شنبه 09 ژوئن 12 | 16:10

تحولات منطقه؛ از نظم آمریکایی تا نظم اسلامی

سعید ساسانیان

نظم منطقه ‌ای خاورمیانه قبل از بیداری اسلامی، از اساس نظمی آمریکایی بود. اگر بپذیریم که دو گروه کشورهایی که در فوق آمد در منطقه در قالب دو جبهه سازش و مقاومت عینیت می‌یابند، باید گفت که کفه نظم به سمت جبهه سازش می‌چربید


سعید ساسانیان– نظم منطقه ‌ای خاورمیانه قبل از بیداری اسلامی، از اساس نظمی آمریکایی بود. اگر بپذیریم که دو گروه کشورهایی که در فوق آمد در منطقه در قالب دو جبهه سازش و مقاومت عینیت می‌یابند، باید گفت که کفه نظم به سمت جبهه سازش می‌چربید،‌ اگرچه جنگ ۳۳ روزه لبنان و ۲۲ روزه غزه این نظم را تا حدی برهم زده بود، اما بیداری اسلامی معادلات را برهم زد و هم‌اکنون منطقه به مثابه سیستم‌های آشوب شده است.

۱ – «نظم» کلیدی‌ترین مفهوم در عرصه سیاست بین‌الملل سنتی و نوین است. تمام تلاش‌های رسمی و غیررسمی دولت‌ها و حتی بازیگران فروملی و فراملی، وقتی وارد معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی می شوند، به منظور برهم زدن ،‌تقویت، تثبیت و یا بازیابی یک معادله نظم صورت می‌گیرد. از این رو تلقی بازیگران از «نظم» بالقوه به معنای تعارضات و همگرایی‌ها خواهد بود.

۲ – به طور کلی دو دسته از کشورهای خواهان حفظ وضع موجود و کشورهای تجدیدنظر طلب در یک سیستم قابل بررسی‌اند. نظم حاکم اما همانی است که مطلوب حافظان وضع موجود است. بی‌شک برهم خوردن این نظم به هر طریقی، موجب ایجاد «بی‌نظمی» خواهد شد و «بی‌نظمی» یعنی افزایش قدرت مانور کشورهای خواهان تغییر وضع موجود.

این مفاهیم یعنی آشوب در سیستم و در چنین فضای ذهنی و عینی‌ای، کشورهای خواهان حفظ وضع موجود در پی بازیابی نظم سابق‌اند اما کشورهای خواهان تغییر وضع موجود درپی جهت‌دهی فضای آشوب به سوی نظم مطلوب خود و این‌ها همه یعنی تقابل دو تلقی از «نظم» که هریک براساس یک جهان‌بینی و فهم متفاوت از منافع (مادی و معنوی) است.

۳ – نظم منطقه‌ای خاورمیانه قبل از بیداری اسلامی، از اساس نظمی آمریکایی بود. اگر بپذیریم که دو گروه کشورهایی که در فوق آمد در منطقه در قالب دو جبهه سازش و مقاومت عینیت می‌یابند، باید گفت که کفه نظم به سمت جبهه سازش می‌چربید،‌ اگرچه جنگ ۳۳ روزه لبنان و ۲۲ روزه غزه این نظم را تا حدی برهم زده بود، اما بیداری اسلامی معادلات را برهم زد و هم‌اکنون منطقه به مثابه سیستم‌های آشوب شده است.

بی‌شک در چنین وضعیتی از سیستم، قابلیت مانور کشورهای جبهه مقاومت که در راس آن جمهوری اسلامی ایران قرار دارد افزایش یافته است. گفتمان‌های حاکم در مصر و تونس در شرایط فعلی قرابت بیشتری با گفتمان حاکم در ایران دارند. البته نیازی به تاکید نیست که این شرایط آشوب، نیازمند دیپلماسی خاص خود است وگرنه اثرات آن عکس خواهد شد.

