پنج‌شنبه 31 می 12 | 18:15

این‌جا تهران است؛ یک دست لباس۵۰ میلیون تومان

بدون شک واقعیاتی در جامعه هست که از دور برای تمام تهرانی‌هایی که در این شهر زندگی می کنند قابل لمس است. از رستوران های مجلل یک نقطه از شهر گرفته که هزینه یک شب شام خانوادگی‌اش برابری می کند با حقوق ماهیانه یک کارمند در یک نقطه دیگر از شهر تا تفریحات و پارک‌ها و امکاناتی که فکر استفاده از آن در تخیل بخشی از شهروندان جامعه اصلا نمی‌گنجد.


تریبون مستضعفین– روزنامه شرق طی گزارشی به بررسی موردی اختلاف طبقاتی و رشد زندگی تجملاتی و اشراف گونه در میان تهرانی ها پرداخته است.

بدون شک واقعیاتی در جامعه هست که از دور برای تمام تهرانی‌هایی که در این شهر زندگی می کنند قابل لمس است. از رستوران های مجلل یک نقطه از شهر گرفته که هزینه یک شب شام خانوادگی‌اش برابری می کند با حقوق ماهیانه یک کارمند در یک نقطه دیگر از شهر تا تفریحات و پارک‌ها و امکاناتی که فکر استفاده از آن در تخیل بخشی از شهروندان جامعه اصلا نمی‌گنجد. این‌ها را ضمیمه کنید به مسائلی که هر از چندگاهی رسانه ای می شود همچون بستنی طلا و رستوران‌های گردان و طبقات برج‌هایی که از پول بیت المال ساخته شده ولی فقط متعلق به طبقه‌ای از جامعه می‌شوند ولی مسئله قابل توجه در گزارشی که با عنوان «يك دست لباس؛ 50 ميليون‌تومان» ارائه شده دقت یک گزارش میدانی است فراتر از گفته‌ها و شنیده‌ها، به همراه آدرس دقیق فروشگاه‌هایی که خرید یک دست لباس از آنها ده‌ها میلیون هزینه بر می‌دارد و متاسفانه باز هم متعلق به یک بخش کوچکی از جامعه اسلامی است.

در این گزارش می خوانیم :

«تهران‌گردي و پرسه‌زدن در مراكز خريد بي‌گمان يكي از تفريحات اين روزهاي مردم به شمار مي‌رود؛ مردمي كه اكثر آنها تنها به تماشاي ويترين‌هاي رنگارنگ بسنده مي‌كنند و هنوز خيلي‌شان نمي‌دانند زير پوست اين ابرشهر و مراكز خريد چه اتفاقاتي رخ مي‌دهد؛ اتفاقاتي كه هيچ ربطي به حرف‌هاي روزمره ندارد.

براي همين پيشنهاد مي‌كنيم اين گزارش را بخوانيد. البته ما هم وضع‌مان بهتر از شما نيست. وقتي براي گزارش، بوتيك‌هاي شمال شهر را شماره مي‌كنيم، خود را بسيار دورتر از قافله مي‌يابيم و اينجا، يعني در پايتخت دود و سيمان، ويترين‌هايي وجود دارد كه رنگ چهره را عوض مي‌كند. شايد بتوان قبل از رسيدن به بطن گزارش و ارائه تصوري از بازار لباس‌هاي مارك‌دار اين پرسش را مطرح كرد كه تصور شما از يك جفت كفشي كه زير پوست اين شهر و جايي در بوتيك‌هاي چشم‌نواز بيش از سه‌ميليون‌ تومان فاكتور مي‌شود يا فقط يك تي‌شرت كه 400 هزارتومان به فروش مي‌رسد، چيست؟ البته گمان بر ‌گران‌بودن كفش و تي‌شرت يادشده نبريد كه در ادامه گزارش شما را به جاهايي خواهيم برد كه با پنج‌ميليون‌ تومان تنها قادر به خريد يك شلوار جين و يك جفت كفش خواهيد بود؛ بوتيكي در همين شهر كه اجناس داخل آن نيز همچون نامي كه بر سردر آن نقش بسته خاص و جذاب هستند.

