چهارشنبه 06 ژوئن 12 | 09:04

کیسینجر: مداخله نظامی در سوریه نظم جهانی را به هم خواهد ریخت

وزیر خارجه اسبق آمریکا با اشاره به اینکه اصل مداخله بشردوستانه موجب شده تا اصول وستفالیایی دولت‌ها نادیده گرفته شود، اعلام کرد هرگونه مداخله نظامی در سوریه نظم بین المللی را به هم می‌ریزد.


 «هنری کیسینجر» وزیر خارجه سابق آمریکا در یادداشتی که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، هرگونه مداخله نظامی در سوریه را موجب از بین رفتن اصل حاکمیت ملی کشور‌ها دانست و تاکید کرد که تحولات مردمی در کشور‌های عربی موجب شده تا دکترین مداخله بشردوستانه یا «مسئولیت برای محافظت (از جان شهروندان)» جای اصول وستفالی دولت‌های برای حفظ تمامیت ارضی را بگیرد.

کیسنجر افزود: در این زمینه، بحران‌های داخلی از منظر بین المللی موجبات نگرانی‌های دموکراتیک یا فرقه‌ای را فراهم می‌کند. قدرت‌های خارجی از دولت‌های حاکم می‌خواهند تا به منظور واگذاری قدرت با مخالفان وارد مذاکره شوند. اما به دلیل اینکه هدف دو طرف مذاکره، «بقا» است بنا بر این این توصیه‌ها به نتیجه نمی‌رسد.

وی تصریح کرد زمانی که قدرت دو طرف تقریبا در یک سطح است، آن موقع مداخله خارجی مانند اقدام نظامی برای خارج کردن وضعیت از حالت بن بست وارد عمل می‌شود.

این رویکرد سال گذشته در مورد لیبی به کار گرفته شد و نیرو‌ها ناتو و کشور‌های عربی برای سرنگونی رژیم معمر قذافی در لیبی اقدام به مداخله نظامی به نفع مخالفان کردند.

کیسینجر در ادامه با اظهار تاسف از اینکه دکترین مداخله بشر دوستانه در خدمت منافع ملی و توازن قوا قرار گرفته، تصریح کرد که این توجیه نقض اصول حکومتی در جهان است.

این دیپلمات کهنه کار آمریکا ادامه داد که اگر این موضوع به عنوان بخشی از اصول سیاست خارجی پذیرفته شود، آنگاه این نوع مداخله، سوالات بسیاری را درباره استراتژی آمریکا مطرح می‌کند. آیا آمریکا خود را به این مسئله مقید می‌کند که از نهضت‌های مردمی در برابر دولت‌های غیردموکراتیک در جهان حمایت کند حتی کشور‌هایی که موجودیت آن‌ها برای حفظ نظم کنونی بین الملل بسیار مهم هستند.

وی افزود: برای مثال، عربستان سعودی تا آن زمان که جنبش‌های مردمی در این کشور رخ ندهد، هم پیمان آمریکا باقی خواهد ماند.

کیسینجر گفت: اگرچه ممکن است سقوط حکومت بشار اسد در سوریه بتواند منافع ملی آمریکا را تامین کند اما به هر دلیل استراتژیک نمی‌توان جنگی را برپا کرد. بنا بر این نظم جهانی که مرز‌ها را ازبین برده و جنگ‌های داخلی و بین المللی را ترکیب کند هیچگاه به وجود نخواهد آمد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.