یکشنبه 03 ژوئن 12 | 19:15

رئیس‌جمهور صربستان: قتل‌عام صربرنیتسا «نسل‌کشی» نبود

رئیس جمهوری جدید صربستان مدعی شد قتل‌عام 1995 صربرنیتسا نسل‌کشی نبوده است!


«تومیسلاف نیکولیچ»، رئیس جمهوری جدید صربستان در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی «مونته‌نگرین» با اعلام اینکه «جنایت جنگی وحشتناکی» صورت گرفته، تصریح کرد: با این حال هیچ نسل‌کشی در صربستان رخ نداده است.

به گزارش شبکه خبری بی‌.بی‌.سی، قتل‌عام هشت هزار مرد و پسر مسلمان توسط نیروهای صرب بوسنی در سال ۱۹۵۵ میلادی از جانب دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل در لاهه و دادگاه عدالت بین‌المللی، «نسل‌کشی» خوانده شده است.

نیکولیچ که یک ناسیونالیست است، در ادامه گفت: در صربرنیتسا برخی از صرب‌ها مرتکب جنایت جنگی وحشتناکی شدند که باید عاملان این رویدادها دادگاهی و مجازات شوند.

دو عامل جنایات جنگی و نسل‌کشی در صربرنیتسا، ژنرال «راتکو ملادیچ» و «رادوان کارادزیچ»، از مقام‌های سیاسی جنگ صربستان و بوسنی هستند که هر دو در دادگاه جنایات جنگی لاهه تحت محاکمه قرار گرفتند.

رئیس جمهوری جدید صربستان که روز پنج‌شنبه کار خود را آغاز کرده است، بدون اشاره به حکم دادگاه بین‌المللی افزود: این خیلی سخت است که علیه کسی کیفرخواست صادر کنیم و بدون اثبات در دادگاهی اعلام کنیم که روزی نسل‌کشی بوده است.

قتل عام صربرنیتسا چند روز پس از آنکه نیروهای صرب بوسنی به رهبری ژنرال ملادیچ موفق به شکست حصر منطقه صربرنیتسا تحت حفاظت سازمان ملل شدند، رخ داد.

بوریس تادیچ، رئیس جمهوری سابق صربستان در سال ۲۰۰۵ از خانواده قربانیان حادثه صربرنیتسا عذرخواهی و در مراسم یادبود آنها شرکت کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.