دوشنبه 04 ژوئن 12 | 14:38
چه کسی پاسخگو است؟

جولان پیازهای پاکستانی در میان مزارع ایرانی

اينکه چگونه است که در حالي هنوز بازارهاي مصرف اشباح نشده است و نياز براي مصرف داخلي در بسياري از استانها احساس مي شود توليد کنندگان داخلي با مشکل فروش محصول مواجه شده اند مسئله اي است که مسئولان بايد در مورد آن پاسخگو باشند.


در برنامه هفته گذشته ثريا خبر آقاي امير حمزه مشايخي از خبرنگاران افتخاري برنامه ثريا که 4 خرداد و قبل از پخش برنامه هفته گذشته، درباره تلف شدن محصول پياز کشاورزان کرماني و از بين رفتن دست رنج آنها دريافت شد، پخش شد. پائين بودن قيمت تمام شده محصول در مقابل هزينه هاي توليد در مزارع پياز جنوب کرمان موجب شده که کشاورزان از برداشت خودداري کنند و ادامه اين روند موجب ماندن حجم قابل توجه محصول در مزارع شده است.

مشکلات پيازکاران جنوب کرمان به خصوص در شهرستان جيرفت همچنان ادامه دارد و همچون سالهاي گذشته عدم برنامه ريزي در ميزان کشت و عدم بازاريابي و انجام نشدن صادرات موجب شده است پياز کاران طرح استمرار جيرفت با معضلات فراواني دست به گريبان شوند.

در حاليکه نرخ هر کيلو پياز در اکثر مناطق کشور بين 500 تا 800 تومان است اين محصول در مزارع جيرفت که هم اکنون بزرگترين کانون کشت پياز کشور در فصل بهار است کمتر از 100 تومان خريداري مي شود و در برخي موارد قيمت اين محصول تا 50 تومان نيز رسيد که حتي قيمت سبدي که پياز در آن براي عرضه جاي مي گرفت نيز بيشتر از محصول شد.

اينکه چگونه است که در حالي هنوز بازارهاي مصرف اشباح نشده است و نياز براي مصرف داخلي در بسياري از استانها احساس مي شود توليد کنندگان داخلي با مشکل فروش محصول مواجه شده اند مسئله اي است که مسئولان بايد در مورد آن پاسخگو باشند.

پياز پاکستاني در کشور جولان می دهد/ پيازهاي جيرفت در مزارع خراب مي شوند

نکته ديگر اينکه هزاران تن پياز کشاورزان داخلي درحالي در حال خراب شدن است که در برخي بازارهاي مصرف شاهد حضور پياز پاکستاني هستيم، جالبتر آنکه پياز وارداتي بسيار بي کيفيت و با قيمت بالا به مصرف کنندگان ارائه مي شود.

اين در حالي است که نرخ تمام شده محصول در مقابل قيمت فروش آنچنان زياد شده است که بسياري از کشاورزان جنوب کرمان ترجيح مي دهند محصول را برداشت نکنند و از آن به عنوان کود محصول کشت بعد استفاده کنند.

در حال حاضر نيز علاوه بر مزارعي که به دليل افت شديد محصول قادر به برداشت نيستند ميزان قابل توجهي پياز نيز براي فروش در سطح شهر و ميادين ميوه و تره بار جيرفت دپو شده است و ادامه اين روند مي تواند ضرر کشاورزان را دو چندان کند.

مسئولان سازمان تعاون روستايي که براي کنترل دلال بازي در بازار محصولات کشاورزي جنوب کرمان طي سالهاي اخير اقدام به خريد تضميني مي کند پياز را بين 100 تا 110 تومان براي هر کيلو خريداري مي کنند اما تنها هزينه برداشت محصول براي هر کيلو 75 تومان است.

اين در حالي است که طي سال جاري قيمت سم و کود کشاورزي و همچنين قيمت ساير نهاده ها افزايش چشمگير کرده است.

از سوي ديگر دلالان غير بومي که هم اکنون در شهر جيرفت حضور دارند با قيمتي به مراتب کمتر از تعاون روستايي محصول را خريداري مي کنند و ادامه اين روند تنها به سود دلالان و به ضرر کشاورزان تمام مي شود.

در اين ميان هزينه حمل و نقل هر کاميون محصول پياز به بازار تهران نيز بيش از يک ميليون تومان تخمين زده مي شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.