دوشنبه 05 جولای 10 | 13:37

کناره‌گیری ترکیه از مانور نظامی مشترک با اسراییل و آمریکا

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که قصد شرکت در مانور مشترک دریایی با رژیم صهیونیستی و آمریکا در دریایی مدیترانه را که از 10 سال پیش هر سال در حال برگزاری است، ندارد.


روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست اعلام کرد که ترکیه کناره‌گیری خود را از مانور نظامی جستجو و نجات که در ماه آینده با حضور نیروهای دریایی این کشور و آمریکا و اسراییل قرار بود برگزار شود، اعلام کرده است.

این روزنامه در ادامه آورده است: در نشانه‌ای دیگر از تخریب روابط میان اسراییل و ترکیه، وزیر دفاع ترکیه هفته گذشته به نیروهای نظامی تحت امر خود اطلاع داده است که این کشور تصمیم دارد در مانور نظامی دریایی جستجو و نجات که هرساله با حضور اسراییل، ترکیه و آمریکا برگزار می‌شود، مشارکت نکند.

این مانور از 10 سال پیش و با حضور نیروهای دریایی ترکیه، رژیم صهیونیستی و آمریکا برگزار می‌شد و در این مانور، عملیات‌های جستجو و نجات در دریای مدیترانه مورد تمرین قرار می‌گرفت.

این مانور حتی در تابستان سال گذشته و با وجود تنش میان طرفین به خاطر حمله اسراییل به غزه انجام شد اما منابع موثق در وزارت دفاع، روز یکشنبه به روزنامه جروزالم‌پست اعلام کرده‌اند که ارتش اسراییل نیز انتظار دارد که ترکیه به خاطر حمله این رژیم به ناوگان آزادی غزه در 31 ماه می که به کشته شدن 9 تبعه ترک انجامید، شرکت خود در این برنامه مانور را لغو کند.

این منابع همچنین اعلام کرده‌اند که این مانور با حضور نیروهای دریایی اسراییل و آمریکا برگزار خواهد شد. این اولین باری نیست که ترک‌ها برنامه مانور نظامی مشترک خود با ارتش اسراییل را لغو می‌کنند. سال گذشته اسراییل چند روز پیش از آغاز مانور مشترک هوایی “عقاب آناتولی”، از این مانور کنار گذاشته شد که منجر به کنار کشیدن همزمان آمریکا نیز شد.

تا زمان جنگ 22 روز رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه موسوم به جنگ سرب روان، نیروی هوایی این رژیم بارها به داخل حریم هوایی ترکیه رفته و از فضای مشترک هوایی بهره برده و در مانورهای سالانه با همتایان نظامی خود شرکت کرده بود.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.