یکشنبه 10 ژوئن 12 | 09:04
دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه مازندران:

بازماندگان از آزمون‌های دکترا حق استفاده از بورسیه را ندارند

دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه مازندران گفت: افراد بازمانده از آزمون‌های دکترا حق استفاده از بورسیه دولتی را ندارند، وزارت علوم نظارت بیشتری بر روند بورسیه و جذب اعضای هیئت علمی داشته باشند.


حسین شهری ،گفت: اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نقش بسیار مهمی در سازندگی و آبادانی کشور داشته و در واقع نخبگان و مدیران آینده جامعه توسط آن‌ها پرورش می‌یابند.

وی تصریح کرد: به این دلیل برای رسیدن به الگوی اسلامی ایرانی و ایران ۱۴۰۴ و کشوری پیشرفته و تربیت افرادی شایسته نیازمند اساتیدی عالم، متدین، عامل و پاک در مراکز آموزش عالی و به ویژه دانشگاه‌های مادر دولتی هستیم که خود باید مبرا از هرگونه فساد باشند.

دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه مازندران تصریح کرد: با وجود چنین حساسیت بالا در جایگاه هیئت علمی بعضاً شاهد هستیم که در بعضی از مراکز دولتی و مادر دانشگاهی، روابط بر ضوابط ترجیح داده شده و با قانونی جلوه دادن جذب اعضای هیئت علمی و بورسیه بعضی از اشخاص نزدیک به مسئولان دانشگاه و یا کشور، حقوق افراد شایسته‌ای که متقاضی عضویت در هیئت علمی دانشگاه هستند را ضایع می‌کنند.

این مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: اگر چه ممکن است این جذب‌ها قانونی باشد اما مطمئناً نامشروع خواهد بود.

این فعال دانشجویی گفت: مشاهده شده است که افراد نزدیک به بعضی از مسئولان با مدرک کار‌شناسی ارشد به عضویت هیئت علمی دانشگاه مادر دولتی درآمده و یا با این مدرک به وسیله ارتباط نزدیک با مسئولان از دانشگاه نیمه دولتی نه چندان معتبر به یک دانشگاه بزرگ دولتی منتقل شدند.

وی تصریح کرد: این در حالی‌که به صورت عادی توانایی قبولی در آزمون‌های سراسری دکترا را نداشته و ندارند و به‌واسطه بورسیه دانشگاه به راحتی فرصت تحصیل در مقطع دکترا در‌‌ همان دانشگاه بزرگ و یا دیگر دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی را پیدا می‌کنند.

شهری ابراز داشت: این در حالی است که در‌‌ همان رشته افراد متدین و کوشایی هستند که با تلاش خود از بهترین دانشگاه‌های کشور با معدل بالا در مقطع دکترا فارغ التحصیل و یا دانشجوی دکترا هستند، ولی حتی شاید امکان فعالیت آن‌ها در هیئت علمی دانشگاهی همانند پیام نور فراهم نشود چه برسد به یک دانشگاه مادر و بزرگ دولتی.

این فعال دانشجویی دانشگاه مازندران در پایان با بیان اینکه بعضی از سرپرستان و روسای دانشگاه‌ها جذب هیئت علمی و کارمندان را ابزاری برای معامله و منافع شخصی قرار می‌دهند، اضافه کرد: انتظار بر حق این است که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در راس آن وزیر، هیئت نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان بازرسی قوه قضائیه و دیگر نهادهای نظارتی، نظارت خود را بر روند جذب اعضای هیئت علمی و بورسیه تحصیلی در بعضی از دانشگاه‌های خاص تشدید کرده و مانع چنین فسادهایی شوند.

وی در پایان اذعان داشت: انحراف در دانشگاه می‌تواند به مراتب بد‌تر از اختلاس‌های چند هزار میلیاردی باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.