ در مورد نسخه جعلی احتمالی از شعر گراس در نشریه زوددویچه سایتونگ موجب ایجاد آشفتگی و سردرگمی در میان کاربران شبکه اینترنت شد.

این مقاله حاوی این خبر بود که نشریه طنز «تایتانیک» یک شعر با نام «گونتر گراس» را در قسمت پاورقی نشریه زوددویچه سایتونگ گنجانده و این شعر ابتدا در نسخه آنلاین و بعد در نسخه چاپی روزنامه دیده شده است. با این حال این خبر در شرایطی در شبکه اینترنت منتشر شد که شعر منتشر شده از گراس در روزنامه زوددویچه سایتونگ به هیچ وجه جعلی نیست.

گون‌تر گراس در شعر تازه خود به انتقاد از سیاست اروپا در قبال یونان پرداخته است. وی با اشاره به ارزش و اهمیت این کشور به لحاظ تاریخی و فرهنگی و گنج‌های باستانی این کشور، به تسویه حساب با اروپا پرداخته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.