شنبه 02 ژوئن 12 | 14:59

دستورالعمل اصلاح الگوی مصرف انرژی در دستگاه‌های اجرایی تصويب شد

هیات وزیران دستورالعمل قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مربوط به اصلاح الگوی مصرف انرژی در دستگاه‌های اجرایی را تصویب کرد.


هیات وزیران بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های نفت و نیرو و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، دستور العمل قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مربوط به اصلاح الگوی مصرف انرژی در دستگاه‌های اجرایی را به تصویب رساند.

براساس این مصوبه، شرکت خدمات انرژی موظف به تامین پوشش بیمه مسئولیت برای جبران زیان احتمالی ناشی از آسیب دیدن تاسیسات و امکانات کارفرما در اثر اجرای قرارداد و مجاز به تامین پوشش بیمه سرمایه گذاری است.

بر این اساس، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور می‌تواند شرایط عمومی قراردادهای همسان برای تنظیم قراردادهای خدمات انرژی و نیز فهرست شرکت‌های خدمات انرژی و شرکتهای مشاور بهینه سازی را تهیه و ابلاغ کند و شرایط عمومی قرادادهای همسان پس از ابلاغ لازم الاجرا است.

همچنین در قراردادهای خدمات انرژی، مسئولیت کل فرآیند صرفه جویی از جمله انجام مطالعات امکان سنجی، طراحی، اجرا، تامین مالی، نصب، ‌بهره برداری و نگهداری تا پایان مدت قرارداد، رعایت مقررات ملی ساختمان و سایر استانداردهای مربوط در تمامی مراحل، اندازه گیری و گزارش میزان صرفه جویی به عهده شرکت خدمات انرژی است.

براساس این مصوبه، دستگاه‌های اجرایی موظفند پس از اجرای کامل مفاد قرارداد، بازپرداخت مبلغ قرارداد را فقط از محل صرفه جویی ناشی از کاهش مصرف انرژی به شرح قرارداد در قالب موافقتنامه متبادله با معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تامین و پرداخت نمایند. در دستگاه‌های اجرایی که مبلغ قرارداد را از محل منابع داخلی خود تامین می‌نمایند، تایید قرارداد توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به منزله مبادله موافقتنامه تلقی می‌شود.

براین اساس، انتخاب شرکت برنده در مناقصه، براساس مناسب‌ترین نسبت ارزش حال بازپرداخت پیشنهادی به ارزش حال هزینه‌های انرژی صرفه جویی شده صورت می‌گیرد.

براساس این مصوبه، ارزیابی و اظهار نظر در خصوص میزان صرفه جویی انرژی توسط شرکت‌های مشاور وبهینه سازی انرژی و درچارچوب قرارداد جداگانه با کارفرما صورت می‌گیرد و عنوان شرکت مشاوره بهینه سازی انرژی باید در قرارداد خدمات انرژی قید شود.

براین اساس، منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این آیین نامه با رعایت ضوابط و دستورالعمل‌های مربوط از محل اعتبارات کمک‌های فنی و اعتباری و وجوه اداره شده موضوع ماده (۱۱۸)، بند (الف) ماده (۱۵۱) و بند (ص) ماده (۲۲۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و منابع موضوع بند (الف) ماده (۸) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قابل تامین است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.