چهارشنبه 06 ژوئن 12 | 15:00

شالیزارها ویلا می‌شوند و شالی‌کاران بی‌کار

دولت سالیانه به طور میانگین یک میلیون تن برنج وارد می‌کند که در بد‌ترین شرایط نیاز کشور به واردات برنج ۴۰۰ هزار تن می‌باشد.


«پرویز حسین نتاج» نایب رئیس انجمن برنج کشور، نرخ خرید تضمینی برنج را موجب زیان کشاورزان اعلام کرد و گفت: امسال به دلیل عدم تامین هزینه‌های تولید شالیکاران زیادی در کشور بیکار می‌شوند.

نتاج با بیان اینکه قیمت‌های اعلام شده متعلق به چند سال قبل است گفت: در تعیین نرخ تضمینی همواره احتمالات را در نظر می‌گیریم، چرا که مسائلی نظیر وضعیت اقلیمی، تورم، بهای نهاده و هزینه‌های کارگری بر قیمت تمام شده تولید تاثیر گذار است.

نایب رئیس انجمن برنج کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاهش سطح زیر کشت برنج در سال جاری تصریح کرد: امسال میزان تولیدات با ۵۰ هزار تن کاهش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن به دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن کاهش خواهد یافت.

او عدم اعمال سیاست‌های حمایتی دولت را از شالیکاران را موجب گستردگی نرخ بیکاری در بین آن‌ها اعلام کرد و گفت: امسال به مانند سال گذشته اراضی برنج کاری بیشتری تبدیل به باغ و ویلا خواهند شد.

نتاج با انتقاد از سیاست دولت در روند واردات برنج به داخل کشور یاد آور شد: ‌ دولت سالیانه به طور میانگین یک میلیون تن برنج وارد کشور می‌کند که در بد‌ترین شرایط نیاز کشور به واردات برنج ۴۰۰ هزار تن می‌باشد. این در حالیست که کشاورزان مجبور به پرداخت خساراتی هستند که در ایجاد آن هیچ نقشی ندارند.

نایب رئیس انجمن برنج کشور با بیان اینکه هزینه‌های کارگری در این بخش بیش از ۷۰ درصد مجموع هزینه‌ها را شامل می‌شود، خاطرنشان ساخت: به علت عدم حمایت دولت از کشاورزان در پی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها هزینه کارگران افزایش یافته است.

این مسئله درحالیست که امروز نماینده مردم رشت  در بررسی مشکلات کشاورزی در مجلس گفت:۷۵ درصد زمین‌های زیر کشت استان گیلان مربوط به برنج است و این مسئله در سطح دنیا منحصر به فرد است. وی در ادامه صحبت هایش به نداشتن نقشه راه برنج و نبود مدیریت آب در این حیطه اشاره کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.