سه‌شنبه 05 ژوئن 12 | 14:55

جزئیات شکایت ایران از 20 شرکت نفتی اروپایی

معاون وزیر نفت با تشریح جزئیات شکایت از 20 شرکت اروپایی به دلیل عدم پایبندی به قراردادهای نفتی با ایران در طرحهای پالایشگاهی، اعلام کرد: پس از اولتیماتوم‌های نفتی ایران، برخی از این شرکتها از طریق واسطه‌ها به تعهدات خود عمل کردند.


علیرضا ضیغمی درباره جزئیات شکایت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از شرکتهای اروپایی به مراجع بین المللی، گفت: در چند ماه گذشته برخی از شرکتهای خارجی و به ویژه برخی از شرکتهای صاحب لیسانس اروپایی طرف قرارداد با ایران در طرح توسعه پالایشگاه‌های نفت به تعهدات قراردادی خود پایبند نبوده‌اند.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه بر اساس چارچوب و مفاد قراردادی تذکراتی به برخی از این شرکتهای خارجی داده شد، تصریح کرد: پس از اولتیماتوم‌های نفتی ایران برخی از این شرکت‌ها از طریق واسطه‌ها به تعهدات خود عمل کردند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین از دریافت برخی از کالا و قطعات یدکی مورد نیاز طرحهای توسعه پالایشگاه‌های نفت توسط برخی از این شرکتهای خارجی خبر داد و افزود: با این وجود هنوز تعدادی از این شرکتهای به تعهدات قراردادی خود در قابل طرحهای توسعه‌ای پالایشگاه‌های نفت عمل نکرده‌اند.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه با وجود غیبت شرکتهای خارجی در شرایط فعلی عملیات راه اندازی و پیش راه اندازی واحدهای مختلف فرآیندی طرحهای توسعه پالایشگاه‌ها در حال انجام است، اظهار داشت: راه اندازی برخی از این واحدهای پیچیده حتی منجر به تعجب شرکتهای خارجی صاحب لیسانس شده است.

این مقام مسئول در پاسخ به این سئوال که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی قصد دارد از چند شرکت خارجی به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت کند، توضیح داد: در مجموع نزدیک به ۴۰ شرکت خارجی به تعهدات قراردادی خود در طرحهای پالایشگاه‌های نفت عمل نکرده بودند.

وی با بیان اینکه پس از اولتیماتوم‌های ایران نزدیک به نیمی از این شرکتهای با ارسال تجهیزات یدکی و از طریق واسطه‌ها به تعهدات قراردادی خود جامه عمل پوشاندند، خاطرنشان کرد: با این وجود ایران از ۲۰ شرکت خارجی دیگر به دلیل عدم پایبندی به قراردادهای نفتی خود در قبال ایران شکایت خواهد کرد.

همزمان با افزایش تحریم‌ها و عدم پایبندی شرکت‌های خارجی لیسانس و دانش فنی در طرح‌های پالایشگاهی ایران، رستم قاسمی وزیر نفت با صدور دستوری به علیرضا ضیغمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش نفتی ایران خواستار توقف خرید خارجی لیسانس در طرح‌های پالایشگاهی شد.

این دستور وزیر نفت در حالی صادر شده است که در ماه‌های اخیر راه اندازی واحدهای صاحب لیسانس پالایشگاههای شازند و تهران در غیاب شرکتهای اروپایی انجام شده و حتی شرکت ملی پالایش و پخش نفتی از این شرکت‌ها به دلیل عدم تعهد به قرارداد‌ها به مراجع بین المللی شکایت کرده است.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی سال گذشته خطاب به این شرکتهای اروپایی اعلام کرده بود: این شرکت‌ها در آینده نقشی در بازار صنایع نفت و گاز ایران نخواهند داشت.

در همین حال، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی قصد دارد از شرکت نفتیمان آلمان به دلیل عدم اجرای تعهدات قراردادی خود در طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی شازند به اتحادیه اروپا شکایت کند.

این شرکت آلمانی یکی از ۲۰ شرکت خارجی بوده که پیش از تصویب قطعنامه‌های ضد ایرانی و تحریم صنعت نفت ایران قراردادی به منظور فروش، نصب، راه اندازی در برخی از تجهیزات پیچیده دوار همچون برخی از توربوکمپرسور‌ها با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران امضا کرده بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.