شنبه 02 ژوئن 12 | 15:22
بودجه از ۸۴ تا ۹۱

نگاهی به بودجه قوای سه‌گانه

بودجه سال جاری که هنگام تصویب حواشی گوناگونی را پیرامون خود تجربه کرد، منتقدان جدی دارد.


بودجه به‌ عنوان یکی از اسناد بالادستی کشور همواره نقشه راه یک ساله و تاثیرگذار بر تمام بخش‌ها محسوب شده و چگونگی تدوین آن و داشتن نگاهی همه‌جانبه به هنگام تصویب، می‌تواند مسیر‌ها را برای رسیدن به اهداف کلان روشن‌تر کند. بودجه سال جاری که هنگام تصویب حواشی گوناگونی را پیرامون خود تجربه کرد، منتقدان جدی دارد. در بخش تصویب اعتبار برای قوای سه‌گانه رویکردی اتخاذ شده که محل بحث و نظرهای فراوانی است.

مجلس شورای اسلامی طی بررسی لایحه بودجه و تصویب آن اعتباراتی را برای قوه قضاییه، مقننه و دولت تصویب کرده است که در این گزارش نگاهی کوتاه به آن خواهیم داشت.

رشد ۱۵۲۳ درصدی مجموع اعتبارات عمرانی مجلس

با نگاهی به قوانین بودجه، دیده می‌شود که مجموع اعتبارات عمرانی مجلس در سال ۱۳۸۴، ۱۲ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۰، ۱۶۸ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۱، ۲۰۰ میلیارد تومان است که مجموع اعتبارات عمرانی مجلس در سال جاری نسبت به سال ۱۳۸۴، ۱۵۲۳ درصد رشد داشته است.

گفتنی است که مجلس در سال جاری علاوه بر ۲۰۰ میلیارد تومان مجموع اعتبارات عمرانی، بابت فروش ساختمان سابق خود نیز ۱۰۸ میلیارد تومان را از آن خود کرده است.

رشد ۶۷۰ درصدی مجموع اعتبارات عمرانی قوه قضائیه

بر این اساس مجموع اعتبارات عمرانی قوه قضائیه در سال ۱۳۸۴، ۷۹ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۰، ۳۳۲ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۱ مجموع این اعتبارات ۶۱۰ میلیارد تومان بوده است بنابر این مجموع اعتبارات عمرانی قوه قضاییه در سال جاری نسبت به سال ۱۳۸۴، ۶۷۰ درصد رشد داشته است.

رشد منفی مجموع اعتبارات عمرانی نهاد دولت

همچنین مجموع اعتبارات عمرانی نهاد ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴، ۳۹ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۰، ۲۴ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۱، ۲۹ میلیارد تومان است که مجموع اعتبارات عمرانی نهاد دولت در سال جاری نسبت به سال ۸۴، رشد منفی داشته است.

رشد ۳۸۸ درصدی مجموع اعتبارات هزینه‌ای مجلس

مجموع اعتبارات هزینه‌ای مجلس نیز در سال ۱۳۸۴، ۶۱ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۰، ۲۵۶ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۱، ۳۰۰ میلیارد تومان است که دیده می‌شود که مجموع اعتبارات هزینه‌ای مجلس در سال جاری نسبت به سال ۱۳۸۴، ۳۸۸ درصد رشد داشته است.

گفتنی است که مجموع اعتبارات هزینه‌ای بدون احتساب ۱۷۵ میلیارد تومان اعتبار برای نمایندگان دوره نهم است.

رشد ۳۹۲ درصدی مجموع اعتبارات هزینه‌ای قوه قضائیه

همچنین مجموع اعتبارات هزینه‌ای قوه قضائیه در سال ۱۳۸۴، ۴۳۴ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۰، یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۱ مجموع این اعتبارات دو هزار و ۱۳۶ میلیارد تومان بوده است بنابراین مجموع اعتبارات هزینه‌ای قوه قضائیه در سال جاری نسبت به سال ۱۳۸۴، ۳۹۲ درصد رشد داشته است.

رشد ۱۶۴ درصدی مجموع اعتبارات هزینه‌ای نهاد دولت

بر این اساس مجموع اعتبارات هزینه‌ای نهاد ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴، ۹۱ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۰، ۲۰۹ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۱، ۲۴۰ میلیارد تومان است که این آمار نشان‌دهنده رشد ۱۶۴ درصدی مجموع اعتبارات هزینه‌ای نهاد ریاست جمهوری در سال جاری نسبت به سال ۸۴ دارد

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.