چهارشنبه 30 می 12 | 17:05
ما و معماری اسلامی و گردشگری ما..

مشهد مقدس را شبیه دوبی نکنید

باعث تاسف است که پروژه‌هایی در مشهد دیده می‌شود که می‌خواهند جایی در این شهر را شبیه دبی کنند، دلیلی برای این کار وجود ندارد، یک میلیون ساختمان هم که با این ویژگی‌ها بسازیم این اتفاق نمی‌افتد و البته قرار هم نیست بیفتد.


اولین همایش بین المللی معماری و توریسم، پنج شنبه گذشته به کار خود پایان داد. شاید یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی که در این همایش مطرح شد، لزوم توجه به شرایط ویژه شهر مشهد بود. به اعتقاد پروفسور بهرام شیردل، استاد معماری دانشگاه هاروارد آمریکا، شهر مشهد در حوزه جذب گردشگر مذهبی ارزش و جریان خاص خودش را دارد و دلیلی ندارد بخواهیم با احداث پروژه‌هایی در این شهر، آن را شبیه دبی کنیم:

«باعث تاسف است که پروژه‌هایی در مشهد دیده می‌شود که می‌خواهند جایی در این شهر را شبیه دبی کنند، دلیلی برای این کار وجود ندارد، یک میلیون ساختمان هم که با این ویژگی‌ها بسازیم این اتفاق نمی‌افتد و البته قرار هم نیست بیفتد.
معماری ایران در گذشته آمیخته با هنر بود، اما امروزه با توجه به جهانی شدن این رشته در بیشتر آثار معماران ایرانی، رنگ و بوی هنری که برگرفته از هنر اسلامی بوده کم رنگ‌تر از گذشته شده است.»

پروفسور بهرام شیردل، استاد دانشگاه هاروارد آمریکا در همایش بین المللی معماری و توریسم با اشاره به این مطلب گفت: ساختمان سازی در شهر‌ها هیچ وقت متوقف نشده و نخواهد شد، اما در این فرآیند باید برخی ملاحظات فرهنگی و اجتماعی، مورد توجه معماران قرار بگیرد.

طرح مجتمع تجاری تفریحی پدیده شاندیز در مشهد

«مشهد» مربوط به زائر است نه گردشگری

پروفسور شیردل همچنین در کارگروه بررسی ویژگی‌ها و شرایط توریسم جایگزین با اشاره به بی‌نیاز بودن ایران در زمینه جذب گردشگر گفت: ایران کشور ثروتمندی است که این ثروت تنها به پول محدود نمی‌شود و همین موضوع سبب شده است که در ایران علاقه چندانی به جذب گردشگر وجود نداشته باشد و نیازی به آن احساس نشود.

وی افزود: البته باید به سنت‌ها توجه کنیم و قدر آن چیزی را که داریم بدانیم.

این استاد دانشگاه هاروارد با اشاره به برخی ساخت و ساز‌ها در شهر مشهد بیان داشت: شهر مشهد ارزش و جریان خاص خودش را دارد، مشهد مربوط به زائر است، مربوط به گردشگری نیست و این موضوع بسیار ناراحت کننده است که برخی می‌خواهند با پروژه‌هایی در مشهد، این شهر را شبیه دبی کنند.

پروفسور شیردل ادامه داد: «این کار عملی نیست و دلیلی هم برای انجام آن وجود ندارد، چرا نباید متوجه شویم که ارزش مشهد چیست و چرا نباید مشهد را با توجه به آن چیزی که هست بشناسیم.»

تجربه شهری در مشهد با مفهوم گردشگر مذهبی توام بوده است

هم چنین به گزارش ستاد خبری اولین همایش بین المللی معماری و توریسم، اوزان آوچی، محقق و مدرس معماری دانشگاه فنی استامبول، حضور بارگاه منور رضوی در مشهد را از ویژگی‌های بارز این شهر عنوان و بیان کرد: شهر مشهد به دلیل داشتن این شاخصه همواره با بحث گردشگر و زائر مذهبی عجین بوده است.

