چهارشنبه 13 ژوئن 12 | 10:54

«جامی ز خمخانه دل»؛ پاسخ شعرا به مطروحه رهبر انقلاب

با نزدیک شدن به ایام ولادت با سعادت حضرت عباس(ع) و روز جانباز کتاب «جامی ز خمخانه دل » پاسخ به مطروحه‌ حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای را منتشر می‌کند.


با نزدیک شدن به ایام ولادت با سعادت حضرت عباس (ع) و روز جانباز، نشر نسیم انقلاب وابسته به انتشارات انقلاب اسلامی کتاب «جامی ز خمخانه دل» پاسخ به مطروحهٔ حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای را منتشر می‌کند.

این کتاب که همزمان با ایام ولادت با سعادت حضرت عباس (ع) و روز جانباز رونمایی و روانه بازار نشر می‌گردد شامل گزیده‌ای از بیانات حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون جانبازان، ۶۳ قطعه شعر از شاعران کشور که در پاسخ به «مطروحه‌» معظم له با موضوع جانبازان شهید سروده شده، ۶۴ قطعه عکس از دیدار با جانبازان قطع نخاعی در مهر ماه ۱۳۹۰ و همچنین فیلم این دیدار می‌باشد.

درباره مطروحه معظم له نیز باید گفت:

در دیدار شاعران آیینی با رهبر معظم انقلاب، که روز چهارشنبه ۲۵ خردادماه۹۰ برگزار شد، معظم له در رهنمود‌هایشان شاعران را به موضوع دفاع مقدس وپاسداشت یاد شهیدان دعوت کردند و از مباحث مهم دراین باره که کمتر به آن پرداخته شده، به مقوله «جانبازان شهید» اشاره فرمودند:

«یکی از همین چیزهایی که مربوط به جنگ است و از چیزهایی است که ذهن من را مشغول می‌کند، این جانبازهایی هستند که بعداز مدتی به شهادت می‌رسند؛ این خودش یک موضوع ویژه است؛ این غیر از شهیدی است که در جبهه شهید شده و درباره‌اش هم شعر گفته شده؛ این انسانی است که یک تجربه‌ای را گذرانده و رنجی را تحمل کرده، آخرش هم شهید شده. بگردید موضوعات اینجوری را پیدا کنید.»

در پایان این دیدار، یکی از شاعران از حضرت آیت الله خامنه‌ای خواست که دراین موضوع «مطروحه‌ای» را طرح فرمایند تا شاعران به استقبال آن، شعر بسرایند. ایشان نیز ساعتی پس از پایان محفل، مطروحه‌ای را بر صفحه کاغذ نگاشتند و از شاعران آیینی خواستند تا براساس آن شعر بسرایند. متن مرقومه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

بفرمایید اگر دوستان مایلند، این مطلع را بسازند

خطاب به جانباز شهید:

«رندانه آخر ربودی جامی ز خمخانه دل

خونین چو برگ شقایق، رنگین چو افسانه دل»

ابتکار معظم له فصل تازه‌ای از شعر مقاومت را بر روی شاعران گشود، که اثر حاضر نمونه‌ای از آن می‌ب‌اشد.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و تهیه کتاب می‌توانند با شماره تلفن‌های ۶۶۴۸۳۶۹۵ – ۶۶۴۰۵۱۰۰ – ‌۶۶۴۱۰۶۴۹ -۰۲۱ تماس حاصل نمایند و یا به نشانی پست الکترونیک book@khamenei. ir پیام ارسال نمایند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.