اگر قصد خريد لباس رسمي و كلاسيك داريد، سري به بوتيك «وي‌اي‌پي» واقع در نياوران بزنيد؛ جايي كه يك جفت كفش كالج را با حداقل 300 هزارتومان و يك جفت كفش ورني كلاسيك ايتاليايي را مي‌توان با حداقل دوميليون‌ تومان خريداري كرد. در اين بوتيك برندهاي معروف ايتاليايي خودنمايي مي‌كنند و شما مي‌توانيد با 150‌ هزارتومان ساده‌ترين و ارزان‌ترين شلوار جين موجود را خريداري كنيد. پيراهن 100 هزار توماني، كت‌تك يك‌ميليون‌توماني، كاپشن چرم بهاره به قيمت يك‌و‌نيم‌ميليون و همچنين كراوات و دكمه سردست 400‌ هزار توماني از ديگر اجناسي هستند كه در اين بوتيك يافت مي‌شوند. اگر به دنبال لباس اسپرت بوده باشيد نيز مي‌توانيد سري به «جردن» بزنيد تا با دنيايي از برندهاي روز اروپا آشنا شويد. اگر ناراحتي قلبي داريد و با قيمت‌هاي اين منطقه آشنايي نداريد، پيشنهاد مي‌كنيم به فكر پرسه‌زدن در مراكز خريد اين قسمت از شهر نباشيد؛ چرا كه شال‌گردن 500‌ هزارتوماني و كت‌وشلوار 12‌ ميليون‌توماني ضربان قلب شما را تندتر خواهد كرد.

انتهاي جردن و جايي نزديك به بزرگراه مدرس مركز خريد الهيه واقع شده است؛ مركز خريدي كه خريد از آن يكي از تفريحات عصرگاهي جوانان اين منطقه است. خريد از اين مركز خريد در مقايسه با ديگر مراكز خريد اين منطقه بسيار اقتصادي به نظر مي‌رسد؛ چرا كه گران‌ترين كفش موجود در آن يك‌ ميليون‌ تومان فاكتور مي‌شود و شلوار جين و پارچه‌اي هم بيشتر از 800‌هزارتومان قيمت ندارند. در قسمت لباس‌هاي زنانه نيز مانتوهايي تا 500‌ هزارتومان و كيف و كفش تا يك‌و‌نيم‌ميليون‌تومان يافت مي‌شود و شال و روسري نيز در محدوده صد تا 200‌هزارتومان فاكتور مي‌شوند.

كمي پايين‌تر از اين مركز خريد اما در يكي از كوچه‌هاي بين جردن – وليعصر بوتيك خانگي وجود دارد كه ورود به آن نيازمند هماهنگي و تاييد مشتريان ثابت آن است. در اين بوتيك خانگي كه مساحتي بيش از 300 متر مربع دارد طراحي هوشمندانه و مبلمان ايتاليايي چشم را نوازش مي‌كند و ساعت‌ها حضور در آن به لحظه‌اي مي‌ماند. پذيرايي و لباس يك شكل كاركنان از ديگر نكاتي است كه اين بوتيك را از ساير هم‌رديفان خود متمايز مي‌كند. «كونز»، «ليوايز»، «پرادا»، «ويكتوريا»، «آرماني»، «ورساچه»، «رجيو كالابريا» و لباس‌هايي با امضاي «آمانچيو اورتگا» معروف‌ترين طراح اسپانيا از جمله برندهايي است كه در اين بوتيك خانگي عرضه مي‌شود. خريد يك پالتو و يك جفت كفش از اين بوتيك حداقل 15‌ ميليون‌تومان هزينه خواهد داشت و اگر به فكر خريد تمامي لباس‌هاي خود از اين بوتيك باشيد، بايد چيزي حدود 50‌ ميليون‌تومان براي يك ست لباس كنار بگذاريد. كت و شلوار 28 ميليوني با كمربند دو‌ميليون‌توماني را مي‌توانيد با يك جفت كفش لويي ويتون هشت‌ميليون‌توماني «ست» كنيد. كراوات، گيره كراوات و دكمه سردست‌ها (جواهرنشان) نيز چيزي حدود 10‌ميليون‌تومان برايتان هزينه خواهد داشت. قيمت پيراهن اما در اين بوتيك داستان ديگري دارد و همچون ساير اجناس بر اساس نوع جنس، رنگ‌هاي طبيعي استفاده شده و شركت توليد‌كننده تعيين مي‌شود. پيراهن مورد نياز براي ست مورد اشاره را مي‌توان با قيمت يك ميليون و 700‌هزارتومان خريداري كرد تا با لباس زير 200 ‌هزارتوماني و جوراب صد‌هزارتوماني ست مورد نظر در نهايت 50 ميليون ناقابل براي شما تمام شود. در اين بوتيك قبل از هرگونه تصميم به خريد، لباس‌هاي مورد نظر در تن مانكن‌ها براي شما به نمايش در مي‌آيد و پس از انتخاب مدل مورد نظر اقدام به پرو خواهيد كرد. خريد لباس‌هاي زنانه نيز همين سازوكار را دارد و خانم‌ها نيز براي يك پالتو با برند «كالابريا» بايد حداقل 15ميليون‌تومان بودجه كنار بگذارند. لباس شب با حرير روي شانه ايتاليايي كمي بيشتر 13‌ميليون‌تومان فاكتور مي‌شود. يك جفت كفش پاشنه‌بلند پردا نيز در اين بوتيك چهار‌ميليون‌تومان و كيف آن شش‌ميليون‌تومان قيمت دارند.

