یکشنبه 10 ژوئن 12 | 21:05
یک سال از ادغام صنايع و بازرگاني گذشت

آيا هدف فقط ادغام نام‌ها بود؟!

خبرگزاری دانشجویان ایران

سوال اصلی این است که هدف از ادغام وزارتخانه‌ها چه بود؟ آیا هدف جز کوچک و چابک سازی دولت بود؟ آیا قرار نبود آن بخش از کارها که امکانش وجود دارد، به بخش های غیردولتی واگذار شود و فقط كارهاي کلان در اختیار دولت باقی بماند؟


19 اردیبهشت سال گذشته هیات وزیران در راستای چابک سازی دولت و به منظور اجرای حکم ماده 53 قانون برنامه پنجم توسعه، جزئیات ادغام وزارتخانه های راه و مسکن، نیرو و نفت، صنایع و معادن و بازرگانی و رفاه امور اجتماعی و کار و امور اجتماعی را اعلام کرد. این در حالی است که ادغام وزارت نفت و نیرو به سرانجام نرسید.

این اقدام در راستای کوچک و چابک سازی دولت صورت گرفت، اما جالب این که با گذشت بیش از یک سال از این ادغام، هنوز شرح وظایف وزارتخانه‌های تازه تاسیس مشخص نیست.

در این زمینه قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجات خبر داده بود که لایحه شرح وظایف و اختیارات این وزارتخانه به هیأت دولت رفته و پیش‌بینی کرده بود كه این لایحه تا پایان سال گذشته در دولت نهایی و آماده ارائه به مجلس شود.

به گفته فريدون احمدی، در تدوین لایحه وزارت صنعت، معدن و تجارت وضعیت و جایگاه وزارتخانه‌های مشابه در 18 کشور دنیا، فضای کسب و کار جهانی و منطقه‌ای، وضعیت کسب و کار داخلی کشور، اسناد قانون بالادستی مورد بررسی قرار گرفته بود.

آنچه تا کنون از ادغام وزارت بازرگانی و صنایع و معادن دیده شده، فقط ادغام نام‌ها بوده است. در ساختار اداری این وزارتخانه هم تغییری صورت نگرفته و همه مدیران طبق روال گذشته به انجام امور خود مشغول‌اند.

امروز تحلیل آن روزهای برخی منتقدان این طرح بیشتر نمود دارد که معتقد بودند ادغام فقط برای کنارگذاشتن برخی مدیران بود، اما جالب است که برخي از همان مدیران از جمله وزير سابق صنايع ومعادن دوباره به بدنه دولت بازگشتند.

با این وجود، ادغام دو وزارتخانه تبعات ناخوشایندی را هم در پی داشت. به عنوان مثال مهدی غضنفری در دیدار اخیرش با خبرنگاران، از آنان گلایه کرد که چرا به اندازه اخبار بازرگانی، به اخبار صنعت و معدن نمی پردازند.

این در حالی است که خود وزارتخانه جدید هم بیش از این که به موضوعات مربوط به صنایع و معاون توجه کند، بیشتر توجهش به بخش تجارت است.

در طول یک سال گذشته می توان آمار اخبار تولیدی و صنعتي در اين وزارتخانه را بررسی کرد تا به خوبی متوجه شد که تعداد خبرهای کدام حوزه بیشتر است. از سوی دیگر هم اکنون وزارت صنعت، معدن و تجارت بیشتر همان ساختار وزارت بازرگانی سابق را حفظ کرده است.

اما از این‌ها گذشته، سوال اصلی این است که هدف از ادغام وزارتخانه‌ها چه بود؟ آیا هدف جز کوچک و چابک سازی دولت بود؟ آیا قرار نبود آن بخش از کارها که امکانش وجود دارد، به بخش های غیردولتی واگذار شود و فقط كارهاي کلان در اختیار دولت باقی بماند؟

مطمئنا هدف از ادغام دو وزارتخانه، فقط این نبود که از تلفیق نام آنها، یک نام جدید تشکیل شود؛ گرچه فقط همین یک کار هم هزینه های زیادی را به دولت تحمیل کرد. از تعویض تابلوهای سازمان‌های زیرمجموعه تا تعویض سربرگ های اداری.

با این وجود نمی‌توان اتفاق درخور توجهی در طول یک سال گذشته از ادغام در وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای کوچك و چابک سازی این نهاد دولتی پیدا کرد. شاید با ارائه لایحه شرح وظایف این وزارتخانه، مطالب جدیدی برای رسیدن به هدف اصلی ادغام دستگیرمان شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.