پنج‌شنبه 07 ژوئن 12 | 16:13

چرا در ایران موسسه صدور گواهی حلال نداریم؟

حلال یا حرام بودن کلیه­ ی دارو‌ها و مواد خوراکی و آشامیدنی برای واردات به کشور یا صدور از ایران به سایر کشورهای جهان، تنها به وسیله ­ی موسسات «حلال» کشورهای خارجی بررسی می‌­گردد.


با وجود گذشت سه دهه از انقلاب بزرگ اسلامی ملت مسلمان ایران، هنوز هیچ موسسه‌ای برای بررسی حلال یا حرام بودن دارو‌ها و مواد خوراکی و آشامیدنی در کشور راه ­اندازی نشده است. این درحالی است که علامت «حلال» روی بسته بندی همه­ محصولات وارداتی چاپ نشده و در اغلب موارد ارائه­ یک گواهی حلال از موسسات خارجی برای صدور جواز واردات به شرکت وارد کننده، کفایت می‌­کند.

رییس بازرسی ویژه سازمان غذا و داروی کشور در این باره اعلام داشت: در پی خود اظهاری ناخواسته ­ی شرکت «افق داروی پارس» روی جعبه­ ی مکمل غذایی MOVE FREE ADVANCED مبنی بر استفاده از مشتقات «خوک»، پس از بازخوانی این فرآورده از بازار دارویی، دستوری اکید و با قید فوریت از سوی دکتر شیبانی، رییس سازمان غذا و دارو، برای تشکیل موسسه­ ی «حلال» در کشور صادر شد.

دکتر محمدی در این باره افزود: به علت عدم وجود چنین موسسه­ای در کشور، بررسی حلیت محصولات دارویی، خوراکی و آشامیدنی که از کشورهای غیر وارد کشور می‌­شوند؛ به طور مستقیم برای ما وجود نداشته و ما به ناچار مجبور به پذیرش گواهی «حلال» از موسسات «حلال» کشورهای خارجی هستیم.

گفتنی است چندی پیش شرکت وارد کننده­ مکمل غذایی MOVE FREE ADVANCED که «افق داروی پارس» نام دارد؛ با ارائه ­ی گواهی حلال یکی از موسسات خارجی موفق به کسب مجوز واردات مکمل نجس و حرام خود شد. اما پس از حدود یک سال به علت گاف تجاری و اظهار محتویات واقعی محصول خود –که از مشتقات خوک است. – بر روی جعبه­  آن محصول، کلیه ­ی مجوزهای مربوط به این شرکت از سوی سازمان غذا و دارو باطل شده و محصول ایشان از داروخانه­ های سطح شهر جمع آوری شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.