سه‌شنبه 05 ژوئن 12 | 15:00

آشنایی با نادر ابراهیمی، چهار سال بعد از رفتنش

نادر ابراهیمی یکی از نویسندگانی است که کتاب‌های بسیاری برای کودکان و نوجوانان و درباره‌ی آن‌ها نوشته و فیلم و مجموعه‌های تلویزیونی برایشان ساخته است ولی کودکان و نوجوانان کشورمان او را به عنوان کسی که برایشان فعالیت کرده نمی‌شناسند؛ در سال‌روز درگذشت این نویسنده با او و آثارش بیشتر آشنا شوید.


نادر ابراهیمی در ۱۴ فروردین ۱۳۱۵ در تهران به دنیا آمد و در دبیرستان دارالفنون دیپلم ادبی گرفت و به دانشکده حقوق تهران راه یافت؛ ولی پس از دو سال دانشکده حقوق را‌‌ رها کرد و به دانشکده ادبیات رفت. ابراهیمی در رشته زبان و ادبیات انگلیسی از این دانشکده فارغ‌التحصیل شد‌ و شغل‌های مختلفی را در کنار نوشتن تجربه کرد.

ابراهیمی حدود ۱۲۰ کتاب در حوزه‌های مختلفی مثل ادبیات کودک و نوجوان، ادبیات بزرگسال، سینما و تئا‌تر نوشت. کتاب‌های او برای کودکان و نوجوانان باعث شد ابراهیمی جایزهٔ نخست جشنوارهٔ کتاب‌های کودک و نوجوان براتسیلاوا، جایزهٔ نخست تعلیم و تربیت یونسکو، جایزهٔ کتاب برگزیدهٔ سال ایران و چندین جایزهٔ دیگر را دریافت کند.

نادر ابراهیمی کار مهم دیگری هم برای کودکان و نوجوانان ایرانی انجام داد. او در سال ۱۳۵۰، موسسهٔ پژوهشی «همگام با کودکان و نوجوانان» را تاسیس کرد؛ این موسسه، به‌منظور مطالعه در زمینهٔ مسایل مربوط به کودکان و نوجوانان برپا شد و فعالیتش نوشتن، چاپ و پخش کتاب، نقاشی، عکاسی، و تحقیق دربارهٔ کودکان و نوجوانان بود و به عنوان «ناشر برگزیدهٔ آسیا» و «ناشر برگزیدهٔ نخست جهان» در جشنواره‌های آسیایی و جهانی تصویرگری کتاب کودک انتخاب شد.

ابراهیمی حدود ۱۵ فیلم داستانی، مستند و سینمایی در مقام نویسنده، کارگردان و تدوین‌گر تهیه کرد. «سفرهای هامی و کامی در وطن» مجموعه‌ا‌ی تلویزیونی است که نادر ابراهیمی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی برای مخاطب کودک و با هدف تربیتی-آموزشی ساخت و جاذبه‌های طبیعی ایران را معرفی کرد.

«کلاغ‌ها»، «سنجاب‌ها»، «دور از خانه»، «قصه گل‌های قالی»، «پهلوان پهلوانان؛ پوریای ولی»، «باران»، «بزی که گم شد»، «من راه خانه‌ام را بلد نیستم»، «سفرهای دورودراز هامی و کامی در وطن»، «قلب کوچکم را به چه کسی هدیه بدهم؟»، «قصهٔ سار و سیب»، «قصهٔ موش خودنما و ش‌تر باصفا»، «با من بخوان تا یاد بگیری»، «حالا دیگر می‌خواهم فکر کنم»، «قصه قالیچه‌های شیری»، «همه گربه‌های من» «درخت قصه ـ قُمری‌های قصه»، «عبدالرزاق پهلوان»، «آن‌که خیال بافت و آن‌که عمل کرد» و «دیدار با آرزو» بعضی از کتاب‌هایی هستند که ابراهیمی برای بچه‌ها نوشته است.

تعدادی از کتاب‌های کودک و نوجوان ابراهیمی در قالب مجموعه منتشر شده است. تعداد زیادی از داستان‌های کودکانه و نوجوانانهٔ ابراهیمی را می‌توانید در مجموعه‌های «قصه‌های انقلاب برای کودکان»، «قصه‌های ریحانه خانم»، «نوسازی حکایت‌های خوب قدیم برای کودکان» و «ایران را عزیز بداریم» بخوانید.

ابراهیمی در روز ۱۶ خرداد سال ۱۳۸۷ از دنیا رفت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.