۴ – سوریه در شرایط کنونی محل نزاع دو تلقی از نظم است: نظم آمریکایی و نظم اسلامی. عربستان به عنوان رهبر جریان سازش در منطقه به همراه قطر و ترکیه در تلاش است تا نظم سابق را بازیابی کند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که سقوط اسد در چنین شرایطی می‌تواند اثرات منفی سقوط مبارک و بن‌علی را تا حدی جبران کند و این یعنی حکم‌فرمایی نظم سابق.

لذا تمام تلاش خود را در جبهه‌های مالی، تسلیحاتی، رسانه‌ای و روانی و حتی مشروعیت بخشی دینی (فتاوای علمای وهابی و شیخ یوسف قرضاوی) به‌کار گرفته‌اند تا اسد را به زمین بزنند. اسد اما بنا به هر دلیلی تا الان نه تنها مقاومت کرده که توانسته برخی از مراحل اصلاحات مدنظر خود را اجرایی سازد.

در شرایط کنونی هم‌چنان احتمال حمله نظامی با همه تهدیدات جهان غرب و عرب کم است و این یعنی تضعیف استراتژی بازیابی نظمِ از دست رفته از سوی جبهه سازش چرا که اسد هنوز پابرجاست هرچند ضعیف شده باشد.

از سوی دیگر مصر دوباره انقلابی شده است و در آستانه دور دوم و نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری در آن، مردم به میدان التحریر برگشته‌اند و با اعتراض با حکم ناعادلانه مبارک و تقاضای حکم اعدام برای او، به نوعی قبل از انتخابات منسجم شده‌اند.

شرایط فعلی منطقه حاکی از تضعیف بیش از پیش «استراتژی بازیابی نظم از دست رفته» است. در این میان اما افزایش دامنه مانورها می‌تواند این راهبرد را زنده نگه‌دارد. این‌جاست که لبنان به عنوان کشوری طائفه‌ای خودنمایی می‌کند. خشونت‌های اخیر در شمال لبنان و در نزدیکی شهرهای آشوب زده سوریه به نظر مدل طراحی شده جبهه سازش برای امیدوار ماندن به حیات نظم سابق در منطقه است. توطئه‌ای که همراه با تجهیز گروه‌های مسلح سوریه و لبنان می‌تواند موجب طولانی شدن بحران و در نتیجه افزایش احتمال طرح‌هایی شود که نهایتا به حمله نظامی ختم شوند.

میقاتی اگرچه در موضع عملی و رسانه‌ای سعی کرد مانع از کشیده شدن بحران سوریه به لبنان شود اما نزدیکی شهرهایی هم‌چون حمص و حما به مرزهای شمالی لبنان نهایتا موجب شد تا طرابلس طی هفته‌های اخیر صحنه خشونت‌ورزی تروریست‌ها شود. این آشوب به نظر نمی‌رسد به زودی خاموش شود چرا که نشانه‌هایی از دخالت‌های خارجی قطر و عربستان نیز توسط رسانه‌ها در آن افشا شده است و لازم به تاکید نیست که وقتی مداخله خارجی صورت گیرد، حتما پای طرحی هدفمند در میان است.

۵ – عربستان در نزاع خود با مصر بر سر رهبری جهان عرب، به خوبی می‌داند که مصر فعلی با مصر منفعل مبارک متفاوت است و می‌تواند موجب کاهش نقش منطقه‌ای آن شود. لذا پذیرش نظم جدید منطقه‌ای برای عربستان امری تلخ و سخت خواهد بود.

این مسئله موجب خواهد شد تا عربستان و سایر کشورهای جبهه سازش برای حفظ رگه‌هایی از نظم سابق دست به هر اقدامی بزنند. سوریه در شرایط فعلی (و احتمالا لبنان تا چندی دیگر) جدای از مدل حکومتی بشار اسد، طیف‌های قومی و مذهبی آن و یا هرچیز دیگر، تاوان نزدیکی به ایران و حضور در جبهه مقاومت را می‌دهد و این‌ها همه یعنی ترس از نظمی که در راه است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.