چهارشنبه 06 ژوئن 12 | 14:45
در همایش عصر امام خمینی (ره) عنوان شد:

مسجد در پادگان‌های آمریکایی نشان‌دهنده جهانی شدن گفتمان امام است

زمانی که حتی در پادگان‌های هوابرد آمریکایی، مسجد ساخته می‌شود، این حقیقت بیشتر مشخص می‌شود که معرفت‌شناسی که امام خمینی (ره) به دنیا نشان داد، امروز خریداران فراوانی پیدا کرده و اسلام در حال جهانی شدن است.


حجت‌الاسلام والمسلمین میراحمدرضا حاجتی در همایش «عصر امام خمینی (ره)» که با حضور نمایندگانی از کشورهای سنگال، سوریه، بحرین و ونزوئلا در سالن الغدیر دانشگاه زنجان برگزار شد، با اشاره به این‌که «ناگفته‌های حضرت امام خمینی (ره) بسیار وسیع است» افزود: کتاب «عصر امام خمینی (ره)» در سال ۱۳۸۱ به چاپ رسیده و بر تاریخ جدیدی اشاره دارد که امام خمینی (ره) در جهان پدید آورده و بر اساس آن تحولات عظیمی نیز به وجود آورد.

وی تصریح کرد: از آنجایی که در اولین سالگرد امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری خطاب به مردم، خبر از آغاز عصر امام داده و عصر جدید را عصر شکوفایی خوانده‌اند، با تفحص در فرمایشات ایشان، عنوان «عصر امام خمینی (ره)»، برای این کتاب انتخاب شد.

نویسنده کتاب «عصر امام خمینی (ره)» با تأکید بر این‌که «مقام معظم رهبری از سال ۶۹ در مناسبت‌های مختلف در خصوص عصر امام خمینی (ره) فرمایشات فراوانی داشته‌اند» گفت: با وجود گذشت این همه سال از آن دوران و با وجود تحولات فراوانی که در همه ابعاد زندگی بشر پس از امام خمینی (ره) ایجاد شد، هنوز به درک صحیحی از این عصر و تحولات آن نرسیده‌ایم.

حاجتی تصریح کرد: با ظهور امام خمینی (ره) در ایران، دانشگاه‌های دنیا که تا آن زمان بستر تربیت افراد لائیک بودند، شاهد ظهور اندیشمندانی شدند که کتاب‌های مرجع آن‌ها اشارات زیادی به معاد باوری داشت، همچون پروفسور «کید آلمور» که با وجود این‌که مسلمان نبود، عنوان کتاب خود را این گونه انتخاب کرد: «آخرین یافته‌های جنین‌شناسی و تطبیق آن با آیات قرآن کریم».

مدیر حوزه‌های علمیه استان خوزستان، اظهار کرد: بی‌تردید مقصود از عصر امام خمینی (ره)، دوره‌ای از تاریخ بشریت است که به دوران حکومت جهانی اسلام ختم خواهد شد و مبداء این عصر نیز مردی عظیم است که به خوبی شناخته نشده است.

این کار‌شناس مذهبی با اشاره به این‌که «قرآن کریم بر قوی ساختن روح و جسم تأکید داشته و امام خمینی (ره) نیز دارای روحی قوی بود که جسم‌اش آن را نمی‌کشید» خاطرنشان کرد: امروز پس از گذشت ۲۲ سال از رحلت امام خمینی (ره) با صراحت و تأکید می‌توان گفت که ما در امام‌پژوهی و امام‌شناسی فقر شدید داشته و باید ابعاد ناشناخته وجودی ایشان را به خوبی تحلیل و بررسی کنیم.

وی ادامه داد: پرچمی که امام خمینی (ره) برافراشت، در حال جهانی شدن بوده و تحولات ایجاد شده در ذیل این پرچم نیاز به تحلیل و پژوهش فروان دارد.

نویسنده کتاب «عصر امام خمینی (ره)»، یادآور شد: زمانی که حتی در پادگان‌های هوابرد آمریکایی، مسجد ساخته می‌شود، این حقیقت بیشتر مشخص می‌شود که معرفت‌شناسی که امام خمینی (ره) به دنیا نشان داد، امروز خریداران فراوانی پیدا کرده و اسلام در حال جهانی شدن است.

در ادامه این همایش، رییس دانشگاه زنجان، با اشاره به این‌که «امام خمینی (ره) معنای حدیث شریف «مَن کَانَ لِلّهِ کَانَ اللَهُ لَهُ» بود» اظهار کرد: امام خمینی (ره) در عین حال که قلم بسیار شیوایی داشتند، دارای سخنان بسیار ساده‌ای بودند که راهی فرا‌تر از هر سخنرانی پیچیده‌ای را می‌پیمود.

محسن افشارچی تصریح کرد: طبق آیه «الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه»، امام خمینی (ره) خود را برای خداوند خالص کرده بود و به همین خاطر نیز بُرد کارهای ایشان فرا‌تر از مرزهای ایران بود.

وی تأکید کرد: امروز نفس امام خمینی (ره) در جریانات بیداری اسلامی جاری و ساری بوده و هر چه به ظهور حضرت مهدی (عج) نزدیک می‌شویم، گیرایی و برندگی کلام امام بیشتر لمس می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.