دوشنبه 05 جولای 10 | 17:02

راه ۴۷ منتشر شد

چهل و هفتمين شماره مجله راه با دو پرونده درباره “امام خميني” و “فتنه 88” در 128 صفحه منتشر شد. “در حد انرژي هسته اي” عنوان گفتگويي است با مسعود رضايي درباره نامه حضرت امام به سيد حميد روحاني پيرامون نگارش تاريخ انقلاب و روحانيت مبارز.


چهل و هفتمين شماره مجله راه با دو پرونده درباره “امام خميني” و “فتنه 88” در 128 صفحه منتشر شد.
پيش از اين دو پرونده، در بخش گزارش‌هاي خبري اين شماره خلاصه اي از سخنراني هاي يوسفعلي، حسن عباسي، نادر طالب زاده، جواد محقق، ابوالقاسم طالبي و… در نشست اصحاب هنر و رسانه انقلاب در ورامين در 15 خرداد منتشر شده است. در اين بخش همچنين گفتگويي كوتاه با حجت الاسلام جهانشاهي درباره آخرين وضعيت تحصن ايشان در حرم حضرت عبدالعظيم چاپ شده است.

اما “خودساخته در وسط ميدان” عنوان مقاله اي است درباره وجود تمايز امام از ديگر هم‌سلكان به قلم مهدي همازاده. در پرونده ويژه امام همچنين گفتگوهايي چاپ شده با آيت الله مهدوي كني، آيت الله يزدي و آيت الله خزعلي درباره درس حضرت امام در مسجد سلماسي قم در سالهاي قبل از 1342.
“در حد انرژي هسته اي” عنوان گفتگويي است با مسعود رضايي تاريخ نگار درباره نامه حضرت امام به سيد حميد روحاني پيرامون نگارش تاريخ انقلاب و روحانيت مبارز. در بخش “سياست ما عين ديانت ماست ” هم سخنان امام در باره پنج روحاني موثر بر شكل گيري شخصيت امام گردآوري شده است.
“كوره ريخته گري هويت” عنوان مقاله اي است از ميثم شيرواني درباره تاثير انقلاب اسلامي بر هويت جديد ايراني.” پيش فرمان تو خود رنجبران بسته كمر” هم نوشتاري است از علي داوودي با موضوع امام در شهر معاصر و “سيماي مسيحايي” تحليل سيدمحمدرضا ميري است از حضور عكس امام در زندگي روزمره مردم.
“يك كودتاي تئوريك رخ داد” عنوان گفتگويي است با دكتر رزاقي درباره تلاش براي به فراموشي سپردن انديشه هاي اقتصادي امام و اهداف انقلاب زير تئوري هاي اقتصادي مرسوم. پس از اين گفتگو مطلبي چاپ شده با عنوان “شمال از شمال غربي” كه گزيده اي است از مواضع اقتصادي مجله بيان كه در سالهاي رياست جمهوري اكبر هاشمي رفسنجاني به مدير مسؤولي علي اكبر محتشمي منتشر مي شد و جزو مجلات منتقد به حساب مي‌آمد.
نعمت الله سعيدي در اين بخش از مجله با مقاله اي با عنوان “آن پيرمرد حباب‌شكن” حضور دارد.
اما پرونده فتنه 88 كه با عنوان كلي “عليه شورش اشراف” چاپ شده، با مقاله “فتح مبين” شروع مي‌شود كه مقاله اي است درباره نحوه برخورد رسول الله و اميرالمومنين با سران فتنه. در اين پرونده همچنين مقاله اي درج شده با عنوان “تقلب؛ جامعه شناسي يك دروغ” كه بخشي از كتاب “جامعه شناسي 22 خرداد” كتاب تازه منتشر شده پرويز اميني است.
در پرونده عليه شورش اشراف همچنين متن كامل صحبتهاي فائزه هاشمي در نخستين روزهاي فتنه 88 و همچنين متن كامل فيلم تبليغاتي كروبي و اظهارات روشنفكران حامي او جهت ثبت در حافظه تاريخي ملت ايران پياده و چاپ شده است.
بخش جهان اين شماره راه اختصاص دارد به مقالاتي از نويسندگان جهان عرب در تحليلي فتنه 88. “فقرا نتيچه انتخابات را قطعي كردند”، “ايران رآكتور مي‌سازد ما سالن رقص”، “تاملاتي درباب نسبت اعراب با دموكراسي” و… عناوين اين بخش مجله و فهمي هويدي و عزمي بشاره از نويسندگان اين مطالب هستند.
بخش طنز اين شماره راه گزيده مطالب وبلاگ “تقلب سبز” است كه در دوره انتخابات فعال شده بود. “اعتراف سبز” هم گزيده وب‌نوشته هاي مخالفان احمدي نژاد درباره سلامت انتخابات و شكست موسوي است.
در اين شماره راه همچنين بخش پنجم دست‌نوشته‌هاي آقاي جهانشاهي در بازداشتگاه ذيل عنوان “دوگانه بي‌عرضگي و پدرسوختگي” چاپ شده است.
سرمقاله اين شماره راه با عنوان ” غربال يا آهن ربا” چاپ شده كه نقد وحيد جليلي است بر سياست‌هاي “جذب” رسانه‌هاي گروهي ايران.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.