وی افزود: رسیدن به درک صحیحی از آنچه در معماری شهر مشهد جاری است نیازمند مرور تاریخ و بررسی جنبه‌های مذهبی این شهر است که البته ممکن است در نگاه اول چندان قابل مشاهده نباشد.

ایران، کشوری غنی از فرهنگ معماری

همچنین، «روبا صالح»، کار‌شناس برنامه ریزی شهری و سیاست‌های عمومی ایتالیا، ایران را با توجه به پیشینه تاریخی آن، کشوری غنی از فرهنگ معماری معرفی کرد و اظهار داشت: یکی از شهرهایی که در آن قدمت بسیار زیادی وجود دارد شهر مشهد است و باید برنامه ریزی دقیقی انجام داد تا در کنار بناهای قدیمی این شهر، بتوان بناهایی متناسب با وضعیت روز جامعه را نیز در آن ایجاد کرد.

نمای ساختمان‌ها باید متناسب با فرهنگ جوامع باشد

اردشیر انجمنی، استاد برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای دانشگاه تگزاس نیز در این همایش با اشاره به نقش مهم طراحی فضا‌ها و ساختمان‌ها در ارتقای هویت معماری یک شهر گفت: نمای ساختمان‌ها در هر کشوری باید متناسب با فرهنگ‌‌ همان جامعه باشد، اما می‌توان با اجرای طرح‌های نوین و خلاق در ساختمان‌ها، برنامه ریزی دقیق برای جذب گردشگر انجام داد.

عملکرد ما با هنر معماری اسلامی فاصله دارد

استاد معماری دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این همایش گفت: معماری اسلامی تنها می‌تواند با مفاهیم اسلامی آمیخته و پدیدار شود و در واقع هنر معماری اسلامی، نماد فرهنگ و ماهیت انسانی است.

ارسلان قهرمانی افزود: یکی از مهم‌ترین اهداف معماری و ساخت بناهای اسلامی این است که به مسلمانان کمک کنیم تا آنچه را که به خاطر آن آفریده شده‌اند روی زمین محقق کنند.

وی ادامه داد: مشهد برای گسترش هنر معماری اسلامی زمینه کاری بسیاری دارد اما عملکرد امروز ما با آنچه هدف است، یعنی رسیدن به نمای هنر معماری اسلامی، فاصله دارد.

شهر یک موجود زنده است

در مراسم اختتامیه این همایش، قالیباف شهردار تهران، «شهر» را به عنوان یک موجود زنده و دارای حیات معرفی کرد و با اشاره به حضور معماران خلاق در کشور گفت: یکی از مولفه‌های معرفی ایران در کشورهای دیگر، معماری اسلامی بناهای قدیمی بوده است اما متاسفانه در حال حاضر از لحاظ معماری نتوانسته‌ایم قوی حرکت کنیم.

اولین همایش بین المللی معماری و توریسم، چهارشنبه و پنج شنبه هفته گذشته، با حضور کار‌شناسان و معماران داخلی و خارجی برگزار شد و در مراسم اختتامیه آن، از پروفسور ایرج اعتصام به عنوان چهره ماندگار معماری ایران تجلیل به عمل آمد.

  1. sasan
    13 مارس 2013

    خواهش میکنم این افکار جلودار پیشرفت رو کنار بذارید چرا چشم باز نمیکنید که ببینید خیلی از غربی ها و حتی شرقی ها واهمه دارن از تکمیل این پروژه که پروژه ای تاریخی در قلب اسلامی ایران است؟به خودتون بیاین وکاری که پیشینیان با فرهنگ غنی ما با اسم کپی برداری از جایی دیگه کردن رو نکنید.ایا لازم به ذکر که حتی قبل از اینکه عربستان بفهمه که صحرایی داره یا اینکه خلیجیا بفهمن که ساحلی دارن ما ایرانیا با شکوه و شکوّه ترین ساختمانها رو ساخته بودیم.؟!!!1

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.