پنج‌شنبه 07 ژوئن 12 | 16:37
آیت‌الله مصباح یزدی:‌

برخورد فیزیکی صرف با مظاهر فساد نخ‌نما شده و فایده‌ای ندارد

اگر زمانی فرضا گفته می شد که با مظاهر غیر اخلاقی و ناهنجاری ها، می توان صرفا برخورد فیزیکی داشت، باید گفت امروز دیگر این مباحث نخ نما شده، فایده ای برای جامعه در بر ندارد… راه مقابله با فساد و مسائل غیر اخلاقی در جامعه، ارتقای بینش و جهان بینی افراد خصوصا نسل جوان است.


خبرگزاری دانشجو در گزارشی از سخنرانی آیت‌الله مصباح یزدی در قم از مخالفت ایشان با برخورد فیزیکی صرف با مظاهر فساد و «نخ‌نما» شدن و «بی‌فایده» بودن این دیدگاه‌ها برای جامعه گفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجو آیت الله محمد تقی مصباح یزدی پیش از ظهر امروز طی سخنانی در اجلاسیه اساتید اخلاق حوزه های علمیه سراسر کشور که در سالن همایش های موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد، ابراز داشت: امروزه در کشور ما که تازه جزو پاکترین و پایبندترین کشورها به اسلام و ارزش های اسلامی است، متاسفانه در مسائل فردی و اجتماعی، شاهد ناهنجاری ها و مسائل غیراخلاقی هستیم که باید برای مقابله با آنها به چاره جویی پرداخت.

وی با اشاره به اهتمام ویژه همه انبیا و اولیای الهی به ترویج مسائل اخلاقی در اجتماع گفت:بدون تردید ریشه بروز و ظهور بسیاری از ناهنجاری ها در کشور ما، ضعف در مسائل اخلاقی است.

مصباح یزدی همچنین با بیان اینکه روحانیون قشری هستند که همواره زیر ذره بین مردم قرار دارند، تصریح کرد: طبعا اگر این ناهنجاری ها از سوی روحانیون مشاهده شود، اثرات به مراتب بدتری بر جای خواهد گذاشت، ضمن آنکه عده ای نیز می کوشند با مشاهده لغزشی در این طیف، از کاه، کوه بسازند و آن را در بوق و کرنا کنند.

وی با اشاره به اینکه در هیچ زمانی، عوامل و اسباب فساد از جهت کمیت و کیفیت به اندازه امروز وجود نداشته است، گفت: امروزه تماشای برخی صحنه های مستهجن که در ایام طاغوت در برخی سینماها به نمایش در می آمد، به راحتی برای بچه ها از طریق تلفن همراه امکان پذیر است.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: اگر زمانی فرضا گفته می شد که با مظاهر غیر اخلاقی و ناهنجاری ها، می توان صرفا برخورد فیزیکی داشت، باید گفت امروز دیگر این مباحث نخ نما شده، فایده ای برای جامعه در بر ندارد.

وی افزود: این فسادها و بی بند و باری ها و بی اخلاقی ها، حقیقتا دین و دنیا و آخرت و فرد و جامعه و خانواده را به آتش می کشاند و ما باید برای مقابله با آن ها یک فکر اصولی کنیم.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با ابراز تاسف از اینکه امروزه متاسفانه اسباب و عوامل فساد به راحتی در اختیار افراد جامعه حتی کودکان و نوجوانان قرار دارد، گفت: راه مقابله با فساد و مسائل غیر اخلاقی در جامعه، ارتقای بینش و جهان بینی افراد خصوصا نسل جوان است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که جوانان امروز، از حرف های تکراری و کلیشه ای فراری هستند و می خواهند حرف تازه بشنوند، اظهار داشت: اگر ما بتوانیم بینش جوان‌ها نسبت به خود و هستی را ارتقا دهیم، قطعا این کار تاثیر بسیار زیادی در هدایت آن‌ها به سمت فضایل اخلاقی و مقابله با فساد خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه ما باید بر اساس آموزه های قرآنی، به تبیین جایگاه انسان در این دنیا و چرایی و هدف خلقت بیش از پیش بپردازیم، گفت: نحوه تربیت قرآنی این است که به ما می گوید زندگی شما در این دنیا موقتی است و شما باید در همین دنیای فانی، سرنوشت خویش را در عالم نامتناهی آخرت رقم بزنید.

مصباح یزدی گفت: ما اگر سعی کنیم که جوان ها را از همان آغاز با چیستی و چرایی خلقت و هدف از آمدن انسان به این دنیا به خوبی آشنا کنیم، در جا انداختن مسائل اخلاقی برای آن ها، بسیار موفق تر خواهیم بود.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم تصریح کرد: با وجود همه مظاهر و اسباب فساد، اگر روی فکر و بینش جوان های امروزی کار شود و این بینش ها تقویت گردد، با توجه به اینکه این جوانان با دل های پاک خود، همت بلندی در مسیر کمال جویی دارند، نتیجه کار بسیار خوب در خواهد آمد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.