خانم‌ها نيز اگر خواستار پوششي متفاوت‌تر از ديگران در اماكن عمومي هستند سري به اين بوتيك بزنند تا با خريد شلوار جين « ويكتوريا» به قيمت دو‌ميليون‌تومان، كفش «لويي ويتون» به قيمت دو ميليون و 500‌هزارتومان، مانتو با امضاي «آمانچيو» به قيمت چهار‌ميليون‌تومان و روسري «بِربِري» به قيمت 900‌هزارتومان به اين خواسته خود دست پيدا كنند.

خريد از اين بوتيك با پذيرايي به پايان مي‌رسد و يكي از كاركنان نيز شما را تا اتومبيل همراهي خواهند كرد. كمي پايين‌تر و نرسيده به خيابان «آرش» نيز اين روزها افتتاح بوتيك‌هاي بزرگ و داير شدن نمايندگي برندهاي بزرگ جهاني رواج يافته است. در اين ميان اما ذكر اين نكته خالي از لطف نيست كه برخي از اين برندها از جمله «بنتون» كه در ايران اسم و رسمي براي خود دست و پا كرده‌اند، در اروپا و آسيا در رده برند‌هاي معمولي قرار دارند. «آدولفو دومينگوئز»، يكي از برندهايي است كه اجناس آن از چند سال پيش در اين منطقه عرضه مي‌شود. اين برند نيز همچون بسياري از برندهاي اروپايي و آمريكايي فاقد نمايندگي در ايران بوده و تنها عامليت فروش خود‌ در ايران را واگذار كرده است. اما اين برند قيمت‌هاي نسبتا متعادلي نسبت به ساير همرديفان خود دارد و يك جفت كفش در آن را مي‌توان به حداقل 500‌ هزارتومان خريداري كرد. حداقل قيمت شلوار جين، تي‌شرت و پيراهن نيز در اين بوتيك به ترتيب 250، 200 و 180‌ هزارتومان است. قيمت كيف و كفش اين برند نيز از يك‌ميليون‌تومان شرع مي‌شود و شما مي‌توانيد با پنج‌ميليون‌تومان يك دست لباس تهيه كنيد. كمي آن طرف‌تر اما يكي از برندهاي بزرگ عامليت فروش خود را در ايران داير كرده است و دوستداران برند «لاگوست» از اين به بعد مي‌توانند اجناس اصلي را از اين بوتيك تهيه كنند. در اين فروشگاه حداقل قيمت هر عدد تي‌شرت 250‌ هزارتومان، كيف ورزشي 300‌ هزارتومان، كفش 500‌ هزارتومان، گرمكن ورزشي 700 ‌هزارتومان و جوراب 50 ‌هزارتومان است. در رده لباس‌هاي ورزشي برند «فيلا» نيز اقدام به دايركردن شعبه جديد خود در اين منطقه كرده است و دوستداران ورزش مي‌توانند با مراجعه به آن هر جفت كفش ورزشي را حداقل 150‌ هزارتومان، گرمكن و شلوار را 200‌ هزارتومان، كيف ورزشي 150‌ هزارتومان و تي‌شرت را 90 هزارتومان خريداري كنند.

كمي بالاتر از «جردن» در منطقه «فرشته» نيز مراكز خريد رنگ و بوي گراني به خود گرفته‌اند و در اين مراكز هر جفت كفش حداقل دوميليون تومان، مانتو 500هزارتومان، كيف و كفش سه‌ميليون‌تومان، كت و شلوار پنج‌‌ميليون‌تومان، روسري 500 ‌هزارتومان، شلوار جين 300‌هزارتومان، لباس زير 100هزارتومان، شلوار پارچه‌اي 200‌هزارتومان، شال مردانه 100هزارتومان، كمربند 400هزارتومان و كيف پول مردانه 800‌هزارتومان فروخته مي‌شود.
گشتي در مراكز خريد يادشده نيازمند يك روز فراغت كامل است تا شايد از اين رهگذر با واقعيت‌هاي شيرين زندگي در پايتخت نيز آشنا شويد. با پرسه‌زدن در مراكز خريد شمال شهر تصويري از ( بخشي) از واقعيت‌هاي اين روزهاي جامعه را در برابر ديدگانتان خواهيد ديد؛ واقعيت‌هايي كه در هياهوي سياست و مشكلات اقتصادي كشور بسيار كمرنگ شده است. »

  1. assad
    2 ژوئن 2012

    بعله.البته وقتي در تلويزيون جمهوري اسلامي در كانال بازار براي فقط يك جفت كفش ورزشي به قيمت يكماه اجاره بهاي منزل در شهرستان تبليغ ميشود .حساسيت ها براي قيمت هاي انچناني بوجود نمي ايد .بيچاره كارگر كه نگران گراني نان واب است خوشبخت انكه براي معشوقه كيف 2 ميليون توماني ميخرد.و…..

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.